Jump to content

[60L] [Dyskusja] Grzałka przepływowa, Wasze opinie


Recommended Posts

Witam,

 

jestem w trakcie wymiany części sprzętu w akwarium, zakupiłem właśnie filtr kubełkowy. Zastanawiam się nad dokupieniem do niego takiego oto urządzenia http://infobot.pl/r/1WwW czyli grzałki przepływowej. Jednakże moje akwarium ma litraż jedynie +/- 60 L i wydaje mi się, że ta grzałka może być za mocna, woda będzie się szybko nagrzewała, choć z drugiej strony wbudowany termostat powinien sprawić, że nie przekroczy ona ustawionej temperatury. Co sądzicie o możliwości zastosowania tej grzałki w mniejszych litrażach, takich jak chociażby moje 60L?

 

Zależy mi na tym by zastosować ogrzewanie zewnętrzne, tak by grzałka nie zajmowała miejsca w akwarium lub zajmowało go jak najmniej. Znacie jakieś inne sposoby na ogrzanie wody przy jak najmniejszym zajęciu miejsca w zbiorniku przez urządzenia grzewcze? Może jakieś inne modele grzałek, kable grzewcze + termostat?

 

Co do tych ostatnich to nie mam pewności czy mogą one być zastosowane jako ogrzewanie akwarium, wydaje mi się, że służyć mogą one jedynie do poprawienia warunków hodowlanych dla roślin ale nie mam pewności. Czekam na Wasze opinie i sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli nie chcesz mieć grzałki w akwa to są dwa sposoby.

 

Pierwszy - sam znalazłeś i zdaje to egzamin, nie zagrzeje za szybko wody.

Drugi - filtr z grzałką - ma to np unimax.

Link to comment
Share on other sites

200zł za grzałkę, to dla mnie ta sama kategoria co szpachelka z do wyrównywania podłoża ADA za 150zł... ;)

 

Chcesz kupić mini kani. Dołóż do Unimaxa. Dasz 250zł za filtr i 30zł za normalną grzałkę którą zamontujesz w filtrze i będzie ona działała tak samo jak przepływowa.

 

Filtracji nigdy zbyt wiele, a wyjdzie Cię taniej niż miniani+grzałka przepływowa. W dodatku jak kiedyś będziesz chciał większe akwarium, to odpowiedni filtr już będziesz miał.

 

A tak szczerze mówiąc, to można też zamontować zwykłą grzałkę w akwarium i dobrze ją zamaskować. W akwarium i tak widoczny będzie np. wlot do kubła. Grzałka nie powinna tam dodatkowo psuć wystroju... ;)

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście sławek121 masz racje, dane podane przez producenta to 30-200L, jednakże czytając opinie o tej grzałce spotkałem się z twierdzeniami, iż minimalny litraż w jakim można zastosować ten model to 200L, stąd moje pytanie. Dane podawane przez producentów często mają się wręcz nijak do stanu rzeczywistego (jak chociażby opisywanie filtrów z przepływem wody 300L/h jako odpowiednich do akwariów o litrażu 120-150L). Wolę zatem zapoznać się z opinią użytkowników, bądź bardziej zaawansowanych akwarystów, niż w pełni zaufać danym podanym przez producentów czy sprzedawców.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem.

Myślę,że rozwiązanie podane przez Atreyu jest dobrym pomysłem,ale jeżeli zależy Ci konkretnie na tej grzałce to zadzwoń do Roślinyakwariowe i zapytaj ich o zdanie.Są tam kumaci kolesie jeśli chodzi o wiedzę.Pomijam ceny w tym sklepie,które są z kosmosu.

Link to comment
Share on other sites

Ceny rzeczywiście nie są zachęcające, jak sam stwierdziłeś wręcz kosmiczne. Pomysł Atreyu wydaję się najlepszym, jednak miniKani już zamówiony. Na miniKani + grzałkę przepływową wydałbym ok 320 zł, na unimaxa+grzałkę ok 290 zł (po cenach na allegro przy odbiorze osobistym). Strata jest. Mogę się pocieszyć, że nie aż taka masakryczna ;) . Jak narazie wspomniane urządzenie to (głównie z powodów finansowych) to raczej pomysł na przyszłość. Jeśli uda się zebrać pieniądze albo (na co raczej za bardzo nie liczę) cena tego urządzenia spadnie to zawsze grzałkę można wymienić. Jak narazie będę używał dotychczasowej grzałki aquala z termostatem.

 

Poza tym w razie wymiany akwarium na większe te z pewnością nie pójdzie w odstawkę i nie będzie się kurzyć w piwnicy zatem sprzęt do niego zakupiony będzie dalej mu służył. W przyszłości chciałbym w nim hodować spokojniejsze odmiany ryb (takie które nie powinny być trzymane w jednym zbiorniku z choćby skalarami czy bojownikami) bądź założyć tam krewetkarium. Jednak ze wspomnianych już względów finansowych kupno nowego zbiornika i powiększenie hodowli, jest pomysłem na jeszcze bardziej odległą przyszłość niż zakup grzałki przepływowej ;) .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...