Skocz do zawartości

Białe falujące "paprochy" na sciankach i roslinkach


martinvi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Może zacznę od początku ;) kiedyś dawno zajmowałem się akwarystyką dość prężnie ale potem pojawiła się szkoła i musiałem zlikwidować.

Od niedawna zdecydowałem się na powrót do tego pięknego hobby. Kupiłem akwa 80L i wystartowałem. Wszystko było ok jak każdy na początku miałem troszke problemów choć by z metną wodą ale poradziłem sobie. po jakimś czasie pojawiło mi sie w tym akwa coś dziwnego białem "paprochy" ( nie potrafie inaczej opisać) faluja w wodzie jak na wietrze ;) rozprzestrzeniło się to wszędzie tzn ścianki akwa, roślinki, termometr. Ale nie na grzałce i filtrze. pytałem wielu akwarystów i ilu pytałem tyle było odpowiedzi ale kilku potwierdzało to samo że tak się dzieje w dojżewającym akwa. Nie miało to wpływu na rybki twało to ok 2 tygodni.

Skład akwa 80L:

Grzałka 100w z termostatem temp 26stopni ( co wykluczało pojawienie sie tego przez temp.)

Filtr aqua shot 750 turbo z gąbką ( 750l/h czyli w 80L dobra filtracja)

Kaskada ELITA na 100L z węglem aktywnym i filtrem flizelinowym

Ogólnie dobre warunki.

Obsada:

4 neon

2 kiryski

3 gupiki

2 skalary (małe)

2 brzamki rekinie (małe)

I pojawiło się to pieroństwo.

 

Szczesliwym trafem kupiłem akwa 200L z żwirkiem i zdecydowałem się założyć od nowa.

Oczywiście mimo iż żwirek byl z tego akwa wygotowałem i wypłukałem.

zalałem wodą połowe baniaka i odczekałem 24h

roślinki wypłukałem filtry wymyłem i przełożyłem do nowego akwa.

Dodałem baktozyt ( czy jakos tak ) 2 tabletki i aqua safe i pozostawiłem na 24h zasadziłem roślinki. POtem przelałem wode ze starego akwa do nowego dolałem (odstanej ) wody i wpuscilem rybki.

Zaczeły od razu pływać po calym akwa ładnie się wybarwiły i jest git majonez. Mija już 2 tydzień i mam wrażenie że to białe dziadostwo się znów pojawia.

Co zrobić????

Nie chce już dodawać żadnej chemii na bazie miedzi czy coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda ze starego dojrzałego akwa zawiera 5% bakterii nitryfikacyjnych, reszta bakterii mieści się w podłożu i filtrze.

Popełniłem podobny błąd, na szczęście już po wszystkim. Białe paprochy mogą to być pierwotniaki, dodaj łyżkę soli 1ł/40l, zabije to pierwotniaki o ile to one, a rybom tak małe zasolenie nie szkodzi a wręcz pomaga.

 

Poczytaj mój wątek o remoncie akwa.

viewtopic.php?f=11&t=24730

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowa o zwykłej soli ;)

a ja bym się wypowiedział na temat Twojej obsady czyli:

Obsada:

4 neon

2 kiryski

3 gupiki

2 skalary (małe)

2 brzamki rekinie (małe)

I pojawiło się to pierońst

neony ławicowe minimum na ten litraż 20

kirysek stadna minimum 6szt. JEDNEGO gatunku

gupiki jeśli to trzy samce lub samiec i dwie samice ok w innym wypadku musisz albo stworzyć harem albo zostawić tylko samce

skalary akwarium minimum 50cm wysokości (ale w 200l raczej już tyle być powinno) i musi być to parka

brzanki rekinie masz za małe akwarium! minimum 200cm długości dla nich (dorastają do 30cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak co do brzamek się zgodzę z kolegą ale to jeszcze nie jest moje docelowe akwa ;) za nim brzanki dorosną na pewno bedzię już większe. Chcę powrócić do tego co miałem kiedyś tj 450L ;) ale wszystko w swoim czasie ;)

Dziś dokupię 10neonów i chyba ale nie wiem czy to dobry pomysł 8 kardynałków ;) co do kirysków to na pewno przybędzie

Zaraz wykonam zabieg z sola ;)

pytanie co do filtracji ;)

mam 2 filterki które pracuja pełną parą ;)

aqua shot 750Turbo + Duza gąbka

aquarel fan1 + średnia gąbka

to wszystko daje przedmuch 1050L/h

co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziano że właściwa minimalna filtracja to 3x poj. akwa.

Nie powiedziano natomiast jaka jest maksymalna.

Jeśli Twoje ryby i rośliny będą w tym czuły się dobrze

to ja nie widzę przeciwwskazań.

Nie ważne natomiast ile tych filtrów jest, ważne aby były onej dojrzałe z pełną kulturą bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kardynałki potrzebują chłodniejszej wody ale możesz wypośrodkować temp. w akwa by każdej rybce odpowiadała

a co do filtrów ja używam trochę lepszego połączenia w 300l (eheim 2012 i turbo 750) i jest ok no ale na pewno będę je zmieniał na kubełek

edit.

oświetlenie to zależy jakie chcesz mieć akwarium czy roślinne czy nie

jak roślinne ok 120 - 140 wat byś potrzebował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,7 do 1,0 W/1 litr wody

jakiś grolux i aqualight.

1W/l? To tylko prośba o kłopoty z taką ilością światła. Do takiego akwarium bez CO2 z łatwymi roślinami wystarczy 2x39W, z trochę trudniejszymi i CO2 wystarczy 3x39W, jak chcesz same trawnikowe to 4x39W załatwi to na cacy ale to wg mnie już jazda bez trzymanki i trzeba być już specem, żeby to na dłużej utrzymać w dobrej kondycji, bez glonów i niedoborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,7 do 1,0 W/1 litr wody

jakiś grolux i aqualight.

1W/l? To tylko prośba o kłopoty z taką ilością światła. Do takiego akwarium bez CO2 z łatwymi roślinami wystarczy 2x39W, z trochę trudniejszymi i CO2 wystarczy 3x39W, jak chcesz same trawnikowe to 4x39W załatwi to na cacy ale to wg mnie już jazda bez trzymanki i trzeba być już specem, żeby to na dłużej utrzymać w dobrej kondycji, bez glonów i niedoborów.

Przy 4x39W i tak trzeba uważnie dodawać oświetlenie, dozować jego świecenie.

Ja obecnie mam 2xT5 24W w groluxach na 8h na dobą, a drugie T5 24W w groluxie i aquastarze 3h na dobe.

CO2 + nawożenie, szczególnie FE.

Przedłużając naświetlenie konieczna jest obserwacja i testy.

Nigdy nie włącza się całego kompletu naraz przy starcie akwa.

Po za tym zimą mniej się naświetla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dziś dokupiłem kardynałki neony i kiryski.

Dostałem też pare roślinek i zaczyna już coraz ciekawiej wyglądać.

Pozostało dokupić jakiś korzeń i oświetlenie.

Co uważanie o mieczykach? jakie macie zdanie ?

 

Edit:

 

Co do oświetlenia już mam pomysł i raczej decyzje ;)

2xT5 24W grolux

1xt5 24W aqualight

 

Wszystko łądnie pięknie na obudowie z odbłysnikiem i będzie gites.

Pozostanie co2 ale to juz na spokojnie ;)

Atreyu: Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z Białym falującymi paprochami rozwiązany.

Dokładnie co przyczyniło się do zniknięcia w 100% nie wiem ale dodałem do baniaczka 2 ważne opcje, mianowicie:

Wymiana filtra z aqua szut 750 turbo na filtr zewn Atman e-1500

Dokupiłem 4 otoski

 

Po 2 dniach nie ma śladu po tym "pieroństwie " ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 otoski na 80l (o ile dobrze pamiętam) to nie za dużo, ale zawsze coś,

Pamiętaj że otoski nie załatwią Ci wszystkiego.

Drogi kolego ;) popatrz na podpis ;)

posiadam już akwa 200L ;)

Kubełek zalałem Denitrolem ;) i oba filtry działają jeszcze w akwa ;)

co do otosków to narazie wystarczy robią dobrą robotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...