Skocz do zawartości

Zmiana podłoża


thorgus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

zastanawiam się nas zmianą podłoża na:

opcja 1:

ziemia ogrodowa + kulki gilna torf + na to żwir bazalt/kwarc

opcja 2:

kulki glina torf + żwir kwarc/bazalt

opcja 3:

5L aqua bassic II + i na to kwarc / bazalt

 

 

akwarium bardziej na holendra więc chciałbym dobrze wybrać

 

na razie w 80L biały gryps

2x 15W ale planuję 5x 15W + chłodzenie

proszę o pomoc

 

akwarium już funkcjonuje, więc chciałbym wiedzieć czy takie podłoże [przy 100% wody z starego akwarium] będzie musiało "odstać" zanim ryby znów zamieszkają

 

jak ktoś ma na serio dobry pomysł proszę o kontakt: gg 8113699

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie opcja 1 ;D

Ja też twierdzę, że opcja numer jeden, a to dlatego, że opcja numer dwa nie zawiera ziemi, a opcja numer trzy to nic innego niż ziemia ogrodowa tylko, że w granulkach i w dodatku droższe.

 

 

Możesz dodać jeszcze JBL florapol do ziemi ogrodowej i będziesz miał to co gotowy substrat i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest taki problem, że zmiana podłoża będzie podczas tz. "szybkiego restartu"

wolałbym ten Aqua Basis bo to jest substrat ziemi ogrodowej może 35zł kosztuje, ale za to nie będzie zabawy z ziemią do której nie jestem przekonany bo trzeba zmieniać co 1 ROK a aqua basis co 3 lata

 

może będzie droższe podłoże, ale za to bezpieczniejsze przy moim szczęściu kupię ziemię z nawozami ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś też czy woda po takiej podmianie podłoża będzie musiała odstać. Na początku miałem sam żwirek, jednak chciałem rośliniaka, dokupiłem oświetlenie i zmieniłem podłoże. Ja zastosowałem ziemie ogrodową + filtus floran + po 3 tyg dodałem kulki gliniano torfowe. Wodę którą miałem wcześniej odlałem do pojemników (około 60%) i potem wlałem stara i dolałem kranówki. Akwarium ruszyło oczywiście tego samego dnia i od razu wpuściłem rybki. Wszystko jest ok do tej pory. Najlepiej jeszcze nie czyścić filtra przy takim restarcie, chodzi o te bakterie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra ok

ale jakby ktoś mógł mnie pokierować z wyborem ziemi i kulek GT

dodam, że w akwarium będzie CO2 na bimberek

 

jak zrobię takie LT i będę dodawał mikro + makro to powinno być dobrze

 

czy taką ziemię trzeba ubijać [tego nie wyczytałem na forach]

czy taka siatka do styropianu jak są w KASTORAMIE czy PRAKTIKERZE nadają się na przykrycie tej ziemi? nie zawiera niczego szkodliwego ?

powierzchnia dolna akwarium wynosi 60x35CM

ile kulek i ile ziemi kupić

jak gruba warstwa bazaltu musi być?

czy mając żwir bazaltowy glonojady syjamskie i otoski będą dobrze żyły ? żwirek 3-6

 

 

robiąc tz " jednodniowy restart" chciałbym przechować wodę [bez ryb] w lodówce turystycznej.

była ona brudna, rok temu przewoziłem zamrożone ryby

czy po dokładnym umyciu i wyparzeniu nadaje się do trzymania WODY z akwarium i nic tam się nie zrobi?

 

ryby będą w akwarium 30L planowanym nowym krewetkarium

 

proszę o odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zrobię takie LT i będę dodawał mikro + makro to powinno być dobrze

 

Uważaj z mikro i makro na początek. Zemia czy inne substraty są tak bogate, ze na początek najbezpieczniej dawać tylko potas.

czy taką ziemię trzeba ubijać [tego nie wyczytałem na forach]

Lepiej nie, wręcz przeciwnie. Warto ją zmieszać z potłuczonym keramzytem albo czymś w rodzaju manado, floran aby ziemię spulchnić.

czy taka siatka do styropianu jak są w KASTORAMIE czy PRAKTIKERZE nadają się na przykrycie tej ziemi? nie zawiera niczego szkodliwego ?

Można użyć jednak osobiście polecam plastikową moskitierę. Do kupienia w praktikerze ma metry na dziale ogrodniczym.

powierzchnia dolna akwarium wynosi 60x35CM

ile kulek i ile ziemi kupić

2,1 l ziemi to 1 cm grubości w twoim akwarium. Jeśli wymieszasz to np z 1 l potłuczonego keramzytu/manado/florana to taka warstwa będzie wystarczająca. Z przody mniej, z tyłu więcej. Jeśli dasz ziemię to daruj sobie kulki, przynajmniej na razie.

jak gruba warstwa bazaltu musi być?

Min 2x grubsza niż spodnia warstwa. Im mniejsza średnica ziaren bazaltu tym lepiej.

czy mając żwir bazaltowy glonojady syjamskie i otoski będą dobrze żyły ?

Otoski raczej mało przebywają na dnie więc im to lata koło płetw ale glonojady syjamskie to już inna bajka. Poza tym są za duże do twojego akwarium.

robiąc tz " jednodniowy restart" chciałbym przechować wodę [bez ryb] w lodówce turystycznej.

była ona brudna, rok temu przewoziłem zamrożone ryby

czy po dokładnym umyciu i wyparzeniu nadaje się do trzymania WODY z akwarium i nic tam się nie zrobi?

Można trzymać wodę po dokładnym umyciu i wyparzeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...