Skocz do zawartości

[54l.] Pierwsze prawdziwe akwarium.


berek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wymiary - 60x30x30h – 54l.

Oświetlenie - 2x11W Aquael Decolight 6500K

Podłoże - Aqua Substrate II

Ogrzewanie 75W Aquael z termostatem

Filtracja - Aquael FZN - 2

Dekoracje - korzenie i kamnienie

Co2 - brak

Nawożenie - Easy Carbo

 

Jest to moje pierwsze akwarium, dlatego jestem otwarty na wszelką krytykę z waszej strony ;-)

 

Aktualizacja wyglądu na dzień 29-07-2011

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadź szybko jakieś roślinki (najlepiej szybko rosnące) bo glon Cię zaatakuje.

Masz bardzo odżywcze podłoże i ktoś musi pochłaniać to co ono wydzieli. Jak nie roślinki to glony...

Jak już posadzisz rośliny podawaj Easy Carbo i potas 1ml/dziennie i pamiętaj o podmianach wody.

Ja 2 tyg. temu postawiłem baniak na ASII i podmieniam wodę 10l/co dwa dni, podaję EC i potas i glonów brak.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr mam dopiero 4 dni, także za wiele nie mogę powiedzieć ;-) Regulacja mocy jest dobra, wraz ze wzrostem mocy minimalnie filtr staje się głośniejszy, ale naprawdę da się spać przy nim ;-) Rynnę mam trochę nad taflą wody i bardziej słyszę chlupot wody o taflę niż filtr ;-) Także polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada ok tylko razbor klinowych daj 10 bo 13 to dużo.

Nie. Pisałem ze na razborę klinową akwarium jest za małe.

Czy wy musicie tak na maxa zawyżać minimalne litraże dla ryb ?

Miałem razbory w 54l i nawet składały ikrę, spokojnie można dać 10 sztuk.

Razobry klinowe naprawdę fajnie wyglądają w takim akwa z jakimiś kolorowymi rybkami (tak jak p.ramirezy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada ok tylko razbor klinowych daj 10 bo 13 to dużo.

Nie. Pisałem ze na razborę klinową akwarium jest za małe.

Czy wy musicie tak na maxa zawyżać minimalne litraże dla ryb ?

Miałem razbory w 54l i nawet składały ikrę, spokojnie można dać 10 sztuk.

Razobry klinowe naprawdę fajnie wyglądają w takim akwa z jakimiś kolorowymi rybkami (tak jak p.ramirezy).

Proszę Cię nie kłóć się bo mi się nawet nie hce bo nieraz już prowadziłem spory o razborze klinowej. Wiem jakie ryby się nadają do 54l bo właśnie już nie wiem który miesiąc ślęczę nad spisem ryb do tego litrażu.

Mi skalary składały ikrę w 54l więc nie wiem co to za szał ciał że u Ciebie złożyły razbory. Oszczędź se i nie wprowadzaj innych w błąd podając nieodpowiednie ryby do danego litrażu. To pomoże ludzkości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, jak to się sprawdzi z tym 1ml potasu o którym ktoś wspomniał. Zależy od stężenia i ilości jakiej potrzeba. Przy tym oświetleniu, i oczywiście dodaniu roślin, można mówić o rozpoczęciu dawki od 1ppm. Co jest zależne od roztworu jaki się wykona. Chyba że mówimy o gotowym, firmowym preparacie. Polecam na początek przy tym oświetleniu dzienną dawkę 1ppm, później możesz zwiększać stężenie K w zbiorniku. Z przedawkowaniem tego pierwiastka jest ciężko, ale podobno można :) Jak ze wszystkim. Wiadomo, że lepiej jest dać mniej niż przedobrzyć. Spokojnie mogę powiedzieć, że tutaj się sprawdzi bardzo dobrze nawet dawka 2ppm.

A żeby nie było wątpliwości, polecam zaawansowany kalkulator PMDD

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zasadziłem roślinki:

 

Hygrophila species

Rotala rotundifolia

Cryptocoryna nana

Limnophila sessiliflora

Bacopa monnieri + jeszcze jakaś, ale nie mam nazwy

Hemianthus Callitrichoides "Cuba"

Nurzaniec

 

PH jakie zmierzyłem dzisiaj w zbiorniku to: 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj, jako, że minęły 3 tygodnie od startu zbiornika zakupiłem pierwsze ryby do swojego baniaka.

Są to Razbory klinowe. Kupiłem ich 7, bo tylko tyle ich zostało w sklepie w moim miasteczku. Pęknięta opona w samochodzie pokrzyżowała mi plany na dzisiejsze zakupy ryb ;/ Na szczęście jutro dokonam kolejnych zakupów.

 

Planuje kupić:

1+1p. Pielęgniczka Ramireza (i tutaj mam pytanie. widziałem w sklepie rybę pod nazwą "ramirez", jednak była ona całkowicie niewybarwiona, kształty i płetwy jak u pielęgniczki ramireza, jednak były one całkowicie szare i siedziały przy dnie. Czy to była pielęgniczka ramireza?)

6x kirysek panda

 

Czekam na komentarze i uwagi, a na koniec dwa zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo odżywcze podłoże i ktoś musi pochłaniać to co ono wydzieli. Jak nie roślinki to glony...

Jak już posadzisz rośliny podawaj Easy Carbo i potas 1ml/dziennie i pamiętaj o podmianach wody.

Ja 2 tyg. temu postawiłem baniak na ASII i podmieniam wodę 10l/co dwa dni, podaję EC i potas i glonów brak.

 

 

Yyyyyyyy ? A testy kto porobi? Bo w ciemno to ciężko o takie wnioski wg mnie. Podstawą do wiedzy o przedawkowaniu/niedoborze są testy oraz obserwacja danego zbiornika. Akwarium to ekosystem - niby wszystkie działają tak samo ale każde jest inne.

 

 

przy grzałce z termostatem raczej nie jest konieczny

"Za moich czasów" nie wierzyło się ślepo technice - potwierdzi każdy komu się termostat popsuł ;)

 

 

Obsada nawet dobra ale zdecydowałbym się na inny gatunek razborek np. Hengela lub Espei.

Niewątpliwie byłaby to lepsza opcja, ale już późno.

Fakt, w 54 i Skalar się wytrze ale to o niczym nie świadczy.

 

Kiedyś ludzie się w Maluchach... no wiecie :D

 

 

Generalnie akwarium bardzo ładne. Pomimo, że pierwsze to jest, powiedziałbym, "dojrzałe". Tylko nie w sensie biologicznym (jeszcze nie), a mentalnym jeśli chodzi o podejście do tematu przez autora.

 

Widzę, że na bogato pojechałeś - napiszesz ile cię to kosztowało?

 

ps. Dolej wody na miłość Boską :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za miły komentarz ;-)

Jednak udało mi się kupić całą obsadę. Zamisat jednej parki Ramirezek kupiłem dwie ;-) i do tego 6 kirysków panda

Ile mnie wyszło?

Akwarium - 58zł

Podłoże - 64zł

Rośliny - 85zł.

Filtr - 98zł

Grzałka - 50zł

korzenie - 100zł

kamienie - 20zł

oświetlenie - 96zł

ryby - 90zł

bakterie nitryfikacyjne - 25zł.

easy carbo - 28zł

Wychodzi coś ponad 700 zł :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...