Jump to content

Jakie podłoże i roślinki do 25l


Recommended Posts

Możecie mi powiedzieć jakie podłoże dać do akwarium 25l(40x25x25cm). W akwarium będzie bojownik i krewetki. Oświetlenie będzie żarówka energooszczędna 14wat, w przyszłości 2x8. Myślałem coś żeby dać ziemie a na to piasek. Albo ziemie a na to żwirek. Jakie podłoże będzie najlepsze i jakie rośliny będą dobre do takiego krewetkarium?

Link to comment
Share on other sites

Drobnolistne, dużo mchów.

Jak będziesz dozował CO2 to możesz pokusić się o jakiś trawniczek z elosia, lub małego heńka.

 

Podłoże - odpuść sobie układy ziemia + coś w 25l. Nie dlatego że są złe, po prostu taka opcja nie specjalnie sprawdza się w bardzo małych akwariach. To warstwa ziemi + dość gruba warstwa żwirku - a akwarium jest niskie. Jak chcesz coś pod rośliny, to kup sobie jakieś specjalne podłoże np. ASII. Nie potrzebujesz tego dużo, więc majątku na takie coś nie wydasz. ;)

Link to comment
Share on other sites

A w piasku będą dobrze rosły rośliny?

Piasek jak piasek, jest równie jałowy co żwir i o ile nie będzie zbyt drobny to sprawdzi się równie dobrze. Co do glosi to słyszałem że akurat na piasku nie chce rosnąć, ale nie wiem ile w tym prawdy. Na pewno podłoże "typowo roślinne" sprawdziłoby się lepiej. ;)

CO2 będzie ale z bimbrowni;/

CO2 w tak małym baniaczku może być z bimbrowni, to żaden problem. Mógłbyś nawet stosować EC i też by było ok. ;)

Jak chcesz glosie to dawkowanie co2 jest wręcz obowiązkowe.

A jakie np. rośliny te drobnolistne?

Konkretnych gatunków roślinek Ci nie podam, ale zachęcam do wzorowania się na innych akwariach. Te z naszego forum już pewnie znasz, więc zajrzyj tutaj:

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... ry=0&vol=0

Małe i świetnie zrobione zbiorniki, każdy ma opisane roślinki jakie w nim są więc jak coś wpadnie Ci w oko to możesz użyć tego u siebie.

Link to comment
Share on other sites

Jak bazalt to najlepiej granulacja 1-3mm, ale bazalt jest ostry i może nie być zbyt przyjazny dla krewetek.

Poza tym poleciłbym Ci jakieś podłoże specjalne dla roślin, np. Filtus FLORAN, jest mniejsza granulacja i dzięki temu Twoje małe akwarium będzie wydawało się większe...

4 litry FLORAN kosztują ok. 15zł i to powinno Ci starczyć...

Link to comment
Share on other sites

Na podłoże piasek ale wtedy tylko mchy wchodzą w grę, a jeśli żwirek to jasny (biały), kolorowy w nie dużym akwarium nie wygląda tak ładnie.

 

Moim zdanie kabomby za duże i za szybko rosną jak na takie akwarium.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...