Jump to content

Oświetlenie problem.


Recommended Posts

Witam.

Mam pytanko związane z oświetleniem.

 

Nie mam zbytnio funduszy na jakieś drogie wynalazki (pokrywy,lampy typowo akwarystyczne), mam pytanie czy zwykła świetlówka o określonej mocy będzie wystarczająca i czy ewentualnie zamiast świetlówki można dać zwykła żarówkę , sprawa wygląda tak akwarium stoi w wnęce w meblach i jakieś 20 cm wyżej jest połka i czy mogę do tej półki dać w oprawce zwykła żarówkę i oddzielić pokrywą z szyby i czy to wystarczy , nie będę hodował żywych roślinek,jeśli z żarówka nie wyjdzie to świetlówka wystarczy ??

 

Wymiary mojego akwarium to 80x30x45 (d,sz,w) czyli jakieś 120 L

Link to comment
Share on other sites

To może kilka roślin wezmę żywych ale nie wszystko i mam pytanie doradźcie mi jakieś w miarę cenowo rybki które fajne wyglądają tylko nie bojowniki, myślałem o kilku neonkach i glonojadzie ale chce jeszcze kilka innych proszę o rade.

Link to comment
Share on other sites

Akwaria bez żywych roślin są jak lasy bez drzew ale niech Ci juz będzie..

Fanatycy BW, Malawi, czy Tang, właśnie celują w Twoją stronę. Jednak fakt, rośliny tak jak w lesie pełnią bardzo ważne funkcje w akwarium, idące dużo dalej niż produkcja tlenu, ale o tym autor tematu może jeszcze nie wiedzieć.

 

Co do roślin - "zwykła" świetlówka, albo żarówka energooszczędna wystarczyłaby żeby utrzymać jakieś podstawowe gatunki przy życiu. Normalnej żarówki nie montuj, będzie grzała wodę. ;)

 

O obsadę zapytaj tutaj:

viewforum.php?f=101

Link to comment
Share on other sites

Poza obrzydliwym kolorem światła (tzw "garażowym") to w zasadzie dlaczego nie. Najwyżej ci ryby nawtykają w Wigilię.

 

Co do żywych roślin to spróbuj z anubiasami, bolbitisem, mikrozorium oraz gałęzatką. To najmniej wymagające rośliny i jeśli tak jak wyżej napisał Atreyu nie masz morszczaka, tangi, malawi, wiktorii albo bw to żywe rośliny to podstawa w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Dobra zrobię 50 na 50 z roślinkami żywe/sztuczne a co do rybek to takie podstawowe neonki,welonki,jakiś glonojadzik, i może kilka innych takich zwykłych gupiki nie wiem ale raczej to oświetlenie wystarczy i dla rybek i roślinek ???

 

 

A i czy jest może jakieś oświetlenie takie które ryby go nie widza np. czerwone dla pająków albo takie które im w nocy przeszkadzać nie będzie ??

Link to comment
Share on other sites

Dobra zrobię 50 na 50 z roślinkami żywe/sztuczne a co do rybek to takie podstawowe neonki,welonki,jakiś glonojadzik, i może kilka innych takich zwykłych gupiki nie wiem ale raczej to oświetlenie wystarczy i dla rybek i roślinek

Glonojad, gupiki i neonki, mogą być, ale welon nie, bo jest w przeciwieństwie do tamtych ryb, zimnolubny, czyli lubi niższa temperaturę wody.
Link to comment
Share on other sites

Jak nie będziesz miał ryb,które prowadzą nocny tryb życia to takie oświetlenie jest zbędne.Moja sugestia jest taka,że jak niekoniecznie chcesz się bawić z żywymi roślinami to idź w stronę,któregoś biotopu wcześniej wymienionego BW,Tanganika,Malawi.Tam co innego tworzy piękno zbiornika,ale nie pakuj sztucznych.Ciężko coś doradzić z rybkami nie wiem co preferujesz.

Link to comment
Share on other sites

Rybki może mieczyki molinezje gupiki glonojady, otoski, neonki.

Roślinki- rogatek sztywny, moczarki, anubiasy itp. ale z cieniolubnych.

Grzałka 100W na pewno byłaby ok.

Oświetlenie 36w np. 2x18w t8 lub t5.

Filtr kubełkowy np. taki jak ja mam lub jakaś kaskada.

Podłoże- może być piasek rzeczny drobne kamyki.

 

No i chyba na tyle.

 

Gost: Dbaj o pisownię.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...