Skocz do zawartości

pierwsza warstwa do akwarium i różne takie ....


Paulus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie wszystkich

 

jestem tu "nowy" (jak widzicie)i jest to mój pierwszy post, także proszę o cierpliwośc i wyrozumiałoś

 

prawdę mowiąc akwarium już mam od ok 10 lat i odkąd pamiętam, to zawsze miałem z nim problemy...

i jak każdy początkujący akwarysta (albo prawie kazdy) zaczynałem od Gupików, neonow itp...

z czasem przechodziłem na inne , bardziej "wymagajace ryby" skalary, bocje, a nawet miałem ryby (duch) i wtedy zaczeły sie problemy

(nie bawiłem sie nigdy w sprawdzanie pH wody czy twardosci wody ... ale ogólnie, to nie mamy wody chlorowanej i mamy wode dobra, nie twarda

zreszta w pewnym sklepie akwar. doradzili mi: ze kwasowosc wody czy tez twardosc najlepiej regulowac przez naturalne sposoby, czyli korzen, wapienie itp bez "chemii"czyli bez uzdatniaczy ...

wiec sie zalecałem do udzielonycj mi rad...

-na dnie, po całej dlugosci osadzał mi sie cały "syf" z akwarium i nie moglem sobie dac rady,rybki zaczeły mi powoli zdychac

najbardziej żaluję tych duchów i bocji, ktore uwielbiam,. ale one wyjatkowo krotko żywotne były :(

baaa, nawet glonojady(ktore nie sa zbyt wymagające) nie rosły mi za bardzo i z żywotnośią ich też było róznie...

u mnie Glonojad przy 160litr. akwarium może osiągał co najwyżej 8-9cm)

- przy skalarach oczywiście wszystkie wapienie w tym muszle usunąłem z wody bo wiem ze tego nie toleruja .....

aaaaaaaa i moze to istotna wiadomośc ( w problemach ktore wystapiły pozniej ) używałem wczesniej zawsze filtrów wewnętrznych, bo nie byłem przekonany do zewnętrznych. co jedynie mogę powiedziec, mimo że bocje mi zdychały, to nigdy nie miałem problemu z glonami!!!!

 

przejdzmy do obecnych czasów

 

Teraz : rybki mam baaardzo żywotne i trzymam w swoim akwarium pyszczaki i używam filtrów zewnętrznych (a jednak)

oczywiscie cale dno ułozyłem od nowa , tak jakbym zakladał nowe akwarium od podstaw..

uwzgledniajac warunki i wymagania co do pyszczakow

i juz po 3 miesiacach pojawiły sie glony , nie wiem czy to przyczyna pyszczakow czy filtra zewnetrzenego, bo jak pisalem wyzej , przy filtrach wewnetrznych nie mialem z nimi problemu, ale rytbki były mniej żywotne,a teraz mam glony nawet w tych wszytskich rurkach i kolankach przy filtrze ??

a swoja droga jak wyczyscic te trudno dostepne mieksca w filtrze

 

dziś mam rybki które nie dośc, że są żywotne , to jeżeli już mi jakas padnie , to tylko wtedy, gdy druga jej pomorze ;) (nie wiem tylko czy sie smiac czy plakac)

po prostu sa tak agresywne ze zjadaja sie na wzajem do tego stopnia , ze zjadły mi na wet glonojada i cudaczka..

oraz inne pyszczaki a glony to mi po prostu cała przednia szybe zawalily i nie moge sobie z nimi poradzic prosze o pomoc i co zrobic z agresywnoscia tych pyszczakow????

kryjówek z ułożonych kamieni mam sporo, roslin nie mam , bo pyszczaki wszytsko wycinaja !!!

 

 

na sam koniec małe pytanko, to znowu z pewnych rad "akwarysty",

czy słyszał ktoś o tym , żeby stosowac maty do środka akwarium , nie pod akwarium,tylko do srodka akwarium, bo przy wyłozeniu dna np kwarcem, moze zarysowywac dno akwarium, co w poznijszym czasie pod naciskiem moze przyczynic sie do pekiecia akwarium,bo ja szczerze mówiąc pierwszy raz słyszałem o takich praktykach...

I nie wiem czy koles ze sklepu po prostu nie naciągnąl mnie na zakup kolejnej , nie potrzebnej mi do niczego maty

Bo zamierzam ponownie ułożyc dno akwarium od podstaw tym razem juz po raz ostatni , z nowym lepszym dnem, by pozbyc sie tych glonow, i nie wiem czy mam klasc ta mate na ten spod czy nie

i to chyba wszystko, jezeli chodzi o moje problemy z akwarium

 

dziekuję i pozdrawiam wszystkich wytrwałych , którzy to przeczytali

 

Mod.Janusz-Właśnie zostałem zreanimowany i będę żył ale nie obędzie się bez ostrzeżenia.Autora proszę o poprawienie bo niestety zadziałam za taką pisownię inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - nie musisz pisać wielkimi literami. Te małe też widać, a pisanie "z capsem" świadczy o krzyku. Jest coś o tym nawet w regulaminie forum.

 

Po drugie - miałeś przygody jak każdy akwarysta x-lat temu, gdzie dostęp do akwarystyczne wiedzy był lichy. Sporo błędów popełniłeś... Zacznijmy od parametrów. PH i twardość. Tak, najlepiej bez chemii - ale też z głową. Poza tym należy mieć testy wody jeśli chcemy się w to bawić, bo zatwardzanie wody w ciemno nie ma sensu. Poza tym nie tylko skalary nie przepadają za twardą wodą...

 

Przechodząc do czasów obecnych... też robiłeś podstawowe błędy. Glonojady i cudaczki z pyszczakami... poczytaj o ich wymaganiach. Ryby żyją w zupełnie innych biotopach, nie wolno ich hodować w jednym akwarium.

 

Tak w ogóle to jakie masz pyszczaki? Chodzi mi o konkretny gatunek, skład ilościowy i proporcje samce/samice. To wszystko jest ważne, bo w ciemno trudno cokolwiek powiedzieć o zachowaniach czy agresywności.

 

Mat żadnych w środku nie potrzebujesz, nie zarysujesz sobie dna. Nigdy nie słyszałem o takim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz obsadę :?:

Pyszczaki trzymasz tylko z pyszczakami i nie wszystkie bo nie wszystkie nadają się do tego litrażu i powodem tego są te bójki :roll: Jeśli chodzi o glony to powstają one przez to że nie masz roślin dlatego glony czują się tam świetnie a jeśli chodzi o podłoże to pod piach daje się matę aby kamienie nie uszkodziły dna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dziękuję za wszelkie rady i szybką odpowiedz, mam nadzieje ze będą mi baardzo przydatne (swoją drogą dowiedziałem się wiele nowych i ciekawych rzeczy), wykorzystam je przy ponownym zakładaniu akwarium

 

niestety wciąż do końca nie wiem jak jest z tą matą bo jak widzę zdania są podzielone, a chcę aby moje akwarium było w końcu dobrze zrobione

aaa co do czyszczenia, to przy 160 litr zbiorniku i filtrze zewnętrznym jak często trzeba sciągac wode i dolewac swierzej ,oraz czyścic filtr oraz co z czyszczeniem dna:

-ostroznie tylko z góry (ten osad sciągac) ,czy z głebi dna też, (wciskając ten "plastikowy odkurzacz-odciągaczkę), przy okazji rozwalając sobie ułożenie dna ???

bo to tez jest problem

pozdrawiam

i z góry wszystkim dziękuje.

 

Mod.Janusz-Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy bocje,albo piskorki mogą byc z pyszczakami ??? w koncu są to rybki raczej przydenne, zastanawiam się nad zakupieniem ich bo mam do tych rybek sentyment , baaardzo mi się podobają poza tym , jakie inne rybki przydenne typu "glonojad, mulojad, zbrojnik " mogą byc z pyszczakami ???

 

bo kolega "atreyu" napisał:

"glonojady i cudaczki z pyszczakami... poczytaj o ich wymaganiach. Ryby żyją w zupełnie innych biotopach, nie wolno ich hodować w jednym akwarium."

wiec jezeli nie one , to jakie??

bo nie chodzi mi by miec tylko akwarium "srodowiskowe" czy jak to się mowi związane tylko np.z am. południowa, czy tylko z afryką ..

ale głównie , chodzi mi o akwarium towarzyskie (wielogatunkowe) by było ładnie miło kolorowo ;)

 

Mod.Janusz-Zwracałem się do autora tematu o poprawienie błędów w pierwszym poście.Błędy nie zostały poprawione,a co więcej następne zostały napisane w podobny sposób.

Kolejne ostrzeżenie.

 

przepraszam to już nic nie mozna pisac duzymi literami??? nawet nazw rybek, czy imion (ksywek) innych uzytkowników,czy nazw własnych, bo juz staram sie wszędzie zmieniac duze litery na małe, a i tak dostaje kolejne ostrzezenia, czy pan janusz (przepraszam ze pisze małymi, ale nie cghę dostac kolejnych ostrzeżeń)moderator się na mnie uwziął ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przy 160 litr zbiorniku i filtrze zewnętrznym jak często trzeba sciągac wode i dolewac swierzej

Poczytaj:

viewtopic.php?f=43&t=6354

Najlepiej podmieniać ok 1/5 wody co tydzień. Mając kropelkowy zestaw testów wody można rzadziej.

 

Bocje i piskorki być nie mogą. Prosiłem byś poczytał o wymaganiach swoich ryb i chyba tego nie zrobiłeś... Jak chcesz mieć pyski - to pyski, nie akwarium towarzyskie.

Pyszczaków pochodzących z bardzo twardych i zasadowych wielkich jezior afrykańskich nie możesz hodować z rybkami pochodzącymi np. z kwaśnej i miękkiej amazonki. Więc albo biotopowa tanga/malawi z pyskami, albo akwarium towarzyskie z różnymi rybkami.

 

A na bocje wspaniałe akwarium i tak za małe. Dorastają do 30cm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mata ma być pod akwarium między dnem akwarium a blatem szafki , pod kamienie w akw możesz położyć 10mm styropian

następnie sypiesz piasek granulacja 1-2mm . glony w malawi mają być ,pyski je jedzą ,czyszczenie baniaka co tydzień, z dna zbierasz kupska (odmulanie) przy okazji zlewasz około 20% wody . Z pyszczakami tylko pyszczaki ,żadnych innych ryb.

Jakie masz gatunki i ile sztuk ,samce samice .W 160l powinieneś mieć jeden harem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...