Skocz do zawartości

[54l] Z czym połączyć Aquarelle 15W?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Aktualnie w swoim 54l akwarium po przerobieniu pokrywy mam zamontowane dwie świetlówki. Z tyłu Phillips Aquarelle 15W (10000 K), z przodu Diversa Opti Plant 15W (8900 K). Mam wrażenie, że światło jest strasznie blade (rybki i rośliny blado wyglądają).

Pytanie do Was - jak powinienem dobrać drugą świetlówkę (zamiast Opti Planta bo i tak muszę ją wymienić) aby uzyskać dobre przełamanie temperatury oświetlenia?

Na koniec dodam jeszcze, że przy takiej konfiguracji Ludwiga i Rotala nie chcą nabrać czerwono-brązowej barwy oraz mam problem z glonami nitkowatymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zamówiłem świetlówkę Juwela Day-Lite o barwie 6500K. Mam nadzieję, że będzie lepiej. Aktualne zestawienie oświetlenia można zobaczyć w Galerii mojego zbiornika.

Będzie lepiej, zapewniam. U mnie wcześniej, gdy miałam jedną 6500 było strasznie blado, dołożyłam moduł 8000 I po prostu rewelka, kolory super. Ja zamiast Philipsa też kupię Juvel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki będzie efekt połączenia Philipsa Aquarelle 10000K z Juwel Warm-Lite 2900K ?? Wszystkie 15W. Sprzedawca niestety pomylił zamówienia i aktualnie ma Warm-Lite zamiast Day-Lite 6500K.

Pytam w znaczeniu rozwoju roślin i wybarwiania ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki będzie efekt połączenia Philipsa Aquarelle 10000K z Juwel Warm-Lite 2900K ?? Wszystkie 15W. Sprzedawca niestety pomylił zamówienia i aktualnie ma Warm-Lite zamiast Day-Lite 6500K.

Pytam w znaczeniu rozwoju roślin i wybarwiania ryb.

Powiem Ci, że nie mam pojęcia... ale to raczej słabe, żółte światło, prawda? Kurczę, pomylili :evil: Mam nadzieję, że mi przyślą dobrą :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety odpowiedzi nie ma... ja mam w tej chwili Philips Aquarelle 10000K 15W na przodzie i Hagen Flora-Glo 2800K 15W z tyłu.

 

Wydaje mi się, że Philips Aquarelle może być z przodu, świeci nieco na fioletowo, ale przez to bardzo ładnie uwydatnia kolory neonów. Fanie się prezentują! Jak zmienię Hagen Flora-Glo na Juwel Day-Lite 6500K 15W (nast. tydzień) to przetestuje obie opcję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie co do kolejności rozmieszczenia świetlówek - przyłączam się do pytania berlo

Są dwie szkoły.

Jedni dają Aquarelle, jako świetlówkę lepszą dla roślin na tył - tam zwykle ich jest więcej.

Natomiast dobrze oddającego kolory daylighta dają na przód.

Inni odwrotnie, 6500K dają na tył, a Aquarelle do przodu, bo tam zazwyczaj znajdują się niskie roślinki trawnikowe potrzebujące dużo światła, poza tym barwa takiej świetlówki niektórym bardziej odpowiada.

 

A szczerze mówiąc w praktyce?

Bez znaczenia - ustawiajcie je tak jak wam kompozycyjnie odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...