Jump to content

Kamień piaskowy


Snikershon
 Share

Recommended Posts

Parę słów o kamieniach:

 

"Kamienie mogą zakwaszać i zmiękczać wodę, podnośić jej ph sprawiając, że będzie bardziej zasadowa i twarda lub nie reagować z nią. Poniżej krótka charakterystyka najbardziej popularnych w akwarystyce skał.

 

W akwarystyce wyróżniamy dwa najbardziej popularne rodzaje akwariów w zależności od pochodzenia ryb – tzw. Akwaria ogólne o ph neutralnym oraz akwaria z mieszkańcami egzotycznymi z rejonów jezior Tanganiki i Malawii gdzie woda jest twardsza i zasadowa.

 

Do pierwszej kategorii najbardziej nadają się skały, które nie zmieniają ph wody takie jak: granity (szary, czarny, czerwony), bazalty, żwiry kwarcowe, grys bardiglio chiaro, grys lastryko, otoczak millefiori, kwarce (np. Kwarc biały, różowy, zielony, niebieski), sodality, piaskowce (np. Rainbow, rainbow zielony); można również zastosować inne skałki dekoracyjne takie jak: śnieżno biały white angel, czarne szkliwo wulkaniczne – obsydian (glass stone), yellow tufa, green tufa, black lava, red lava, skamieniałe drzewo oraz nadające się do budowania wcześniej wspomnianych grot różnego rodzaju łupki i gnejsy.

 

Do drugiej kategorii zaleca się skały, które podnoszą ph wody zatwardzając ją i nadają jej odczyn zasadowy. To grupa skał, która w swym składzie zawiera węglan wapnia – CaCO3 - w formie czystej lub przeobrażonej czyli w szczególności osadowe skały wapienne, przeobrażone marmury oraz karbonatyty magmowe jak również większość mienrałów typu kalcyty, aragonity, sjenity itd. Tu wyróżniamy skały, które są dostępne w formie grysów, drobnych oraz większych otoczaków jak również o kształcie brył, takie jak: bianco carrara, giallo mori, giallo siena, rosa corallo, rosso verona, verde alpi, nero ebano, cherry, calcite, onyx, onyx pakistański, onyx antico, bordo, green angel, black angel, firde crystal, meteora, riviera, rose, a w sczególności spaghetti, green spaghetti oraz macaroni.

 

Na koniec uwagi techniczne:

- należy pamiętać aby przed włożeniem do akwarium kamienie wygotować w osolonej wodzie

- nie zaleca się ustawiania wiekszych okazów bezpośrednio na szklanej podstawie zbiornika tylko na uprzednio wysypanym żwirze."

 

 

Polej go octem jeśli będzie się pienić to w akwarium będzie Ci podnosił twardość wody. Piaskowiec to skałka osadowa i może zawierać wapń. Nie musi ale może- wapń wapniowi nie równy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...