Skocz do zawartości

jak skutecznie zwalczyś ślimaki??


Rekomendowane odpowiedzi

Mam ten sam problem niestety,ale złotej rady nie znam.Ja systematycznie je usuwam ręcznie jest to żmudne i praktycznie nie widać tych rezultatów.Dbam o to aby resztki pokarmu nie zostawały na dnie bo podobno też to jedzą,po zakupie roślin a przed włożeniem do akwa dokładnie myję oglądam itp,według zaleceń.Raczej próżny wysiłek skoro już je mam,ale robię to.Też chciałem kupić helenki,ale z tego samego powodu co Ty na razie jeszcze tego nie zrobiłem.Popełniłem dużo wcześniej błąd i kupiłem bocję bo pamiętałem,że żywi się ślimakami.Nie zauważyłem jej zainteresowania-może robi to w nocy jak żeruje.Bocja wspaniała nie nadaje się do mojego zbiorniczka,ale o tym doczytałem za poźno(po kupnie) i mam drugi problem bo nie mam co z nią zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym Wam helenki przeszkadzają?

Helenka to pożyteczny bardzo ślimak ponieważ zjada inne ślimaki a roślin nie rusza (tylko musi być ich odpowiednia ilość w baniaku bo na plagę jedna nie da rady) W momencie kiedy zabraknie im pokarmu potrafią się zjadać na wzajem ale nie muszą bo można je dokarmiać. Proponuje Wam właśnie zakup helenek bo to nie dość że pożyteczny ślimak to i jak na mój gust bardzo ciekawy i ładny.

Dodatkowa rada to rośliny przed wsadzeniem do baniaka przepłukać w nadmanganian potasu, zwalczy to wszelkie przenoszone choroby oraz glony. Nie wiem jak to wpływa tylko na ślimaki.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do helenek to jak u mnie potrzeba ich sporo żeby pozbyć się tych,jak zaczną się mnożyć to będę miał plagę ślimaków tylko innego gatunku.To jest powód dla którego ich jeszcze nie mam,pisałem o tym w poście powyżej.Do helenek nic nie mam:) a akwarium wolał bym mieć bez ślimaków-jakichkolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do helenek to jak u mnie potrzeba ich sporo żeby pozbyć się tych,jak zaczną się mnożyć to będę miał plagę ślimaków tylko innego gatunku.To jest powód dla którego ich jeszcze nie mam,pisałem o tym w poście powyżej.Do helenek nic nie mam:) a akwarium wolał bym mieć bez ślimaków-jakichkolwiek.

To ja nie znam innego lepszego sposobu.

Nad rozmnażaniem się helenek też można panować ponieważ do złożenia ikry jest potrzebny samiec i samica.

Kopulują się nawet do 3 dni bez przerwy wiec można je rozdzielić, do tego składają najczęściej ikrę w widocznych miejscach przy czym ją można niszczyć.

Może to brzmi wszystko dziwnie ale jeśli komuś się helenki nie podobają a ja innego sposobu nie znam na zwalczenie ślimaków nie widzę to można spróbować tego co napisałem.

 

Pytanie jeszcze jak duże masz akwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpenio koledze chodziło o to, że ma jedną helenkę która nie radzi sobie z nadmiarem innych ślimaków. Dokup helenek lub odławiaj zbędne ślimaki lub wrzuć im na noc liść sałaty, a rano powinny na nim siedzieć nie potrzebne ślimaki i powtarzaj tą operacje aż do zlikwidowania plagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpenio koledze chodziło o to, że ma jedną helenkę która nie radzi sobie z nadmiarem innych ślimaków. Dokup helenek lub odławiaj zbędne ślimaki lub wrzuć im na noc liść sałaty, a rano powinny na nim siedzieć nie potrzebne ślimaki i powtarzaj tą operacje aż do zlikwidowania plagi.

To że ma jedną to wiem ale jedna to może sobie tą swoją trąbką w nosie podłubać i dlatego trzeba dokupić.

Liść sałaty nic nie da ponieważ skoro ma plagę wiec zdajesz sobie sprawy ile jajeczek ma w baniaku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helenki rozmnażają się na tyle wolno , że bez problemu można zapanować nad ich populacją.

 

Żeby mieć plagę helenek trzeba by z pół roku czekać i do tego mam wrażenie , że ilość jedzenia jest związana z szybkoscią ich rozmnażania - jezeli mają na co polować to się rozmnażają szybko jak ilość żarcia spada to prędkość rozrodu również.

 

Ja mam 120 l i dwa razy już zasiedlałem helenki. Za pierwszym razem wpuściłem 4 szt. po dwóch miesiącach po innych ślimakach nie było śladu - w tym czasie helenki się rozmnożyły do ilości około 50 szt - wiem bo wszystkie odłowiłem w ciągu kilku dni (wystarczy wieczorem wyławiać te które wyjdą na żer)

 

W tej chwili po kolejnej pladze ślimaczków nie ma już śladu a helenek wcale dużo nie ma - ponieważ było mniej ślimaków do zjedzenia to jakoś rozmnażać też im się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...