Jump to content

Wynik testów u krewetek Red Cherry


Recommended Posts

Kupiłem sobie na sztuki testy jbl paskowe. Znalazłem sobie tabelkę na internecie i zrobiłem sobie testy . Wyniki są na zdjęciu zaznaczone czarnymi kwadratami. Nie znam się na wodzie dla krewetek, ale chcę, aby miały u mnie dobrze, a nie ogarniam tych skrótów itd. Jak ktoś może niech mi powie czy ten test dobrze wyszedł. Albo co zrobić żeby woda była dobra. Proszę o wytłumaczenie każdego "kwadracika" . Z góry dziękuję.

post-8456-13685165539884_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gdyby to były jakiekolwiek krewetki "trudniejsze" od RC to już by nie żyły.

Nie mam tych testów, z tabelek też dużo nie widać, ale śmiało można założyć że od dołu masz ph, twardości, NO2 i na samej górze NO3.

Żaden parametr nie jest ok dla krewetek, woda zbyt zasadowa, za twarda, NO2 na poziomie trującym, NO3 podobnie. Oznaczałoby to że i nie najlepszą wodę lejesz do baniaka i szwankują cykle biologiczne w nim samym.

 

Ale: tym testom nie należy ufać. Często się zdarza że przekłamują i pokazują wynik tylko "mniej więcej". Zachęcam do kupna testów kropelkowych. Szczególnie że sytuacja nie jasna. Nie musi być aż tak tragicznie jak pokazują paski, ale dobrze też może nie być.

 

PS: Dla porównania, zbadaj kranówkę tymi co masz.

Ph i twardość powinno wyjść podobnie, ew. trochę niższe jeśli masz coś co zatwardza wodę w baniaku. NO2 powinno być niewykrywalne.

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy raz robiłem testy. Taką mam widocznie wodę w kranie. Odstane to akwarium było 3 tygodnie, a woda i tak taka jest jak na teście, to co mam zrobić, aby poprawić parametry ?W akwarium jest tylko bazalt i kokos oraz mech.

Link to comment
Share on other sites

Widocznie zbadaj kranówkę, na pewno test nie wyjdzie identycznie. To ma znaczenie o tyle, że będzie decydowało czy dalej można lać wodę z kranu, czy konieczna będzie demineralka/filtr RO.

 

Nawet jak te testy przekłamują, to zrobiłbym w tym momencie większą podmiankę. Jaki masz filtr? Jaki litraż? Krewetki są same? Żywe rośliny? Jak robisz podmianki i ile? W czym czyścisz filtr? Zachęcam jednak do kupna testów kropelkowych, nawet nie wszystkich od razu.

Link to comment
Share on other sites

Filtr mam hbl 301 kaskadę. Podmianki raz na tydzień 7-8 l, bo baniak ma 25 l. Mech jest ten taki w kulkach, mocno zielony(nie pamiętam nazwy:/) jest poza krewetkami 6 kardynałków chińskich, ale mam je parę dni dopiero. Jakie te testy kropelkowe na start powinienem zakupić? Na jakie odczyny ?I jak się z nich korzysta jak już??

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Te testy paskowe jak napisali już poprzednicy są bardzo niedokładne, ale na pierwszy rzut oka widać, że twoje parametry nie są optymalne dla krewetek. Po pierwsze dwa pierwsze wskaźniki są zbyt wysokie NO2 i NO3 powinny być w okolicach wartości zero dla krewetek caridina cantonesis (red crystal, black crystal, Tiger, snow whit itp) i mogą być nieco wyższe dla Heteropod (Red Cherry, blue pear, white pearl itp).

GH od biedy mogło by pozostać, ale lepiej jest, żeby było w granicach 8 - 10, a KH masz za wysokie, powinno zjechać do około 3.

Ph masz zdecydowanie za wysokie i o ile krewetki z rodzaju Heteropod a jakoś może jeszcze dadzą radę to cantonesisy mogą nie wytrzymać.

Ph dla cantonesis dobrze jest obiżyć do około 6,6, a dla Heteropod moze być w okolicach 7,0 - 7,5.

Najprostszym rozwiązaniem, ale i też najbardziej kosztownym byłoby zakupienie odpowiedniego podłoża dla krewetek i użycie wody RO oraz jakiegoś minelizatora, ale rozumiem, że szukamy innych rozwiązań.

Po pierwsze NO2 i NO3 bardzo dobrze zbija rzęsa wodna, musisz jednak mieć na uwadze, że się bardzo rozrasta i należy ją sukcesywnie odławiać, żeby nie powstał z niej dywan na całej powierzchni akwarium, bo zrobi się zaducha w akwarium.

W kwestii innych parametrów to po pierwsze unikaj wszelkich elementów wapniowych (skałek, kamyków itp.) po drugie możesz włożyć do akwarium liście ketapangu co powinno "zbić" ph, a przy okazji GH. Możesz też rozrzedzić swoją kranówkę wodą destylowaną. Dobrze by było żeby podczas tych działań w akwarium nie było krewetek i rybek, a po osiągnięciu jako takich parametrów akwarium "żyło" bez mieszkańców jakieś dwa tygodnie.

Oczywiście możesz też poszukać preparatów chemicznych do stabilizowania poszczególnych parametrów, ale ja np. boję się stosować chemii przy krewetkach. Dodatkowo przy pielęgnacji ustabilizowanego akwarium weź pod uwagę np.: fakt, że przekarmianie i dopuszczanie do rozkładania się pokarmów powoduje wzrost azotanów, dekorowanie elementami wapiennymi podnosi twardość wody, itd itd.

 

 

mod.-Pisownia!

Link to comment
Share on other sites

Zakupiłem testy na twardość wody i ph. Wyszło mi ph 6.9-7.0. Tak jakoś na tej skali. Twardość 9-10 kropli w skali niemieckiej. Chyba aż tak źle nie jest?Czy jeszcze jakieś testy musiałbym kupić? I jeszcze pytanie czy odmiana Amano wytrzyma w takiej wodzie tylko jak już to w innym baniaku bym je chciał .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...