Skocz do zawartości

[126L] ogólne - jaka obsada?


zibi6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc przy obsadzie mojego zbiornika. Akwarium kupiłem ponad miesiąc temu więc woda pewnie już dojrzała.

Akwarium ma pojemność 126l. a wymiary /dł x gł x wys/: 80x35x45

 

W chwili obecnej posiadam w akwarium 3 szt Danio malabarskie (Danio aequipinnatus), prawdopodobnie są to 3 samice - viewtopic.php?f=42&t=28553.

Podoba mi się wiele ryb ale zdaję sobie sprawę że nie wszystkie mogą być trzymane ze sobą.

 

Zatem czy mogą być w jednym zbiorniku i w jakiej ilości:

- Neon Innesa,

- Danio Lamparci,

- Skalary,

- Bojownik,

- Otoski lub Zbrojniki (chyba że mogą być razem),

- Krewetki,

- Raki (czy małe Raki mogą być z Rybami?),

- Gurami,

- Molinezje,

- jakieś ryby przydenne, może Bocja, Kiryski?

Co o tym sądzicie?

Czekam na sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki i czekam na kolejne.

No to Gurami i Skalary odpadają.

Poczytałem o rakach i wydaje mi się że też się nie nadadzą.

Co z krewetkami np. crystal red?

Jaka jest optymalna woda dla Danio Lamparci? Nie znalazłem informacji w encyklopedii superakwarium.pl

Jeśli chodzi o harem Bojowników i Molinezji to mówimy o 1szt samca czy samicy?

Madzik napisała "7 otosków/7 kirysków". Czy re ryby wykluczają się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do wyboru 1 zbrojnik, 7 otosków i 7 kirysków. W 126l najlepiej mieć max. 2 gatunki z "tego rodzaju". :)

Danio 18-24*C. Przy czym jest bardzo ruchliwy i może niepokoić spokojne gatunki.

Zasada jest taka że samiec + samice czyli np. 1+3

 

Krewety ciężko uchować przy bojkach. Trzeba mieć wiele kryjówek a w takim razie i tak sa ciagle gdzieś schowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wybrać dowolne połączenie 2 z 3 gatunków wymienionych wyżej. ;) Kiryski siedzą na dnie a otoski raczej na szybach i ozdobach wiec nie będą sobie przeszkadzać. Nadaje się każdy z sklepowych gatunków kirysków. Oprócz brodatego. Pamiętaj że to ma być jeden gatunek a nie ileś np. po 2 sztuki.

 

Kiryski nie powinny niepokoić krewetek ale warto wspomnieć że tak naprawdę każda ryba jest zagrożeniem. Zdarzaja się i bojowniki-baranki i krwiożercze neony. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Madzik za każdą odpowiedź.

 

Powoli krystalizuje mi się obsada. Tak, powoli to dobre słowo ;)

No więc wygląda to tak:

Neon Inessa - 10 do 17 w zależności od pozostałej obsady

molinezja czarna - 1+2

Otosek - 7 - tylko nie wiem który bo jest sporo gatunków (viewtopic.php?f=2&t=20376) i jeszcze nie zdecydowałem które. Jakaś wskazówka?

Kirysek - 7 - nie umiem się zdecydować które spośród: Kirysek lamparci/Kirysek Panda/Kirysek pstry. Czy wszystkie Kiryski są wrażliwe na ostre poodłoże? Mam w akwarium grubszy biały żwirek /nie pamiętam jego nazwy/.

bojownik - 1+3 - nie umiem się zdecydować które spośród: Bojownik szmaragdowy/Bojownik syjamski/Bojownik karłowaty. Które cechuje największe piękno i najmniejsza agresja?

No i mam 3 Danio malabarskie które jeszcze chwilkę u mnie pomieszkają ale skoro pisałaś że akwa dla nich za małe to trzeba będzie je oddać do zoologicznego :/

 

Chciałbym jeszcze (ale nie wiem czy nie przesadzę z ilością i no i czy by się dobrze razem czuły):

Razbona klinowa - 6

Sumik Szklisty - 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że jeśli w zoologicznych będą w ogóle otoski to z pewnością jeden gatunek.

 

Mi się tam podobają Pandy. ;) Tak wszystkie kiryski są wrażliwe na ostre krawędzie.

 

To ty chyba masz dobry sklep skoro taki wybór gatunków. :D Najłagodniejszy i najpiękniejszy według mnie jest karłowaty ale syjamski ma wiele odmian i zwykle też nie ma z nim problemu jeśli chodzi o agresję.

 

W tym akwarium miejsce na tylko jedną ławice-albo razbory albo neony (do tej obsady może być 15-16 sztuk).

 

Sumy są bardzo delikatne i ciut za duże do 112l. Polecane do dużych awarii, jednogatunkowych gdzie hodowane mogą być w większym stadzie, wręcz w ławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty chyba masz dobry sklep skoro taki wybór gatunków.

Mieszkam blisko Ciebie w ościennym mieście. Nie ma źle. Pytałem w 1 zoologicznym i powiedzieli mi że jeśli rybki są na giełdzie (pewnie tej katowickiej) to bez problemu sprowadzą.

Sumy są bardzo delikatne i ciut za duże do 112l

No właśnie nie wiem jak z ich długością. Ma stronie http://www.superakwarium.pl/sumik-szklisty-id472.html jest napisane Odnotowano długości do 15 cm, zwykle jednak mniejsze. Nie wiem ile te zwykle wynosi :(

No ale skoro najlepiej je trzymać w jednogatunkowych akwariach to w ogóle nie ma tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...