Skocz do zawartości

Brązowe larwy znalezione w podłożu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

I oto stanąłem przed czymś, czego sam zidentyfikować nie potrafię, więc piszę tutaj.

Dziś postanowiłem zebrać wierzchnią warstwę grubego żwiru i zastąpić ją drobniejszym, przyjaznym dla kirysków.

Ale w trakcie zbierania wyłowiłem też trzy osobniki jakichś larw. Wygląda jak malutka dżdżowniczka, kurczy się i rozciąga, kiedy się porusza. Skurczona ma mniej niż 1cm, rozciągnięta ma ok. 4cm. Szerokość ciała ok. 1mm. Kolor jednolity jasno brązowy. Nie sposób określić gdzie ma przód a gdzie tył ciała. Nie zamieszczam żadnych zdjęć, bo dość łatwo wyobrazić sobie brązowe pływające/pełzające nitki. Akwarium po restarcie funkcjonuje w obecnym kształcie od początku stycznia i nie ma zadnych objawów chorób u ryb (jeszcze?).

Żyjątka jak sądzę przywlokły się w styczniu z nowym kompletem roślin, ale czym są i czy są niebezpieczne?

Czy więcej ich może żyć w spodniej warstwie drobnego piasku, czy też toto żyje tylko w żwirze?

Pozdrawiam i z ciekawością czekam na Waszą ocenę sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalna fauna bentosu , oczywiście w każdym z rodzajów są i pasożyty ryb ale bez paniki(trafiają się znowu nie tak często)i zaraz poznasz po rybach jak coś by było.Większość tej fauny uważam za pożyteczną i pomocną w utrzymywaniu równowagi biologicznej i tam gdzie przy hodowli zbędne są "sterylniaki" nie polecam likwidacji tych organizmów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...