Skocz do zawartości

[30l] ile W na litr?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamówiłam akwarium Shrimp Set Aquaela 30l. wymiary to 30x30x35(bok x bok x wys). W zestawie jest świetlówka 11W aquaela.

I teraz pytanie. Czy jak chcę mieć przykładowo gałęzatkę, małego heńka na przód, willow moss, to czy przy 0.36W/l będą w stanie się utrzymać? czy zamówić jeszcze jedną świetlówkę? Tylko z drugiej strony przeczytałam że RC wolą małe oświetlenie, a jeśli zamówię to będzie już ok. 0,7W/l :D

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedź! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gałęzatka i mech dadzą sobie bezproblemowo radę na standardowym świetle. ;)

 

Z heniem jest gorzej, on wymaga więcej światła i mile widziane przy nim jest co2.

Trzymając się sztywno matematycznego przelicznika nie ma szans, ale z drugiej strony możesz spróbować, bo baniaczek jest niewielki. Może pociągnie, ale rósł by zdecydowanie lepiej gdyby była druga świetlówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na małego heńka musisz mieć minimum 0.5 w/l. Gałęzatka i mech przy oświetleniu 0.36 w/l będzie rosnąć. Hodując małego heńka dobrze jest podawać nawozy i CO2

właśnie zastanawiam się nad podawaniem CO2 w płynie firmy EasyLife (chyba) :D

a krewetkom nie będą przeszkadzać nawozy? bo słyszałam że tego nie lubią, zresztą tak jak dużego oświetlenia. Chociaż w drugim akwarium 200l mam 0.76 na litr i 'jakoś' żyją i im chyba nie przeszkadza. Dlatego mam dylemat, bo właśnie nie wiem czy krewetkom nie będzie przeszkadzało tak duże oświetlenie, a głównie zależy mi żeby się rozmnażały.

 

To jak? zamawiać? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne światło nie przeszkadza krewetką. Nawozy podawane w odpowiednich ilościach nie szkodzą krewetką. Jeśli masz krewetki dość wytrzymałe jak np. red cherry to możesz dawać nawozy bez obaw inaczej jest w ty,mi bardziej wrażliwymi jak np. Crystal Red wtedy radze podawać nie pełne dawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak, przy dobrym świetle bez CO2 i nawożenia daleko się nie zajedzie, to konieczność. ;)

EC jest ok, tylko trzeba go systematycznie co dzień dawkować.

Wiem, że nawożenie to podstawa :D bez nawożenia roślinki mi po prostu padły kiedyś, no ale cóż.. człowiek uczy się na błędach ;)

pomyślę jeszcze nad butlą, ale chyba nie opłaca się do takiego litrażu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć CO2 w gazie wiem co mówię na początku miałem trawnik z glosi i dużego heńka i miałem 2x 11 w a glonów na szybach więc druga świetlówka = CO2

ale butla to jednak duży wydatek :) a bimbrownia? chyba podziękuję, już raz zrobiłam i po tygodniu nie wytrzymałam i kupiłam butle :)

a może jakieś tabletki? słyszałam że są :) a co jest złego w CO2 w płynie? nic nie daje? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i coś da dla mnie EC to taka chemia bo tak śmierdzi że normalnie porażka dlatego nie chcę tego specyfiku lać

 

a jak kupię tą świetlówkę drugą to musze mieć CO2 koniecznie? :) nie da się tego czymś zastąpić zeby glony nie wyskoczyły? jest jakiś specjalny nawóz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnych nawozów raczej nie ma no ale możesz zastosować wyłącznik czasowy aby zapalał i gasił świetlówkę o danej porze wtedy będzie mniej światła podawanego i problemu z glonami też nie powinno być

a, no faktycznie :D na ten pomysł nie wpadłam :) miałam tak w akwa kiedyś już :D dzięki za przypomnienie :)

 

a jeszcze mam pytanie. ma ktoś może zestaw shrimp set 30? da się tam przypiąc 2 świetlówki ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panna_adrianna no wież co nie obrażaj mnie a ja w podpisie co mam no chyba shrimp set 30 powiem ci że nawet 3 świetlówki wejdą a 2 na pewno bo sam podczepiałem

 

hehe, nie masz w podpisie :) a nie zwróciłam uwagi :mrgreen: sorki sorki :D

a podobno tam dodają szybę do przykrycia, to prawda jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...