Skocz do zawartości

Substrat i żwirek


tyshek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witka ;)

 

Po lekturze forum przymierzam się do zastosowania substratu, z tym że wybrałem taki który umieszcza się pod żwirkiem,który jest godny uwagi,jaki polecacie z doświadczenia ? Czy te nie za drogie też są w miarę OK jak np. JBL Manado? Jeszcze jedno pytanko-jak wygląda sprawa odmulania dna z samego substratu,nie pokrytego żwirkiem? Byłbym wdzięczny za info i linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Manado nie traktuj jako podłoże do roślin, bo niby z tego co piszą to nie sprawdza się to w praktyce.

Bo najczęściej Ci co się wypowiadają o Manado, to:

-nie czytali dokładnie

-nie mają go u siebie lub źle go zastosowali

 

Manado to nie substrat! To normalny żwirek! Jałowy! Tak samo jak piasek z budowy, żwir z rzeki itp, itd.

Ciekawe ile razy będę to jeszcze pisał :zamieszany:

Dawanie Manado pod żwir przyniesie ten sam efekt co danie żwiru pod żwir :!:

 

To podłoże jest kompletne razem z substratem do niego przystosowanym czyli Aquabasis. Aquabasis to substrat, Manado to "żwirek".

 

Kolejna sprawa. Manado jest dosyć charakterystycznym podłożem. Ci co mają je i narzekają polecam lekturę tego co jest napisane na opakowaniu. Mianowicie ten żwirek należy wypłukać porządnie w wodzie o temperaturze około 70 stopni. Dopiero wtedy daje się go do akwarium :!:

 

 

To nie do 5pirit-a tylko ogólnie do największych "znawców" i "narzekaczy" na Manado: daliście w zbiornikach żwirek z JBL-a a na to normalny żwirek :D

Czemu rośliny nie rosną?

Bo nie macie substratu, którym to jest Aquabasis :D

 

2 minuty lektury lub jak ktoś nie potrafi czytać to wystarczy obejrzeć obrazki na worku zawierającym Manado. Daje się Aquabasis i na to Manado. Taka kolej rzeczy.

 

No ale ja głupi jestem przecież. Kto by tam czytał to co jest na opakowaniu tego podłoża, prawda? :D :D Same głupoty tam są przecież :D :D.

 

 

Edit:

 

Jak ktos miałby ewentualny problem z czytaniem, to załączam obrazki:

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie barwi. Jedynie na co narzekam to lekkość.

Gdy zalewałem akwarium to niektóre frakcje substratu pływały w wodzie, ale to filtr załatwił ( mówimy o substracie aquaela ?). Ale tak jak wspomniałeś trzeba czytać ulotkę i stosować zgodnie z zaleceniami producenta i wszystko jest ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co kompletuję całość powolutku, (okrojone fundusze bo dzidzia w drodze i żonka rządzi się kasą na ciuszki i inne pierdółki więc ja jestem przyblokowany;)) na szczęście ja doczytałem o Manado i wiedziałem, że należy dać pod to AquaBasis(wszystko czeka na złożenie tylko brak roślinek jeszcze).

 

"ahaed" powiedz mi tylko jedną rzecz, a mianowicie piszesz że trzeba manado wypłukać w wodzie 70C. Płukanie ma polegać na wrzuceniu manado do wiadra zalania go wodą, odczekaniu jakiejś tam chwili i wylaniu wody, czy po prostu na chama włożyć jakieś mieszadełko i porządnie to wymieszać? Bo czytałem już kilka wersji "startu" manado :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...