Skocz do zawartości

pojawiajace sie glony


tomilondyn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie od kilku dni zaczynam mieć co raz więcej glonów w akwa , jak na razie jest ich sporo na tylnej szybie i na roślinach, rośliny maja wyraźne malutkie zielone plamki (jak chcecie wstawię foto)

i teraz pytanie ?? glony pojawiły się nie dawno i zastanawiam się nad przyczyną?? zmiany- to mocniejsze światło teraz mam 2x18w po 10tys kelwinów, podaje CO2 z bimbrowni , co tydzień podaje 5ml nawozu mineralnego dla roślin , podmiany robię tez co tydzień około 10-15%.

ph mam 7,2 NH3 0,5.

 

obsada to teraz troszke przerybienie , ale pracuje nad tym aa i baniak to [112l] świece 11 godzin i chyba tutaj zmienię na 6-8, co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielone plamki to jak mniemam zielenicę które biorą się od złego stosunku Azotu do Fosforu zmierz ile masz NO3 i ile PO4 i będziesz miał odpowiedź. Powinno być 10:1 czyli np 20ppm no3 i 2ppm po4. Jaki nawóz wlewasz znasz jego skład? NH3? chyba mówisz o amoniaku nh4? masz go trochę dużo czyli abo masz niedojrzały filtr albo przerybienie robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra wiec nie jest najgorzej

PH zakres 4,5-9 wyszło mi 7,5

PH zakres 6-8 wyszło mi 7,0

NO3 - 5mg/L

PO4 - 1mg/L

NH3 - 0mg/L no może 0,2mg/L

 

ile masz NO3 i ile PO4 i będziesz miał odpowiedź. Powinno być 10:1 czyli np 20ppm no3 i 2ppm po4

wiec wychodzi ze mam 1:5 co radzisz?

nawóz to:link na aukcje allegro

 

a tutaj troszke poszperałem wiec wydaje mi sie ze poziomy sa jak najbardziej ok

 

NO3 - azotany, są końcowym efektem przemiany związków azotowych, mogą również znajdować się w wodzie wodociągowej, najmniej szkodliwe substancje z w/w, są naturalnymi nawozami dla roślin, jednak ich nadmiar wpływa niekorzystnie na rozwój roślin i jest niebezpieczny dla życia ryb. Stopień szkodliwości azotanów wygląda następująco:

 

5 - 15 mg/l - poziom optymalny

15 - 25 mg/l - wspomagany rozwój glonów

25 - 50 mg/l - warunki dla ryb są jeszcze do zakceptowania, następuje rozwój glonów

50 - 100 mg/l - może wpływać niekorzystnie na życie ryb, stagnacja wzrostu roślin, wzmożony rozwój glonów (zaczynają rosnąć sinice), należy wymienić 30-40% wody

pow. 100 mg/l - niebezpieczne dla życia ryb, zahamowanie wzrostu roślin, silny rozwój glonów (między innymi sinic), przy tej wartości azotan może łatwo przekształcić się w silnie trujący azotyn, należy wymienić co najmniej 50% wody.

 

- aby obniżyć wymiana wody, więcej roślin zwłaszcza szybkorosnących. ( np. moczarka, rogatek)

 

- aby podwyższyć - w akwariach z dobrze rosnącymi roślinami może istnieć potrzeba dodatkowego uzupełniania azotu, (czyli jak poziom NO3 wynosi 0.0 mg/l) można to zrobić dodając KNO3 - azotan potasu

 

PO4 - fosforany, pełnią ważną rolę w prawidłowym rozwoju roślin, służą do syntezy cukru. Do akwarium dostają się głównie wraz z odchodami ryb i nie zjedzonymi resztkami pokarmu. Ich optymalny poziom mieści się w granicach 0.5 – 1.5 mg/l, powyżej 3 mg/l może nastąpić rozwój glonów.

 

- aby obniżyć - wymiana wody od 30-50%, w zależności od ilości fosforanów w wodzie.

 

- aby podwyższyć - jak w przypadku azotanów, przy dobrym wzroście roślin może być potrzebne dodatkowe uzupełnianie fosforu, najlepszą jego formą jest KH2PO4 - diwodorofosforan potasu i K2HPO4 - wodorofosforan dipotasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azotany można utrzymywać na poziomie 30ppm nawet i nic się dziać nie będzie jeśli po4 będziesz miał 3ppm w najgroszym przypadku trochę zielenic wyskoczy ci na szybkach jeśli nie będziesz utrzymywał tej proporcji.

Poza tym musisz podawać co2 nie wiem czy bimbrownia da radę przy pełnym nawożeniu EI możliwe że tak ale musisz utrzymywać jej ciągłość bo nawet jeden dzień bez co2 może za obfitować w glony.

Ten nawóz co podałeś daj sobie spokój, kup zestaw do EI na allegro z CSM+B i zrób wg kalkulatora pod swoje akwa. Jeśli zdecydujesz się nadal na bimbrownię to zacznij od połowy dawki EI i następnie zwiększaj, wszystko jeszcze zależy jakie rośliny będziesz chował niektóre nie są aż tak wymagające i nie potrzebują EI czy nawet co2 więc zastanów się co chcesz chować i dopiero podejmij decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok sprubuje, tylko z tego co wiem CO2 pomaga usuwac glony , easy carbon mam w filtrze

Przestań proszę ,ale się uśmiałem :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ale tak serio,to co2 pomaga usuwać glony ,ale działa też i na odwrót---pomaga też i glonom.Cokolwiek nasze roślinki nie zdążą skonsumować ,pałaszuja glony i sobie doskanale rosną.Co do tego co masz w filtrze :D:D:D ,no sorki ale nie mogę to nie masz easy carbon,tylko sam carbon ,czyli węgiel aktywny,a to nie to samo co easy carbo. :lol::lol::lol:

Sorki za minki ale.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za minki nie ma sprawy , wreszcie to forum jest od tego żeby mądrzejsi uczyli tych z mniejsza wiedza...

wiec mam

 

link

 

ale co do CO2 dalej twierdze ze w większości przypadków pomaga on likwidacji glonów , ale tez na pewno nie stracę jak zastosuje twoja metodę i okaże się ona właściwa.

 

wiec easycorbo zamówione, a bimbrownia wyłączona zobaczymy co dalej , jak pisałem ograniczyłem świecenie , i zaciemniłem dziś akwe na cały dzień , zobaczymy.

 

p.s

 

Janusz mam nadzieje ze za bardzo cie nie rozśmieszyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko.

Jeśli już dostaniesz easy carbo ,to stosuj go 2ml/50 L wody i powinno być ok.

Tak masz rację z co2 ,że likwiduje glony ale jeśli masz niewłaściwe oświetlenie,a stosunek co2 za duży zachodzi nie właściwa przemiana materii i to co zostaje,zostaje wchłaniane przez właśnie glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do oświetlenia zgadzam się dlatego ograniczam zużycie:) zobaczymy co wyjdzie , od trzech dni stosuje co napisałem wyżej i jest lepiej gdyż glony nie pojawiają się w tak dużej ilości, ale tez nie znikają wiec mam nadzieje ze easycarbo pomoże.

jak na razie dzięki za rade mam nadzieje ze będzie skuteczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zaczołem stosować easycarbo , tak Janusz radzisz około 5ml na moje akwa zobaczymy co dalej, bimbrownia wyłączona już od kilku dni , wczoraj przysłoniłem akwe po raz drugi, i nie wygląda to dobrze ilość się nie zmniejsza a nawet pojawiły się nitkowce :(

 

czekam na jakaś reakcje z easycarbo

 

zrobiłem dziś wieczorem testy - takie same jak kilka dni temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

panowie i panie pomocyy!!!!

 

bylem po za domem od poniedziałku , brat doglądał mi akwa , easy carbo już od ponad tygodnia bimbrownia wyłączona, świece 6 godzin na jednej świetlówce, dziś przyjeżdżam i zielono mi.........

musiałem ostro i pogrzebać w baniaku podmieniłem 20-30% wody bardzo zielona, pogrzebałem w dnie , odmuliłem , poprzycinałem korzenie poprzesadzałem troszeczkę i tutaj znalazłem niespodzianka dwie z moim większych roślin strasznie gniło od korzenia!! i to naprawdę gniło , az śmierdziało rozkładem . Tak zastanawiam się czy aby gdzieś tam nie było przyczyny.

resztę kamyków sprzęt itd poczyściłem , zalałem brakującą wodę.

jutro zrobię testy zobaczę jak to wygląda.

 

ale ogólnie po wcześniejszych kuracjach jakie stosowałem nic nie pomagało.

 

 

aaa i padły mi dwa barwniaki i jeden mieczyk pod moją nie obecność i tu na 100% stawiam na jakieś azotany z tych gnijących roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec.......

 

rozwiązanie było banalnie proste.... otóz easycarbo nie pomagało wszystko co opisywałem wczesniej nie dawało widocznych rezultatów, ale trzy dni temu padł mi filtr , zaczoł cieknąć i uruchomiłem swój stary wewnętrzny filterek fluvala , który ma jakieś 1200l/h czyli kawał sprzętu w szczególności na mój baniaczek. i co sie okazuje mój stary sprzęcik 9 ponad 6 lat użytkowania) po prostu znacznie stracił na wydajności i nie wyrabiał , z tym wewnętrznym glony nie pojawiają się i do tego przy stosowaniu easycarbo , codziennie widzę efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...