Skocz do zawartości

Buczenie filtra - wpływ na ryby i na... ludzi


latet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam taki filtr:

http://malawishop.pl/hj-111b-maly-filtr-z-des-4148.html

 

To mój pierwszy filtr, więc nie mam porównania. Mam więc pytanie: czy należy on do cichszych filtrów, przeciętnych, czy może głośnych?

Bo moim zdaniem buczenie, które powoduje, jest dość głośne. Gdy w pokoju jest cicho, np. w nocy, to słyszę je wyraźnie w całym pokoju i denerwuje mnie to.

 

Ale... nie chodzi mi o mnie, lecz o rybki. Gdy przykładam ucho do ściany akwarium, to to buczenie/drgania słychać naprawdę bardzo głośno. Biedne ryby cały czas mają pływać w takich hałasie i drganiach? Czy im to nie przeszkadza? Nie zaszkodzi? Chciałbym, aby ryby były u mnie szczęśliwe.

 

Nie znam się na tych sprawach, ale może instalowanie filtrów zewnętrznych ma m.in. na uwadze właśnie troskę o hałas i wibracje w wodzie?

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to do czego dałeś link, to przykład najtańszej i najgorszej jakościowo chińszczyzny. Może to buczeć. Sam wpływ buczenia... na ryby raczej nie ma, a i człowiek do ciągłych dźwięków się przyzwyczaja. Koronnych przykładem niech będzie tykanie zegarka na ścianie w nocy. Tego nie słychać, do czasu aż ktoś zacznie specjalnie tego słuchać. Ot taki trik.

 

Po drugie, są bardzo tanie "chińskie" filtry które są w miarę ciche, ale trzeba wiedzieć co dokładnie kupić i nie dotyczy to filtrów wewnętrznych.

 

Po trzecie - tak filtry zewnętrzne ogólnie są dużo cichsze [a nawet często bezgłośne] od wewnętrznych.

 

Podaj litraż, wymiary, typ akwarium, to czy masz rośliny, no i obsadę. Doradzimy odpowiednią filtrację, a może i wychwycimy jakieś dodatkowe błędy. Większość osób na początku za radami sprzedawców popełnia mniejsze lub większe gafy, przekłada się to na zgony rybek po pewnym czasie i inne problemy. Także lepiej o wszystkim wiedzieć, niż żyć w nieświadomości. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten filtr jest aktualnie w kostce 20 litrów stojącej na biurku przy którym pracuję i 2-3 metry od mojej głowy kiedy śpię. Cichutko pracuje(a na pewno w porównaniu do kaskady HBL 301, której się w żaden sposób wyciszyć nie dało...).

 

Może masz go zbyt płytko zanurzonego, u mnie jak wystawał delikatnie bądź był na równi z powierzchnią wody, to był słyszalny całkiem, po zanurzeniu już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik - 30 l.

Rośliny - są (jedna "trawa" i jedna kryptokoryna).

Rybki - dziś kupuję. Minimalną sensowną liczbę neonek + minimalną liczbę gupików + glonojada. Nie chcę przerybić, bo zbiornik jest mały.

 

Filtr ma chodzić 24/7.

Żadnego dodatkowego napowietrzacza nie ma i z tego co wiem, to nie musi być, gdy pracuje deszczownik.

 

Edit

 

 

Zbiorniczek został zarybiony, więc mogę podać dokładne info:

 

5 gupików (2 samce + 3 samice)

6 neonek

3 kiryski

1 glonojad

 

Jeśli to możliwe, to chętnie bym dodał jeszcze jakiś gatunek, ale podejrzewam, że to już by było zbyt ciasno.

 

Polećcie proszę lepszy (i cichszy) filtr, jeśli ten który podałem wydaje się niewystarczający. Ale preferowałbym wewnętrzny.

 

Dziękuję.

 

Andrerw: Regulamin: 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczek został zarybiony, więc mogę podać dokładne info:

 

5 gupików (2 samce + 3 samice)

6 neonek

3 kiryski

1 glonojad

 

Jeśli to możliwe, to chętnie bym dodał jeszcze jakiś gatunek, ale podejrzewam, że to już by było zbyt ciasno.

 

Polećcie proszę lepszy (i cichszy) filtr, jeśli ten który podałem wydaje się niewystarczający. Ale preferowałbym wewnętrzny.

 

Dziękuję.

Powinieneś zmienić obsadę.

Z gupików możliwe do hodowli nadają się samce,takie akwarium szybko przerybisz narybkiem (szybko się mnożą)

Neonki to typowe ryby ławicowe hoduje się je w ilości nie mniej niż 10 sztuk,w tej liczbie akwarium jest za małe.

Na kiryski za mały litraż to ryby stadne rozsądna hodowla od 6 sztuk w górę.

Glonojad nie nadaje się do tego litrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę przerybić, bo zbiornik jest mały.

 

Już przerybiłeś, kupując gatunki które do takiego akwarium się nie nadają bez konsultacji z innymi.

Neony minimum 50l. Zbrojnik minimum 100l. Kiryski, zależnie od gatunku 50-100l + są stadne.

 

No nie wyszła Ci ta obsada.

 

Filtr - FZN1, lub wewnętrzny FAN1, ale zdecydowanie polecam kaskadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podobno jeden z tych najmniejszych glonojadów. Poza tym spoko - mam gdzie oddać zarówno za duże, jak i nadmiarowe sztuki (kolega ma kilka sporych akwariów, łącznie ponad 1000 L).

 

A co wg Was byłoby optymalną obsadą dla 30 L?

 

latet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podobno jeden z tych najmniejszych glonojadów.

Nie ma czegoś takiego.

Najmniejsze te ze sklepów dorastają do 13cm, największe do 40-50cm. Mniejszych nie kupisz.

Poza tym spoko - mam gdzie oddać zarówno za duże, jak i nadmiarowe sztuki (kolega ma kilka sporych akwariów, łącznie ponad 1000 L).

Oddaj teraz, skarłowacieje tylko w takim zbiorniku i nie osiągnie "nadwymiaru". ;)

A co wg Was byłoby optymalną obsadą dla 30 L?

 

viewtopic.php?f=39&t=19607

I nic ponad to. 25-30l to najmniejsze standardowe akwaria. Nie można w nich szaleć z obsadą. Gdyby to były choć 54l...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...