Skocz do zawartości

Jakiego żółwia doi akwa 54l i jakie mają wymagania.


Rekomendowane odpowiedzi

1.Może takiego wodno-lądowego. Pasuje do takiego akwarium. Potrzeba mu zrobić taką półkę, żeby mógł wychodzić z wody. Cos jak na tym zdjęciu. Akwarium nie może stać w miejscu zbyt nasłonecznionym, ani w miejscu gdzie są przeciągi. Temperatura powinna wynosić około 25 stopni celcjusza. W pokrywie musi być otwór wentylacyjny, czyli po prostu dziura. No i oczywiście akwarium nie może być zalane do pełna.

 

2.Żwirek w akwarium z żółwiem powinno się wymieniać raz w kwartale, natomiast zwykłe czyszczenie a resztek jedzenia odchodów itp. systematycznie. Żwirek musi być jak największej granulacji aby żółw nie połknął kamienia

 

3.Filtr: Najlepiej kubełkowy czyści się je raz na pół roku razem z akwarium, a tak to podmiany 10-20% wody co 2 tygodnie. Filtr kaskadowy jest zawieszany na ściance akwarium, tańszy, ale mniej efektywny, czyści się go raz na miesiąc. Filtr dla żółwia musi być 2 razy mocniejszy niż dla rybek - w końcu żółw jest większy i brudzi więcej, oznaczenia na filtrach odnoszą się do akwarium dla rybek, wiec przelicznik jest następujący - jeśli żółw ma akwarium 200l wody, to filtr musi być do akwarium o pojemności 400l.

 

4.Ozdoby: Powinny się znaleźć w akwarium różnego rodzaju kamienie, korzenie itp. żeby żółw miał się o co czochrać, i zrzucać przy tym zalegające tarczki. Należy uważać żeby nie układać przedmiotów w taki sposób że żółw mógłby się miedzy nimi zaklinować, bo wtedy się utopi.

Nie powinno się sadzić zbyt wielu roślinek.

 

5.Karmienie: Dwa razy dziennie, ślimakami (świderek, zatoczek, ampularia),larwy owadów (ochotka, kryl, wodzień i wiele innych),rośliny wodne (moczarkę, wgłębkę, rzęsę wodną i inne, do których żółw powinien mieć ciągły dostęp), i wiele innych żyjątek którymi żółw żywi się na wolności. Można wpuścić do akwarium małe ryby, krewetki w charakterze pokarmu.

Najlepiej nie podawać gotowych pokarmów ze sklepu typu Biorept czy Tropical - zawierają zbyt dużo białka i chemii, żółw na takim pokarmie w rok urośnie tyle, co normalnie w dwa lata, co kończy się krzywicą i szkodami dla narządów wewnętrznych.

 

No napisałem chyba wszystko co wiem. Mam nadzieję, że to pomoże.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłeś ten temat rano bezpośrednio pod tym viewtopic.php?f=112&t=32023 więc podejrzewam, że go przeczytałeś, a jeśli nie to powinieneś. Nie znam innych żółwi nadających się do trzymania w domu niż tzw. wodno-lądowe, czyli potrzebujące do funkcjonowania części nadwodnej czyli tzw. akwaterrarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że możesz... jeśli przeczytałeś info z liku, który Ci podałem to wiesz, że minimum dla jednego dorosłego żółwia to 100x50 cm podłoża, jeśli zapewnisz żółwiom odpowiednie warunki to możesz kupić i dziesięć. Myślę jednak, że najpierw powinieneś skupić się na swoim 400 l akwarium bo jak się tak będziesz rozpraszał to nigdy go tu nie zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Oczywiście, że 54l starczy dla małego żółwika, ale on MUSI mieć wysepkę gdzie będzie mógł wyjść na suchy ląd i nad tą wysepką musi być lampka grzewcza był mógł on się wygrzać. I nie jestem pewien czy nie musi być jeszcze lampka z oświetleniem UVB (chyba tak się nazywa) by żółwik dobrze się rozwijał i nie miał krzywicy. Ale takie akwarium nie wystraczy mu na długo, później trzeba zwiększać żółwiowi akwarium.

Aha i zapomniałem o wydajnej filtracji bo żółwie strasznie brudzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...