Skocz do zawartości

UV FZN typowa pomoc w walce z glonami


Erni-lee
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko czy ktoś może ma UV pod kaskadę FZN ? Czy to się sprawdza w zapobieganiu glonów i czy się sprawdzi w 30 l ?

A może lepiej kupić inny sterylizator UV :arrow: link http://allegro.pl/sterylizator-multi-uv ... 33696.html

 

A może lepiej zrezygnować z węgla w płynie i kupić po prostu CO2 bo mnie szlak trafia z tymi glonami :evil: Czy lepsze będzie UV ?

Z jednej strony zabije bakterie zagrażające życiu krewetek ale z drugiej strony bakterie pożyteczne :help:

 

Mam problem z glonami konkretnie wcześniej były zielenice a teraz zielenic mniej ale są te kropkowane już nie pamiętam nazwy ale takie zielone kropki :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Lampy Aquaela oparte na diodach, to nie produkt wysokiej klasy i wydajności.

2. Lampa UV, nawet dobra nie jest koniecznością w żadnym baniaku.

3. Z glonami można się uporać bez lampy, a i tak średnio wieżę w jej działanie przeciwko innym glonom niż tym powodującym zakwity wody, szczególnie bez likwidowania przyczyny zaglonienia -a taka być musi.

4. FZN, jakikolwiek, w 30l daje bardzo dużą nadfiltrację. Zarówno mechaniczną jak i biologiczną. Nawet przy samych gąbkach. Z filtracja nic nie kombinuj, problemu i sposobu jego likwidacji szukaj gdzie indziej.

 

Edytowałeś post, też to zrobię.

Oświetlenie, wymiary baniaka, parametry. Poproszę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże: AQUA ART SUBSTRATE II+ brązowe

Nawożenie: aqua art: ferro+ co 2 dzień 1 ml. ,co dziennie 1 ml.carbo, macro red 1 ml. co 2 dzień oraz classic do podmianki

Oświetlenie: Deco Light 2x 11 W 6500K święcę od 10 do 12 godzin nie raz więcej ale rzadko

Mierzę tylko pH które jest w granicach 7- 6,5

Wymiary to 35 wysokości i 30 szerokości kostka typowy aquael 30l

temp. 25 stopni

Podmianka 5l. na tydzień nie wiem czy za mało :x

 

Co jeszcze dopisać że nie odmulam dna bo to substrat a krewet mam coraz więcej ale nie sądzę żeby w tym tkwił problem 3 cm. podłoża

 

Filtracja był FZN1 ale wydajność była coś słaba więc poszedł na gwarancję i standardowy pat który był w zestawie teraz jest

 

Pewnie wiele by mi powiedziały testy ale na razie muszę naprawić unimaxa bo mi nawalił więc odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym pokombinował ze światłem. O poprawne nawożenie mnie nie pytaj, ale u siebie miałem kłopot właśnie z takimi jak Ty glonami, gdy przesadziłem "trochę" z ilością oświetlenia. To samo miałem przy świetlówkach, jak i zwykłych żarówkach dawno temu. :P

Widzę że masz Aquaelowskie moduły. Możesz je osobno włączać i wyłączać. Ja bym ustawił je tak: Pierwszy, tak jak jest, może minimalnie krócej. Drugi, 6h w środku dnia. Kup sobie wyłączniki dobowe, nie świeć nigdy więcej niż 12h. Takie rozwiązanie widziałem kiedyś na RA. ;)

 

Masz żyzne podłoże, więc i zbyt dużo do baniaka lać specjalnie nie powinieneś, ale tak jak pisałem. To nie moja domena. ;)

Z EC, mógłbyś troszkę "przesadzić". Dawki kilka razy większe niż maksymalne na opakowaniu nie są szkodliwe, a mają działanie antyglonowe. Mógłbym sprawdzić jak wygląda dawkowanie, ale powiem szczerze - nie chce mi się odwrócić, otworzyć szuflady i szukać tej białej buteleczki. :D

 

Kolejna sprawa. Parametry i filtr. Jak tamten oddawałaś, to ten obecny pochodził sobie trochę razem z nim? Jak był stary filtr to problemy też były? Nie ukrywam, testy by tu się bardzo przydały.

Ogólnie z czymś przedobrzyłeś. Kwestia tylko z czym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem już był przed wymianą filtra a oby dwa nie chodziły razem więc wsadziłem nie dojrzały filtr ale myślałem że bakterie z podłoża załatwią sprawę druga spraw teraz stosuję carbo aqua artu a nie EC carbo ale to prawie to samo. Ostatnio nie nawożę wcale tylko carbo daję :P Postaram się zmniejszyć czas świecenia i nawozy co 3 dzień i zmienię jedną ludwigię bo rośnie u mnie tragicznie a rotala zielona o dziwo rośnie bardzo szybko i pozostałe rośliny

 

Większość kropek jest na glosi co jest naprawdę denerwujące jeśli to coś zmienia a na rotali zielonej ani jednej kropeczki

Kupił bym testy pewnie że tak ale tak kubeł nawalił a gwarancji nie ma naprawa prawie 100 zł. a same uszczelki 46 rozważałem kupno uv niedawno zmieniałem kaskadę no i butla CO2 i co wybrać :roll: Sądzę że na razie starczy ograniczyć nawożenie oraz światła mniej a dalej co się potoczy to się okaże :) Dziękuję za pomoc tematu proszę nie zamykać bo napiszę jeszcze po jakimś czasie co się zmieniło ale jak ktoś coś ma do dodania to proszę

 

Aha jeszcze jedna sprawa macro zawiera azot i fosfor a azotu jak sądzę mam pod dostatkiem i może to to :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozważałem kupno uv

Tak Ci ta lampa teraz tam potrzebna, jak jakiś ceramiczny statek. :P

Aha jeszcze jedna sprawa macro zawiera azot i fosfor a azotu jak sądzę mam pod dostatkiem i może to to :?:

Bez testów, można gdybać, choć nadmiar niektórych rzeczy widać gołym okiem, ale to sprawdza się częściej przy rybach niż roślinach. Przy zielsku łatwiej zaobserwować niedobory. Jak myślisz że problemy wynikają z zbyt dużej ilości substancji odżywczych w wodzie, po prostu zrób dużą podmiankę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak w ruch poszła chemia czy to komuś się podoba czy nie a rośliny już po 2 dniach zaczęły rosnąć dużo szybciej a dziś była podmianka a dalej zobaczymy co będzie się dziać ale wzrost roślin się powiększył.Carbo daję codziennie jak zawsze 1 ml. a pozostałe nawozy zamierzam co 3 dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zmieniłeś, dałeś chemię?

Poczekaj miesiąc, albo nawet mniej, założysz tutaj nowy temat. ;)

 

To nie chodzi o to czy się komuś to podoba czy nie, tylko o efektywność.

Likwidowanie samego objawu chemią nie daje długoterminowo dobrych rezultatów, czy to tyczy się glonów czy lania błękitu na pierwotniaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat można na razie zamknąć wiem że chemia na glony nie jest czymś potrzebnym bo same glony można zniszczyć u samej przyczyny czyli nadmiar czegoś lub niedobór :P

Nie rozumiesz. To branie morfiny przy raku. Nie boli, a ale jak skończy się lek to zacznie.

 

Tak samo u Ciebie, nie likwidujesz tego niedoboru, tylko same glony. Chemia skończy działać, a glony dalej będą miały super warunki i powrócą. To jest błędne koło.

Ale nawet w najlepszym akwarium występują problemy z glonami

Daleko mojemu akwarium do typowo roślinnego baniaka, ale problemów z glonami od dawien dawna nie mam. :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leku już nie ma bo był w akwarium zaledwie 2 dni bo była podmianka ale już nie świecę więcej niż 12 godzin i zmniejszam ilość podawanych nawozów i zmieniam rośliny które rosną mi wolno na szybciej rosnące aby rośliny szybko rosły zapobiegając rozwojowi glonów oraz zamierzam sobie załatwić CO2 w formie gazowej.

 

Na forum nie jestem od dziś ogólnie wiem o co chodzi ale jak coś mnie zdenerwuje to nawet brnę w inne środki :x A tu mnie zdenerwowały glony których aż tak wiele nie mam bo to kilka kropek i troszkę zielonej szyby no ale lepiej dmuchać na zimne :P W malawi mam kupę glonów co jest rzeczą normalną w tym biotopie tam glony to moje rośliny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...