Skocz do zawartości

[126l] wymiana świetlówek - prośba o pomoc w doborze


Rekomendowane odpowiedzi

Od 2 miesięcy posiadam akwarium firmy Diversa 126l. o wymiarach /dł x gł x wys/: 80x35x45

W pokrywie znajdują się 2 świetlówki Diversa T8 18W DL.

Nie wiem która długość podaje się więc zmierzyłem wszystko /wymiar świetłówki - 56,2, wymiar całej świetlówki - 58,6, wymiar z bolcami - 60/.

 

Ponieważ nie wszystko w akwarium jest jak należy pomyślałem że czas najwyższy na zmianę świetlówek.

Na dotychczasowych mam 3 problemy:

1. Za wysoka temperatura (nie wiem czy zmiana świetlówek rozwiąże ten problem) - temp 25 st mimo braku grzałki i dosyć niskiej temperarury w pokoju.

2. Glony

3. Nie wszystkie rośliny przyjęły się.

 

Słyszałem o świetlówkach wybarwiających ryby oraz o świetlówkach przyśpieszających wzrost roślin.

Chciałbym kupić takie aby stworzyć jak najlepsze warunki dla ryb i roślin.

Akwarium mieszane, słodkowodne.

Proszę o wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci proponował SYLVANIA AQUASTAR 10000K +SYLVANIA GROLUX 8500K

Czyli np

http://allegro.pl/sylvania-aquastar-100 ... 31284.html

i

http://allegro.pl/swietlowka-t8-grolux- ... 36574.html

?

 

Nie wiem czy będą w okolicznych sklepach zoologicznych /popytam/ bo wysyłkowo świetlówek nie chciałbym kupować /za duże ryzyko że przyjadą uszkodzone/.

Widzę że moc zależy od długości.

 

Wynika z tego jeszcze że ja podałem złe wymiary, chyba że te 59cm to takie "na oko".

Ta 8500 to wybarwiająca rybki?

Jeśli bym kupił te, to 8500K na środek a 10000K na tył czy odwrotnie?

 

 

 

Dziękuję za radę i czekam na kolejne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z SYLVANIA nie znalazłem 6500K. Jest za to 5000K. Czy to byłoby dobre połączenie?

Opis z katalogu:

SYLVANIA AQUASTAR 10000K - na przód

Zaprojektowana do wspomagania wzrostu koralowców oraz roślin wodnych - symuluje warunki świetlne z ich naturalnego środowiska poprzez udział w części widma barwy niebieskiej i czerwonej. Barwa 10000 K, podobna do światła w wodach tropikalnych.

Doskonała dla wszystkich organizmów żyjących w akwariach słodkowodnych oraz w akwariach z wodach morskich.

ŚWIETLÓWKI T8 DAYLIGHTSTAR 5000K - na tył

Świetlówki z widmem światła dziennego o barwie 5000K do oświetlania akwariów słodkowodnych, oddające naturalne kolory ryb oraz roślin.

• Znacznie obniża rozwój glonów poprzez zastosowanie filtra z tworzywa sztucznego służącego do wyłapywania promieniowania ultrafioletowego

• Eksponuje naturalne kolory ryb i roślin na podstawie widma światła dziennego 5000K i bardzo dobrego oddawania barw (klasa 1B)

• Do oświetlenia akwariów słodkowodnych

 

Zastanawia mnie długość. Sylvania ma 59cm podczas gdy ja mam takie rozmiary: wymiar świetłówki - 56,2, wymiar całej świetlówki - 58,6, wymiar z bolcami - 60 - podejdzie?

 

No i pytanie czysto teoretyczne związane z mocą. Czy do pokrywy w której mam 2x18W można ewnentualnie założyć ciut mocniejsze świetlówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę brak odpowiedzi więc wklejam coś co znalazłem. Może się komuś przydać.

Wynika z tego że SYLVANIA AQUASTAR 10000K +SYLVANIA GROLUX 8500K tylko do morskiego

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

W związku z powyższym które rozwiązanie będzie lepsze: GROLUX + DAYLIGHTSTAR czy AQUASTAR + DAYLIGHTSTAR?

Z opisu wynika że lepiej GROLUX + DAYLIGHTSTAR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że w niektórych tematach (w tym moich) jest więcej pytań niż odpowiedzi ;)

 

Kupiłem 2 świetlówki:

SYLVANIA DAYLIGHTSTAR T8 18W 5000K

SYLVANIA GROLUX T8 18W 8500K

 

Którą zamontować na środek a którą na tył.

Przypomnę opis:

* Świetlówka SYLVANIA DAYLIGHTSTAR oddaje naturalne barwy roślin i ryb dzięki zblizonemu do dziennego składowi widma o temperaturze 5000K. Świetlówka osłabia rozwój alg dzięki filtrowi UV-STOP z tworzywa sztucznego. Wspomaga fotosyntezę oraz ożywia naturalne kolory roślin wodnych i ryb w akwariach.

Emituje identyczne światło jak w naturalnym środowisku ryb.

Ponadto:

- wysoki strumień świetlny

- wysokowydajne pokrycie fluoroscencyjne

- ogranicza rozwój glonów dzięki zastosowanemu filtrowi zatrzymującemu promieniowanie UV

- wspomaga fotosynteze roślin

- doskonała dla wszystkich organizmów żyjących w akwariach słodkowodnych

- bardzo dobrze oddaje naturalne ubarwienie ryb i roślin

- wykorzystywana z osprzętem konwencjonalnym lub elektronicznym

 

*Świetlówka SYLVANIA GROLUX 8500K doskonale nadaje się do zastosowania w akwarystyce słodkowodnej - rewelacyjnie wspomaga przyrost roślin. Duży udział w obszarze widma barwy niebieskiej i czerwonej, wspomaga fotobiologiczne procesy u roślin. Ożywia naturalne kolory roślin wodnych i ryb w akwariach. Wspomaga fotosyntezę!

Może służyć jako całkowite bądź uzupełniające oświetlenie dla roślinności.

Najlepsze efekty w połączeniu ze świetlówkami dziennymi o temperaturze barwowej 6500K

GROLUX łączy w sobie zalety lampy dla wzrostu roślin i lampy wytwarzającej światło dzienne dla akwariów. Charakteryzuje się wysokim strumieniem świetlnym. Bardzo dobrze podkreśla również ubarwienie fauny i flory poprzez podkreslenie kolorów z zakresu żółty-czerwony i zielony-niebieski. Świetlówka może służyć jako całkowite bądź uzupełniające oświetlenie dla roślinności. Doskonała dla wszystkich organizmów żyjących w akwariach słodkowodnych. Ponadto znakomicie współgra i uzupełnia się w połączeniu ze świetlówką Sylvanii Aquastar lub Daylightstar

Emituje identyczne światło jak w naturalnym środowisku ryb. Wspomaga fotosynteze u roślin. Ze względu na jej specyficzną barwe i właściwości preferowane jest umieszczenie jej jako pierwszej od strony tylnej szyby zbiornika.

 

Wg mnie DAYLIGHTSTAR na środek a GROLUX na tył ale wolałbym opinię kogoś bardziej doświadczonego ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grolux na środek./quote]

Ok, no to przełożę bo założyłem odwrotnie.

 

Na allegro znajdziesz jeszcze taniej niż podawałeś np.

http://allegro.pl/akwarium-swietlowka-t ... 33342.html

ostatnio kupowałem aquastara u nich chyba mają najtaniej i dobrze zapakowane przy wysyłce.

W ostateczności za te dwie zapłaciłem 62zł więc myślę że bardzo tanio mnie to wyszło.

 

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...