Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłoża


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planuje założenie nowego baniaka 100/40/40 (160L) i zastanawiam się nad wynalazkiem który służy do podgrzewania podłoża.

Takim sprzętem jest np JBL ProTemp 250. Czy ktoś z was korzystał lub korzysta z takiego podgrzewania i czy jest to dobre rozwiązanie. Producent deklaruje że ten rodzaj ogrzewania połączony z podłożami akwariowymi JBL Aquabasis i Manado (jeśli chodzi o Manado po lekturze pewnego tematu na forum już wiem że można zamiast niego kłaść normalny żwir bo Manado to też nic innego tyle że od JBL :P)zapewnia dobry wzrost roślin i zapobiega procesom gnilnym, i wiele innych obietnic oczywiście. Oprócz tego podobno sprawdza się to jako jedyny system nagrzewający w akwarium czyli nie trzeba wieszać żadnych grzałek. Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przewód w podłożu wymusza cyrkulacje wody co za tym idzie rośliny lepiej wtedy rosną -taka cyrkulacja jest dobra dla ich korzeni. Można bez problemu kupic mocniejszy niż 20W. Ale nie zapomnij o tym że dodatkowym wydatkiem do takiego przewodu będzie termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to minimalnie offtopic, ale ja ma w żwirze zagrzebane 2 tanie grzałki i zewnętrzny termostat made in poland. Żadnych wad nie zauważyłem, a przynajmniej nic nie szpeci. Cena takiego kombo jest godziwa, ewentualna wymiana grzałek też jest tania i nie ma ryzyka stłuczenia. Działa to bezobsługowo już dobre 3 lata. Rośliny posadzone w pobliży grzałek naprawdę fajne rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...