Skocz do zawartości

Oswietlenie do 128 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w wakacje mam zamiar postawić zbiornik 128 litrów i mam kilka pytań. Chcę kupić belkę oświetleniową Hagen Glo 2x39w 91cm czy tyle wystarczy na takie akwarium żeby rośliny ładnie rosły? I jaki jest pobór mocy(prądu) czy jak w tym przypadku te 72w będzie pobierane na godzinę ? i o ile może zmienić się rachunek za energie? (tak w przybliżeniu ) ? Czy jak ta belka ma regulowano długość będzie pasowała do akwarium o wymiarach 80x40x40.Wytłumaczy mi ktoś? A może jakaś inna belka oświetleniowa, może 4x24 w czy 2x 24 w T5 w zupełności wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2X24 wychodzi 0,37W/ litr więc mało dla wymagających ale wystarczająco dla cieniolubnych roślin. Myślę, że lepiej wybrać belkę z większą ilością świetlówek bo wtedy możesz hodować wymagające rośliny. Sądzę, iż 3x24W wystarczy bo 4X 24 to zdecydowanie dużo. No ale pomyśl i zastanów się, jakie będziesz chciał mieć u siebie rośliny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Hagen Glo 2x39w 91cm nie nadaje się do aqwa o długości 80 cm

Wersje lampy dostępne na rynku:

Do wyboru wersje 24 W, 39 W lub 54W

 

24 W z możliwością dopasowania do akwariów o szerokości od 58 do 101,5 cm

39 W z możliwością dopasowania do akwariów o szerokości od 89 do 132 cm

54 W z możliwością dopasowania do akwarium o szerokości od 119 do 162 cm

Jeśli chodzi o koszt - 2 x 39 W = 78 W. Przy świeceniu 12 h na dobę i cenie 0.5 pln za 1 kW koszt miesięczny wychodzi niewiele ponad 14 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natalia1984 właśnie nie mogę znaleźć jednej belki co ma 3x24 i musiał bym kupić 2 belki, 2x24 i 1x24 a jak z podawaniem co2 i nawozami przy takim oświetleniu będzie to konieczne dla prawidłowego rozwoju roślin? A co do tych roślin chce hodować średnio trudne gatunki, lubię jak jest zielono w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim oświetleniu niezbędne będzie nawożenie (przecież to żaden problem ;)) a zamiast CO2 to polecam easy carbo, ja od prawie 3 tyg nie mam już bimbrowni, światło 0,48W i z powodzeniem stosuję ten preparat - akwarium zarasta okropnie :D Mam wymagające rośliny.

Pomyśl jeszcze nad tym oświetleniem. Na 100% chcesz belkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie spotkałem się jeszcze z belką na 3 rury.jedyne rozwiązanie to tak jak zostało napisane 2x24+1x24 ale o wiele więcej wzrosną Ci koszty zakupu.a nie lepiej kupić pokrywę i dołożyć oświetlenie?na akwa 80cm to w standardzie są 2x18.wtedy z powodzeniem możesz dołożyć 2x24W(miałem tak z powodzeniem w akwa 126l).przyznam się że to tańsze rozwiązanie jak kupno 2 belek.no chyba że koszty nie grają roli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mi się nie podoba:

1. Dobre oświetlenie jest podawane w ilości wat na litr wody.

Ad1. Nie wiem co za "ćwikła" wymyśliła taki przelicznik :!: . Jak wiadomo akwaria są różnej wielkości i tu nie jest ważny litraż tylko odległość źródła światła od roślin. Nie wszystkie miejsca akwarium muszą być identycznie oświetlone itp. Nie chcę się tu rozpisywać co o tym sądzę - niech każdy to sobie przemyśli...

 

Co do kosztu to dodam, że rachunek za prąd przychodzi (by najmiej u mnie) co 2 miesiące. Więc w tym wypadku to co liczył jano musisz pomnożyć x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...