Skocz do zawartości

[54l] Ogólne ( Edit : 10.04.09r. Strona 10/11 )


yodaniel17
 Udostępnij

Co sądzicie o moim akwarium?  

92 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co sądzicie o moim akwarium?

    • Odp. 3 Ładne ale czegoś tam jeszcze brakuje.
      31
    • Odp. 6 Beznadziejne.
      4
    • Odp. 5 Brzydkie.
      5
    • Odp. 4 Przeciętne.
      18
    • Odp. 1 Przepiękne , brak słów.
      10
    • Odp. 2 Bardzo ładne.
      24


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Od samego początku bardzo podobała mi się twoja koncepcja aranżacji i widzę, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Gorąco namawiam cię do kupienia ze 3 anubiasów nana na korzeń. Bedzie to koszt około 9 zł. Na tył ze 2 kępki nurzańca śrubowego i ze 2 zwykłego - wiem wiem mam zboczenie do nurzańców w tle akwarium ;) Ale jak tu ich nie lubić skoro tak szybko się rozrastaja i nie sprawiają żadnych kłopotów w hodowli :) Jak urosną będa się kłaść na tafli wody - prętniki będa z tego zadowolone :) Również ze względu na ramirezy powinieneś zainwestować w więcej mało wymagających roślin. Ale oczywiście wszystko powoli i stopniowo :)

A co do wody. Trzeba by ją troszkę zmiękczyć. Masz GH równe 14'd. Ze względu na twoją obsadę trzeba by tę wartość obniżyć. Oczywiście wszystko musi następować stopniowo. Proponuje 2 małe podmianki wody w tygodniu wg schematu jaki ci zamieszczam:

Podmiana I Poniedziałek:

- spuszczasz z akwarium 7 litrów wody.

- odmierzasz 4 litry wody z akwarium i mieszasz z 3 litrami wody destylowanej

- mieszankę wlewasz do akwarium

- otrzymujesz wode o twardości GH 13'd

Podmiana II Czwartek:

- spuszczasz z akwarium 8 litrów wody.

- odmierzasz 4 litry wody z akwarium i mieszasz z 4 litrami wody destylowanej

- mieszankę wlewasz do akwarium

- otrzymujesz wode o twardości GH 12'd

Podmiana III Poniedziałek:

- spuszczasz z akwarium 8 litrów wody.

- odmierzasz 3,5 litra wody z akwarium i mieszasz z 4,5 litra wody destylowanej

- mieszankę wlewasz do akwarium

- otrzymujesz wode o twardości GH 11'd

Podmiana IV Czwartek:

- spuszczasz z akwarium 8 litrów wody.

- odmierzasz 3 litry wody z akwarium i mieszasz z 5 litrami wody destylowanej

- mieszankę wlewasz do akwarium

- otrzymujesz wode o twardości GH 10'd

W ten prosty sposób z twardości 14'd woda stopniowo zmieni twardość do 10'd bez szkody dla zdrowia rybek. Teraz przy każdej cotygodniowej podmianie bedziesz musiał lać do akwarium wodę o twardości 10'd. Jak to zrobić?

Jeśli podmieniasz co tydzień 10 litrów:

- mieszasz 7 litrów odstanej wody kranowej (GH 14'd) z 3 litrami wody destylowanej

Jeśli podmieniasz co tydzień 15 litrów:

- mieszasz 10,7 litra odstanej wody kranowej (GH 14'd) z 4,3 litra wody destylowanej

Nawet jeśli wode podmieniasz rzadziej to postępowanie jest takie samo jak wyżej.

Przy twardości 10'dGh twoje Kh powinno obniżyć się do 5'd. Tym samym pH również ulegnie zmniejszeniu do około 6,8-7,0

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam od siebie, że destylowaną po odkręceniu bańki należy zostawić na jakąś godzinę, po zetknięciu z powietrzem zachodzi jakaś tam reakcja która obniża pH wody destylowanej, zaraz po otwarciu ma ona jedyne 7 pH, po godzinie może mieć już 6.

 

druga sprawa, moim zdaniem to zbędny wydatek, wg tego co napisałaś chłopak wyda jakieś 7-9zł za wodę destylowaną łącznie, a czy ja wiem czy to jedyna słuszna metoda? Ja bym strzelił małą bimbrownię np z półlitrówek i się zmieści w 2złotych. Albo jeszcze lepiej skolować ze 4-5 szyszek olchy, znaleźć samemu lub kupić, ja za 100szt. dałem 1,49 więc za 5szt. to nawet grosza nie da ;-) warto jednak wiedzieć że szyszki zabarwią wodę na lekko herbaciany kolor, ale patrząc na obsadę rybki będą w niebo wzięte ;-) szczególnie neony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam od siebie, że destylowaną po odkręceniu bańki należy zostawić na jakąś godzinę, po zetknięciu z powietrzem zachodzi jakaś tam reakcja która obniża pH wody destylowanej, zaraz po otwarciu ma ona jedyne 7 pH, po godzinie może mieć już 6.

 

druga sprawa, moim zdaniem to zbędny wydatek, wg tego co napisałaś chłopak wyda jakieś 7-9zł za wodę destylowaną łącznie, a czy ja wiem czy to jedyna słuszna metoda? Ja bym strzelił małą bimbrownię np z półlitrówek i się zmieści w 2złotych. Albo jeszcze lepiej skolować ze 4-5 szyszek olchy, znaleźć samemu lub kupić, ja za 100szt. dałem 1,49 więc za 5szt. to nawet grosza nie da ;-) warto jednak wiedzieć że szyszki zabarwią wodę na lekko herbaciany kolor, ale patrząc na obsadę rybki będą w niebo wzięte ;-) szczególnie neony.

gdzie za tyle kupiłeś?:o ja widziałem ostatnio w zoologu 30 za 11zł :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam od siebie, że destylowaną po odkręceniu bańki należy zostawić na jakąś godzinę, po zetknięciu z powietrzem zachodzi jakaś tam reakcja która obniża pH wody destylowanej, zaraz po otwarciu ma ona jedyne 7 pH, po godzinie może mieć już 6.

 

druga sprawa, moim zdaniem to zbędny wydatek, wg tego co napisałaś chłopak wyda jakieś 7-9zł za wodę destylowaną łącznie, a czy ja wiem czy to jedyna słuszna metoda? Ja bym strzelił małą bimbrownię np z półlitrówek i się zmieści w 2złotych. Albo jeszcze lepiej skolować ze 4-5 szyszek olchy, znaleźć samemu lub kupić, ja za 100szt. dałem 1,49 więc za 5szt. to nawet grosza nie da ;-) warto jednak wiedzieć że szyszki zabarwią wodę na lekko herbaciany kolor, ale patrząc na obsadę rybki będą w niebo wzięte ;-) szczególnie neony.

gdzie za tyle kupiłeś?:o ja widziałem ostatnio w zoologu 30 za 11zł :/
zapewne na giełdzie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko fajnie tylko, że chłopak ani szyszkami ani bimbrownią nie obniży GH wody.

Brałam tez pod uwage woreczek z kationitem ale ma on jedną brzydką cechę - lekko alkalizuje wode a tu potrzebujemy jednoczesnego zakwaszenia i zmniejszenia twardości. Poza tym odpowiadam tu na prośbę z osobistego PW o pomoc przy zmiękczeniu wody. W zakwaszanie szyszkami olchy mozna się bawić mając Kh 0-2 i bardzo niskie pH. Garbniki zakwaszają tylko wodę już wystarczająco kwaśną. Nikt tez nie mowił, że akwarystyka jest tania ;)

Czekam na inne racjonalne pomysły jak koledze pomóc i prosze nie robic offtopu o szyszkach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegotowana woda jest oczywiście troche bardziej miękka ale na tyle nieznacznie, że zmniejszanie Gh taka woda trwałoby wieki. Kolega może oczywiście obniżyć Gh do pożądanego przy pomocy destylowanej a do podmian stosować gotowana. Wiąże się to jednak z większym wyjałowieniem wody w akwarium niż przy podmianach z destylowaną.

Zrobiłam eksepryment:

- woda u mnie w kranie ma Gh równe 16'd

- ta sama woda przegotowana ma Gh równe 11'd

Wynika z tego, że gotowanie dość znacznie zmniejsza twardość. Minusem jednak jest duże wyjałowienie wody w czasie gotowania. Kolega za pewne ma w kranie wode o Gh 14'd. Skoro jeszcze twardosci w akwarium nie obniżał to znaczy, ze leje tylko kranową no i w akwa ma również 14'd. Aby obniżyć Gh w akwa do 10'd musiałby wymienić całą wode na jałową gotowaną.

W przypadku destylowanej wyjałowienie wody z minerałów w akwarium bedzie mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Aniu dzięki Ci za pomoc i za tak wyczerpującą wypowiedź :)

 

Na pewno zrobię wszystko według Twojej instrukcji. A gdzie Ty tak tanio dostajesz Anubiasy? Ja nie mam żadnego porządnego taniego sklepu :( Tylko taki co każda roślina kosztuje 12zł , A anubiasy czym przyczepić? Linką? Na pewno kupie nurzańce tak jak mi radzisz tylko najpierw dodam jeszcze jedną świetlówkę ;)

 

Aktualizacja kupiłem żabienice i lotosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podmieniasz co tydzień 10 litrów:

- mieszasz 7 litrów odstanej wody kranowej (GH 14'd) z 3 litrami wody destylowanej

Tak ja podmieniam 10 l ale jak to zrobić by woda miała temp 25C trzeba dolać następne 1 litr wrzątku.. Ja mam kubełek 10 litrów wody. I zawsze odstawiam 9l na 24h później wlewam litr wody z czajnika ( niecały ) i tak robie podmianę , I właśnie jak to zrobić z wodą destylowaną?

 

I jeszcze jedno ile kosztuje woda destylowana i gdzie ją dostane?

 

Mam taki sklepik, gdzie za anubiasy nana płaciłam po 3 zł za sztukę. Anubiasy bartera i angusti są drozsze. Za mniejsze okazy płaci się 15 a za duże 25 zł. Sama myślę o zakupie tych 2 gatunków tylko czekam na dobrą dostawę zdrowych okazów :)

Ja jednak takiego nie mam :( Ale w niedługim czasie na pewno będą u mnie nurzance i anubiasy an korzeniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj trochę sie namęczyłam, żeby to wszystko ogarnąć. Prawie od początku założenia akwarium zmagam się z twardą woda w kranie (16'dGh). Pozniej doszedł problem zatwardzania wody przez żwir. Poczytałam trochę, po czym poczytałam jeszcze więcej i zrozumiałam cały ten zawiły mechanizm. Dokładne wyliczenia umozliwia mi kalkulator mieszania wody:

http://rapidshare.com/files/130633240/akwacalc.exe.html

Pobierz a sam zobaczysz o co chodzi :)

Ps

Nowe roślinki dodały uroku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no to dzięki ;)

 

Myślałem włąśnie że gorzej teraz wygląda. Teraz dostane kieszonkowe to się biore za oświetlenie i potem moge szaleć , Tylko w między czasie zakładam krewetkarium ;) Troche już w nim zrobiłem ale pewnie na wakacje dopiero zaleje bo teraz się zajmuje moją 50-dziesiątka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...