Skocz do zawartości

[63l] oswietlenie-czy wlasciwe?


Rekomendowane odpowiedzi

Pisze wyraźnie od 9 do 20.Podmieniam co dwa tygodnie 30% wody.Testów nie robiłem nigdy,przez 3 lata było dobrze,oprócz tego ze roślinki nie rosły,niby przez słabe oświetlenie,teraz zmieniałem oświetlenie bo było zwykle 15w w pokrywie.Dlatego pytam was o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często po zmianie oświetlenia na mocniejsze pojawiają się zielenice. Rosną na szybach, roślinach, grzałce itp.

Świetlówka Sylvania grolux wspomaga wzrost roślin, w tym również glonów zielonych :)

Dokładnie to samo wydarzyło się u mnie. Po podmianie jednej świetlówki day light na "wspomagająca wzrost", pojawiły się zielone glony. Na szczęście w niewielkiej ilości.

 

Możesz zrobić dwie rzeczy. Wymień świetlówkę grolux na "dzienną", być może to ograniczy rozrost glonów.

Albo dosadź roślin, które szybko rosną, np. moczarka. Im więcej roślin tym mniej glonów - upraszczając.

 

Jaki masz filtr? Czy pracuje 24/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FIltr wewnetrzny aquaszut chodzi 24h.

Powierzchnia wody powinna lekko falować. Rośliny nie powinny wyginać się jak na wietrze. Jeśli masz załączone napowietrzanie to ja bym je wyłączył. Wybija z wody CO2.

 

 

Dokupie roslinek,moze cos pomogą.

Dosadź moczarkę, szybko rośnie. Pochłania przez to z wody dużo substancji odżywczych i jest konkurencją w dostępie do nich dla glonów.

 

A wymiana tego groluxa na inna np słabszą jest mozliwa?czy spali sie bo zasilacz mocniejszy?

Nie wymienisz na nic innego jak 24W. Po prostu fizycznie nie założysz słabszej świetlówki. Sama belka Ci nie pozwoli. Moc jest dobra. Ten grolux ma taką różową barwę. Możesz go wymienić na świetlówkę dającą światło dzienne, ten Juwel co masz jest OK, albo jakaś inna o świetle DayLight. Pamiętaj, że musisz kupić świetlówkę tej samej długości i mocy, jeżeli już wybierasz tą opcję.

 

Możesz też użyć specjalistycznego wkładu do filtra, który usuwa fosforany, których namiar może powodować rozrost glonów.

Podawaj CO2 w płynie, powinno przyśpieszyć wzrost roślin i ogranicza brunatnice. Z innych nawozów używaj tylko tych, które nie zawierają azotu i fosforu.

 

Ze wszystkich opcji ja zdecydowałbym się na CO2 i dosadzenie sporej ilości roślin.

Napisałem Ci to co sam robię. Miałem podobne problemy z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...