Skocz do zawartości

Czy trzeba(mogę) nawozić w Lt??


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 3 tyg. temu zrobiłem restart mojego zbiornika. Założyłem akwarium na ziemi ogrodowej (Low tech).

Roślinki mają się dobrze, rozrastają się. Światło to 0.27W/l =10-12h/24.

Mam w domu takie nawozy:

Easy Carbo

żelazo

fosfor

aqua plant

...

Czy mógłbym któregoś z nich użyć??? Czy nie ma takiej potrzeby?

 

 

pozdrawiam

 

 

ps. nie znam parametrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 3 tyg. temu zrobiłem restart mojego zbiornika. Założyłem akwarium na ziemi ogrodowej (Low tech).

Roślinki mają się dobrze, rozrastają się. Światło to 0.27W/l =10-12h/24.

Mam w domu takie nawozy:

Easy Carbo

żelazo

fosfor

aqua plant

...

Czy mógłbym któregoś z nich użyć??? Czy nie ma takiej potrzeby?

 

 

pozdrawiam

 

 

ps. nie znam parametrów

Najpierw zrób porządek z oświetleniem a potem myśl o nawożeniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 3 tyg. temu zrobiłem restart mojego zbiornika. Założyłem akwarium na ziemi ogrodowej (Low tech).

Roślinki mają się dobrze, rozrastają się. Światło to 0.27W/l =10-12h/24.

Mam w domu takie nawozy:

Easy Carbo

żelazo

fosfor

aqua plant

...

Czy mógłbym któregoś z nich użyć??? Czy nie ma takiej potrzeby?

 

 

pozdrawiam

 

 

ps. nie znam parametrów

Najpierw zrób porządek z oświetleniem a potem myśl o nawożeniu ;)

 

A wiesz co to jest Low tech???

ps wiem, że się nie ma nawozić, ale chce się zapytać czy nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz co to jest Low tech???

 

I wzajemnie. ;)

 

Akwarium LT z prawdziwego zdarzenia nie ma po co nawozić. No chyba że występują jakieś widoczne braki. Myślę jednak że jeśli wlejesz trochę nawozu to akwarium się na Ciebie nie obrazi. ;)

Oczywiście jeśli widzisz taką potrzebę, bo jak wszystko ładnie rośnie, niczego nie brakuje, a akwarium ma być LT to nie trzeba nic lać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 3 tyg. temu zrobiłem restart mojego zbiornika. Założyłem akwarium na ziemi ogrodowej (Low tech).

Roślinki mają się dobrze, rozrastają się. Światło to 0.27W/l =10-12h/24.

Mam w domu takie nawozy:

Easy Carbo

żelazo

fosfor

aqua plant

...

Czy mógłbym któregoś z nich użyć??? Czy nie ma takiej potrzeby?

 

 

pozdrawiam

 

 

ps. nie znam parametrów

Najpierw zrób porządek z oświetleniem a potem myśl o nawożeniu ;)

 

A wiesz co to jest Low tech???

ps wiem, że się nie ma nawozić, ale chce się zapytać czy nie zaszkodzi.

Sorki, rzuciłam tylko okiem na wyraz 'tech' i pomyślałam od razu high :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A wiesz co to jest Low tech???

 

I wzajemnie. ;)

 

Akwarium LT z prawdziwego zdarzenia nie ma po co nawozić. No chyba że występują jakieś widoczne braki. Myślę jednak że jeśli wlejesz trochę nawozu to akwarium się na Ciebie nie obrazi. ;)

Oczywiście jeśli widzisz taką potrzebę, bo jak wszystko ładnie rośnie, niczego nie brakuje, a akwarium ma być LT to nie trzeba nic lać.

 

Napisałem u góry, że chcę się zapytać czy nie zaszkodzi, bo wiem że się nie nawozi.

Easy Carbo spróbuje małymi dawkami dozować, bo i tak nie mam już dużo.

 

Aha i jeszcze jedno czy bimbrownia też mogła by być? tak samo wiem, że nie powinna, ale jak by lepiej miały roślinki rosnąć to czemu nie?. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A wiesz co to jest Low tech???

 

I wzajemnie. ;)

 

Akwarium LT z prawdziwego zdarzenia nie ma po co nawozić. No chyba że występują jakieś widoczne braki. Myślę jednak że jeśli wlejesz trochę nawozu to akwarium się na Ciebie nie obrazi. ;)

Oczywiście jeśli widzisz taką potrzebę, bo jak wszystko ładnie rośnie, niczego nie brakuje, a akwarium ma być LT to nie trzeba nic lać.

 

Napisałem u góry, że chcę się zapytać czy nie zaszkodzi, bo wiem że się nie nawozi.

Easy Carbo spróbuje małymi dawkami dozować, bo i tak nie mam już dużo.

 

Aha i jeszcze jedno czy bimbrownia też mogła by być? tak samo wiem, że nie powinna, ale jak by lepiej miały roślinki rosnąć to czemu nie?. pozdr

Ja leję EC i mam bimbrownie i jest git. Rośliny bomblują aż miło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego jak czego, ale akurat bimbrownie i EC w akwarium typu LT stanowczo odradzam.

 

Dlaczego? LT to system opierający się na zasadzie wzajemności.

Słabe światło i brak suplementacji co2 powodują że rośliny nie mają jakiegoś wielkiego zapotrzebowania na substancje odżywcze i rosną raczej powoli.

Natomiast spora obsada, obfite karmienie, brak nadfiltracji, brak odmulania i ziemia pod żwirem dostarczają roślinom wszystkiego czego potrzebują - dzięki temu nie jest konieczne dodatkowe nawożenie.

 

Dozując co2, w obojętnie jakiej postaci przyśpieszymy wzrost roślin - nawet na słabym świetle. Powiedziałbym nawet że w tym wypadku dwutlenek węgla jest czynnikiem limitującym.

Chwilowy efekt będzie super, roślinki wystrzelą w górę. Należy jednak pamiętać o drugiej stronie medalu. Szybciej rosnące rośliny zużywają dużo więcej substancji odżywczych i te "naturalne nawozy" mogą nie wystarczyć. W tym momencie pojawia się konieczność dodatkowego nawożenia i akwarium trudno już nazywać "Low Tech".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LT zakłada się po to, żeby nie ciąć roślin w baniaku co 2-3 dni.Podłoże jest bardzo bogate i dostatecznie odżywia rośliny. Światłą dajemy mało, żeby nie robić restartu co dwa miesiące. W zasadzie to nawet podmianek się nie robi i nie dokłada składników odżywczych. Dolewaj to co odparuje, a nawóz tylko w przypadku niedoborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do LowTech tylko EasyCarbo, żadnego żelaza bym Ci nie radził lać... albo co tam wlej tylko od razu odstaw sobie 40% wody do podmiany na drugi dzień :) Jedyne czego może Ci zabraknąć za jakieś kilka tygodni to potasu (tylko potasu, żaden złożony nawóz nie pomoże a tylko pogorszy sprawę), wtedy K2SO4 w małych ilościach, ok 10ppm na tydzień i wsio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...