Skocz do zawartości

Oświetlenie 25l - Budowa, pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam baniak 25l (tylko tyle bo narazie niemam miejsca w domu, za rok ok 200l będzie :mrgreen: ) Robie pokrywę do akwarium i mam problem z oświetleniem. Na necie czytałem dużo tematów ale od tego wszystkiego pomieszało mi sie w głowie - z tąd moje pytanie. Jakie oświetlenie do 25? Świetlówki czy coś innego? Ile wat i ile belek?

 

Sory, że tak dużo pytań ale w tej kwestji za bardzo nie ogarniam :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw pytania ode mnie:

 

1. Ile chcesz na to przeznaczyć? Oświetlenie do 25l można zrobić za 25zł, za 50zł, za 100zł itd...

 

2. Masz pojęcie o elektronice, chodzi np. o lutowanie, ew. łączenie przewodów itd? Czy w grę wchodzą tylko gotowe zestawy?

 

3. Pokrywa będzie?

 

4. Jakie rośliny? To pod nie dobiera się oświetlenie. Będzie nawożenie i CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszt to tak ok. 50zł. Z elektroniką problemu nie będzie. Robie właśnie pokrywę. Rośliny mam zamiar kupować nowe i zastanawiałem się nad:

-Hygrophila Thailand

-Nurzance

-Sagittaria

-Microsorum

 

Jak można prosił bym o podanie jeszcze jakiś roślin do tego akwarium, niezatrudne do uprawy. Niestety narazie nie zamierzam nawozić co2.

Nawozy jakiemam to:

podłoże, pod żwirek - tetra plant complatesubstrate i tetraplant crypto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam budujesz pokrywę to najlepszym rozwiązaniem byłby montaż żarówki energooszczędnej 6500K.

Wystarczy gwint, kable, wtyczka, włącznik - wszystko kupisz w elektrycznym, no i sama żarówka. Tu jest kłopot bo 95% kompaktów to "warm lighty" <4200K. Takie się nie nadają. Musisz znaleźć najlepiej "cold white"/6000-6500K. Jak nie masz w pobliżu żadnych sklepów nastawionych na oświetlenie w których takie żarówki byś dostał, to bez problemu można kupić odpowiedni model przez neta.

 

Cenowo nie powinno wyjść więcej niż 30-35zł, a przy tej wielkości baniaka, otrzymujesz praktycznie to samo co przy dedykowanych akwarystycznych zestawach, albo świetlówkach t5/t8.

 

Barwa światła i jego zastosowanie dla roślin identyczne, a kwestia długości i punktowego światła przy 25l jest praktycznie niezauważalna.

 

Jak nie chcesz zestawu "zrób to sam". To za 45zł + przesyłka są gotowe zestawy oświetleniowe DECOLIGHT.

 

Jest też opcja z kupieniem np. gotowej meblowej oprawy świetlówkowej. Koszt takiej instalacji jest bardzo mały, może tylko być problem ze znalezieniem czegoś odpowiedniego i wymiany standardowej świetlówki słabej jakości na coś lepszego. Tu koszty nie powinny być wyższe niż powyżej.

 

Dalej mamy zestawy typowe ze świetlówkami i statecznikami.

Tu dwie opcje T5 i T8. Pierwsza mniejsza, lepsza do takiego baniaka ale i droższa. Tu koszty będą większe niż przy jakimkolwiek zestawie powyżej i też trzeba samemu sporo pokombinować.

 

Osobiście do takiego baniaka polecam pierwsze rozwiązanie - z żarówką 11W. Więcej bez CO2 - odradzam.

 

Co do podłoża, tutaj też bym je zmienił.

Baniak mały, niski, lepiej kupić jakieś gotowe podłoże roślinne którego się nie przykrywa np. ASII+.

Sprawdzi się równie dobrze i na pewno będzie to lepiej wyglądać. Substrat to przynajmniej 1cm i należy go przykryć przynajmniej 4-5cm żwirku. Baniak ma może 25cm wysokości... Dedykowane podłoże roślinne, nie powinno tu wyjść dużo drożej także zachęcam.

Ponadto ten drugi produkt - to nic innego jak kulki nawozowe. Można to robić samemu, poza tym na allegro są tony nie gorszych w niczym tańszych "podróbek" o ile tak to można nazwać. Co więcej stosowanie czegoś takiego przy substracie lub podłożu roślinnym - mija się z celem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba zostane przy swietlówkach - myśle że efekt będzie lepszy a czasu mi nie szkoda ;) A czym się różnią świetlówki t5 od t8, prócz rozmiarów?

Co do co2 chyba już się zdecyduje - chodzi o własną bimbrownie, nawóz w płynie czy jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba zostane przy swietlówkach - myśle że efekt będzie lepszy a czasu mi nie szkoda ;) A czym się różnią świetlówki t5 od t8, prócz rozmiarów?

Długość, szerokość, wydajność z adekwatnej długości, konieczność używania stateczników elektronicznych przy T5.

T5 jest technologią nowszą, wydajniejszą, ale też droższą. Nie zawsze ma sens.

 

Ogólnie tu masz to fajnie opisane:

http://www.oswietlenie-akwarium.pl/html ... wkach.html

Co do co2 jednak chyba już się zdecyduje - chodzi o własną bimbrownie, nawóz w płynie czy jeszcze coś innego?

Jest, ale nawet nie warto na to spojrzeć.

 

3 podstawowe rozwiązania:

- butla - najlepsza, ale i najdroższa, przy 25l się nie kalkuluje.

- bimbrownia - jak robić opis masz na forum. Tania... ale co tydzień dwa się trzeba z tym bawić.

- węgiel w płynie - EC i preparaty innych firm. Alternatywa, szczególnie dla małych baniaków. Starcza to na długo, nie jest strasznie drogie - tylko trzeba to codziennie stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej przekonałem się do T5. Tylko 8w sie zmieści - dł akwa 40 cm :/ Do tych roślin co podałem wcześniej 8w starczy czy dorzucić jeszcze jedną?

Jeszcze myślałem nad oświetleniem nocnym. Swiatło z jednego rogu akwarium, jedna dioda wystarczy? A co2 to albo bimbrownia albo w płynie to sie jeszcze zobaczy.

 

A jeszcze miałbym jedno pytanie czy ktoś mógłby napisać mi cały zestaw jaki najlepiej kupić (włącznie z modelami itd.) ?

 

Co sądzicie o tym zestawie? http://www.libra-zoolamp.com.pl/compone ... -32cm.html jako odbłyśnij jak wiele innych ludzi chce zastosować zwykłe lustro, tylko właśnie jeszcze niewiem jakie wybać świetlówki... ;/ http://www.libra-zoolamp.com.pl/compone ... niowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...