Skocz do zawartości

jak oświetlać 240 l bez roślin ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam akwarium 240 l , a w nim pielęgnice niebieskołuskie, pomarańczowopłetwe, red rubin i pawiookie, parę glonojadow i troche gupików. Posiadam belkę oświetleniową Aqua Nova NDL-1200 1 white 30W & 1 blue 30 W. Nie posiadam żywych roślin. Moje pytania brzmią:

Ile godzin dziennie powinienem oświetlać rybki ?

Czy można robić to z przerwami ? (np. zapalać rano na 3 h i popołudniu np na 4-5)

Czy podczas karmienia jeśli wypada w czasie gdy nie świeci się świetlówka zapalać ją tylko na czas karmienia ?

Czy nie posiadając roślin używać całej dostępnej mi mocy oświetleniowej ( 2 x 30W) z czego jedna świetlówka biała a druga niebieska ?

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zrób porządek w akwarium.Masz za dużo ryb to po pierwsze,po drugie za duzych do tego akwa.

Gupiki przy tych pielęgnicach :zamieszany: ,chyba jako pokarm.

 

A odpowiadając na Twoje pytania:

1 w zasadzie 10-12 godzin,ale jak nie masz roślin i masz w miarę jasno w pokoju to-2 Można

3 Dostosuj pory karmienia do czasu oświetlenia

4 Możesz używać jednej świetlówki,to już kwestia gustu.Nie masz roślin,więc przy jednej będzie mniej glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile godzin dziennie powinienem oświetlać rybki ?

Mniej więcej dwanaście godzin. Oświetlenie powinno symulować warunki w naturze.

 

Czy można robić to z przerwami ?

Można. Przykładowo 6 godzin rano potem 3-4 godziny przerwy i znowu 6 godzin. Dzięki temu możesz obserwować ryby rano ,kiedy jeszcze jesteś w domu i wieczorem, kiedy wracasz.

 

Czy podczas karmienia jeśli wypada w czasie gdy nie świeci się świetlówka zapalać ją tylko na czas karmienia ?

Karm wtedy kiedy oświetlenie jest włączone. Nie musisz karmić tylko i wyłącznie o określonej godzinie. Ryby w naturze nie mają kateringu.

 

Czy nie posiadając roślin używać całej dostępnej mi mocy oświetleniowej ( 2 x 30W) z czego jedna świetlówka biała a druga niebieska ?

Moc nie powala, przy tym litrażu. Świeć, tak żeby ryby dobrze się prezentowały.

 

 

No i trochę rybek masz za dużo. Pawiookie jak podrosną to dwie sztuki na ten zbiornik powinny zostać.

Gupiki trzymałbym na twoim miejscu osobno. Bo jak pielęgnice zjedzą Ci wszystkie to czym będziesz karmił? :mrgreen: nie zdążą się biedactwa rozmnożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Jestem świadomy, że mam dość dużo rybek jak na taki zbiornik, ale taki zestaw doradzili mi w zoologicznym. Mam nadzieje, że jak będą wszystkie razem od małego to może jakoś przetrwają i oswoją się z sobą. A co do gupików to oczywiście są tylko na pokarm. Na razie pielęgnice jeszcze są małe więc gupiki nie znikają w strasznym tempie. Co do oświetlenia to myślę, że najbardziej pasuje mi opcja parę godzin rano i karmienie - po południu przerwa i na wieczór znów kilka godzin świecenia na wieczorne karmienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...