Skocz do zawartości

Bimbrownia z KWASKU (C6H8O7) i sody (NaHCO3)


Emet Brown
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie zabieram sie do montowania tej bimbrowni (opisanej w innym poście)... zakupiłem i skompletowałem już wszystkie potrzebne elementy:

 

1 x pet 1,5 l

1 x pet 1,5 l (z szerokim korkiem)

3m wężyka sylikonowego

2 x ZAWÓR PRECYZYJNY zakupiony na allegro (nie spisał sie - nieszczelny)

Dołączona grafika

2 x Zawór przeciwzwrotny

Dołączona grafika

6 x strzykawka 2 ml

1 x strzykawka 5 ml

Dołączona grafika

4 x przyssawka na wężyk 6/4 mm

1 x dyfuzor (strzykawka + lipa) na początek potem szklany

Dołączona grafika

kwasek cytrynowy (z biedronki pakowany po 3) wsumie 140g/l

Soda (z biedronki pakowane po 3) 240 g

Do klejenia używam sylikonu akwarystycznego i kleju typu "kropelka"

 

14.02.2011 zacząłem kleić zestaw... wystartuję pewnie w weekend ze względu na wiecej wolnego czasu....

 

i zobaczymy co z tego wyjdzie....

 

16.02.2011 Wystartowałem... zaczęło sie dobrze po ustawieniu wielkości kropli kwasu na sode (w rezultacie 2-3 bąbelki CO2) na noc zwolniało do 1 bąbla na sekunde... zobaczymy jak wróce z pracy czy znowu wróciło do 2-3 bąbli... a propo techniki taworki przeze mnie prezentowane nie spisały sie były mocno nieszczelne z tego powodu domowymi metodami zrobiłem własny (zaciskowy na bazie blaszki plastiku i jednej śrubki.... jeszcze dziś wstawię parę zdjeć mojej aparatury (wygląda bardzo ładnie ;) wykorzystane "dzióbki" od strzykawek przyklejone na kropelke wyglądają bardzo schludnie i co najważniejsze są (najprawdopodobniej) szczelne klejone trzykrotnie z dobowym okresem schnięcia...

 

teraz na szybkości zdjęcie zrobione w nocy wiec jakość nie jest oszałamiająca ;)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, te zaworki są o kant du... rozbić ;) Taki reaktorek jest fajną zabawą ale na dłuższą metę ciężko w nim ustawić ciśnienie by było na równym poziomie. Daj znać jak sprawuje się ten zaworek własnej roboty - ja stosowałem zaciskowe plastikowe też z racji nieszczelności poprzednich, lecz te po czasie lekko się odkształcały więc z precyzją za dużo wspólnego nie miały. No i polecam jeszcze jeden zaworek zastosować w celu całkowitego zamykania kapania by nie rozregulowywać pierwszego.

 

Swoją drogą widziałem w kakadu sympatyczne zaworki, co prawda wężyk się na nie naciągało z obu stron też ale były metalowe z klamerką do regulacji - ciekawe jak by się sprawdziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczelność moim zdaniem... ja kleiłem swoja trzykrotnie z dobowym okresem schnięcia... dodatkowo zastosowałem odpowiednie mocowanie rurki (bez wypalania dziurek) proponuje wykorzystanie strzykawek a konkretniej końcówek (przykleiłem je do korków jak również samej butelki) i na to nakładam rurki (w 3 na 4 nie trzeba był nawet przuklejania rurki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wina szczelności (testowałem układ zostawiając jakieś ciśnienie nabite, zamykając ujście do baniaka, porównywałem wskazania manometru - trzymało). Sęk w tym, że chyba jednak to kapanie kwasku zmienia się coraz bardziej w czasie co przekłada nam się później na zmianę ciśnienia w tę czy drugą stronę. W końcu to reakcja chemiczna, trudno ją zestroić tak by ciągle zachodziła w tym samym tempie.

 

Mimo wszystko zabawa z tym była fajna dla samej zabawy i majsterkowania.;) Zastanawia mnie jak by się to sprawdziło gdyby nad kostką zastosować jakiś dzwon do magazynowania gazu, czy szybciej nasycałoby wodę z racji nie tracenia gazu jak przy bąbelkach lecących wprost na powierzchnię. Z drugiej strony chyba zanim by się ten gaz w dzwonie rozpuścił w wodzie to prędzej by się dzwon zapełnił = duży bąbel uciekający bokiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był już taki temat:

http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=40&t=23887

 

Z moich doświadczeń wynika, że bimbrownia jest łatwiejszym rozwiązaniem i bardziej przewidywalnym - stopniowo spada wdajność , co tydzień trzeba odnowić zacier ale nie ma ryzyka zagazowania ryb.

 

Od dwóch miesiecy jadę już na butli wysokocisnieniowej - prędzej czy później wszyscy i tak kończą na takim rozwiązaniu.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...