Skocz do zawartości

Problem z welonką


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z moją welonką ponieważ juz od pewnego czasu po karmieniu pływa do gory brzuchem i wogole nie umi sie zanurzyc tak jak pokazane jest to na obrazku.

Zwykle przebywa w akwarium 60l z drugą welonką lecz obecnie dałem je do kuli 5-6l ponieważ postanowiłem wyczyscic akwarium a sprzedawczyni mówiła abym wlał wode i poczekał 1-2 dni nim włoże je do akwarium

Filtr jest firmy HAILEA model HL-BT400 i puszczam go okolo na 2 dni w tygodniu

Mam 2 sztuczne rośliny oraz żwirek ktory ryby czesto biorą do ust i wypluwają

Innych sprzętów nie posiadam oprocz klapki z światłem ktorego nie właczam ponieważ temperatura wody i tak juz jest za wysoka ( +22 stopnie)

Pokarm- obecnie uzywam pokarmu firmy Tropical Goldfish Colour w formie płatków ale posiadałem takze w postaci ziarenek

Filtr czyszcze raz na 3-4 tygodnie, a wode w akwarium zmieniam co ponad 4 miesiące

Druga rybka jest całkiem zdrowa i swobodnie pływa po akwarium. Posiadałem także glonojada lecz umarł prawie 5 miesiecy temu

pływanie, ukośne, głową w dół

- pływanie bokiem, leżenie na dnie, zataczanie się - ZABURZENIA FUNKCJONOWANIA PĘCHERZA PŁAWNEGO

Objawy pasuja prawie do tych lecz nie jestem pewny ponieważ moja rybka nie umi sie zanurzyc.

Dołączona grafika

 

PS: czy jest możliwośc aby rybka zjadła kawełek żwirku ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz, filtr powienien chodzić 24/7, druga rzecz wywal sztuczne rośliny, wody nie wymieniaj co 4 miesiace całej tylko rób podmianki raz na tydzień z 10-15%, welonki należa do ryb które bardzo szybko brudzą wodę. Jest to spowodowane ich metablizmem i szybką przemiana materii. Zamiast tej kuli to lepiej mieć kwadratowe wiaderko, do ktorego przynajmniej smiało mozna wsadzić filtr, zanim wpusścisz ryby do głownego zbiornika. Poza tym 60l na welonki 2 to zbyt mało. Co do zjedzenia żwirku napewno nie, moze conajwyżej go polknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz fatalne warunki dla rybki.

Dla welonki 60l to stanowczo za małe. Niektóre odmiany nadaja się do 100l lecze większośc potrzebuje 200-240l. Rosną do 15-30cm

Welony bardzo brudną filtr musi chodzić 24 godziny codziennie!

Sztuczne rośliny trzeba zmienić na żywe. Rybka mogła spróbować połknąć kawałek poza tym mogą ja pokaleczyć.

Wodę podmieniamy (15-25%) raz na 2 tygodnie w przypadku welonów raz na 7-10 dni. Im większe akwarium tym rzadsze podmiany można roić (zależy to też od innych czynników takich jak obsada, typ akwarium)

 

Ryba poddana tak wielu stresom i niedogodnościom (za mała powierzchnia życiowa, praktyczny brak filtracji co powoduje duże zabrudzenie i brak natleniana brak żywych roślin dającyh schronienie i produkujących tlen. Tak w ogóle myslałaś że tlen w wodzie bierze się znikąd?

Rzadkie wymiany co powoduje duży brud i nagłą zmianę parametrów. Wody nie nie zmieniamy nigdy tylko podmieniamy.) jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej przyczyną zachowania welonki jest to że za rzadko

"wymianiałeś" wodę .Co 4 miesiące aż w szoku jestem że jeszcze żyją

wszystkie spostrzeżenia Laszka są na miejscu lecz lepiej podmieniać większą

ilość wody bo weony to tzw.brudasy wśród ryb,podmieniaj 30% wody na tydzień.

Pozdrawiam Grzesiek.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welon to żywe zwierze a nie zabawka ani ozdoba. Przeciętnie ci urośnie do 20cm. Bok twojego akwarium ma 30cm. Nie musisz kupować nowego akwarium. Po prostu oddaj welonki i kup inne ryby. Jest mnóstwo ładnych, kolorowych gatunków do takiego akwarium.

Poza tym akwarium 100l to jedno z raczej mniejszych akwarii.

 

A dziecko powinno się uczyć odpowiedzialności i szacunku do zwierząt a nie "Ja chce, mam gdzieś czy moje zwierzątko będzie się męczyć bo JA CHCEE!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie sklada ze rybke w zasadzie to mi matka wcisneła i teraz sie nimi mam opiekowac ale to nie ma wiekszego znaczenia.

Mój kolega tez ma welonkę i kilka innych ryb w akwarium 60l i jeszcze mu nic nie umarlo.

pozatym te ryby obecnie nie maja wiecej niz 5 cm wiec chyba moga jeszcze zyc w 60l

A tak wogole to ile one zyja ze maja urosnac do 20 CM ??

w sklepie widziałem z 14 cm welonke i zyla w kuli mniejszej niz moja jakoś bez wiekszych problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welony to ryby długowieczne. Najstarsza ma 49 lat.

A wiesz że w zoologicznym ryby są tylko na sprzedaż i 70% akwari jest przerybionym. Bojowników w kubkach też nie można hodować co jest popularne w zoologach.

 

Heh, moja znajoma ma królika w klatce, gdzie może zrobić 3 kroki i też jeszcze nie umarł to nie znaczy że ja też powinnam go hodować. To że ryba żyje nie znaczy że jest zadowolona.

 

Zamknij sie w pomieszczeniu 2x2m. Niech ci ktoś sprząta co 4 miesiące. Żyjesz? Żyjesz. Ale zadowolony nie jesteś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne rady se wezme do serca ale weź proporcjonalnie pod uwage ze 60l / 2 welonki * 6cm = ze kazdy jej cm ma 5 l wody a wy mowicie o akwarium 100l / 2 welonki * 20 cm = 2.5

wiec poki mi nie urosna do conajmniej 10 cm to nie bd ich oddawal ani kupowal nowego akwarium

dzieki za wskazowki i postaram sie do nich dostosawac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...