Skocz do zawartości

Dziwny ' osad '


Marcin S.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

post-7405-13685161277573_thumb.jpg.JPG]Witam Wszystkich. Nazywam się Marcin i jestem początkującym akwarysta, akwarium moje jest założone od maja tego roku. Liczy ono 48 l, Filtr : FANfilter Plus - FAN mini ( na opakowaniu napisane jest od 30 do 60 l. ) dodatkowo posiadam deszczownice, grzałka z termostatem 100w ustawiona na 25 stopni. Obsade jaka posiadam aktualnie to : 3 danio czerwone oraz 6 neonów innesa. Wcześniej w hodowli miałem jeszcze Bojownika samice, oraz 4 gupiki ( 2 samice i 2 samców ) niestety polegli... postanowiłem napisać do Was drodzy forumowicze z prośba o postaranie się wyjaśnienia mi moich błędów, Mianowice dodaje do tematu kilka foto aby móc przybliżyć Wam mój problem. Pisząc krócej nie mogę się pozbyć 'osadu ' czy jak mam to nazwać inaczej, co tydzień podlewam regularnie wodę, nie za dużo około 15 l odstanej wody przez noc. Praktycznie co 3 doby pojawia mi się na szybach coś jak białe nitki, kopiłem 'specjalne' wspomagacze co miały niby pomóc. Na przykład takie jak regulator ph na pol roku, czy tez własnie ' coś ' na włosy na roślinach... naprawdę sam nie wiem jak to wytłumaczyć. Zobaczcie foto i podpowiedzcie... chciałbym zmienić na akwarium 150 l... ale boje się ze nie poradzę sobie z problemami... Jeżeli to ważne to za dno mam piach kupiony w zoologicznym ( petsathome.co.uk ) rośliny to mam tylko ' trawe ' parę kamieni zakupionych w sklepie i korzeń - wszystko ( oprócz roślin ;) ) wymyte przed użytkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to masz glony popularnie zwane nitkami.To się zdarza.Własciwie 90% z nas je przerabiało.Według mnie podmianę robisz prawidłowo.Cóż ci mogę poradzić.Ja bym dodała roślin i zmniejszyła świecenie do 5 godzin na dobę.A z tych trawek (nigdy nie pamiętam jak się nazywają) postaraj się zdjąć tego jak najwięcej mechanicznie,czyli prościej mówiąc paluchami. :) To oczywiście moje zdanie,ale może niech się jeszcze inni wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje fotki sugerują że przekarmiasz ryby,ten osad to nic innego jaj rozkładające się resztki pokarmu,woda wygląda na starą,wlot filtra przytkany,kiedy go czyściłeś?( tam już pewnie i wirnik zalepiony że ledwo kręci) Początki inwazji krasnorostów.

Już z wyglądu azotany i fosforany daleko ponad normę.Moja rada to pousuwać liście nurzańców zaatakowane przez glony,oczyścić szyby,korzeń wyszorować,wymyć filtr (wirnik też),te wielkie kamienie wywalić,bo zajmują tylko miejsce i zbiera się pod nimi pokarm,podmienić 60% wody.Rybki karm kilkakrotnie ale bardzo małymi dawkami( tak by pokarm był natychmiast zjedzony by nie wciągał go filtr).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za słabą filtrację. Filtr mini nie nadaje się do akwarium 45 litrów tylko do 25. To co pisze na opakowaniu jest błędne.

Niekoniecznie to jest przyczyną ,dawniej nie było filtrów wirnikowych a funkcjonowały z powodzeniem akwaria o różnych litrażach i "konkretniejszych" obsadach .Przyczyny należy szukać w nadmiarze wprowadzania zbyt dużej ilości substancji organicznej ,której dany litraż nie jest w stanie" przerobić ".Aktualnie podana tu obsada ryb jest (9 szt."dziugów" za przeproszeniem,gatunki te akurat nie" świnią" wody przy odpowiednim prowadzeniu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr ostatnim razem byl czyszczony nie cale 4 tygodnie temu. srednio co 4 tygodnie wlasnie tak zaczyna wygladac filtr - caly brudny. Co do jedzenia to podaje rybkom jedzenie ( nie w platkach ) cos jak granulki http://www.petsathome.com/shop/tropical ... fish-37359. niedawno dodalem korzen przez to sadze ze woda sie zafalbowala i wyglada jak brudny staw. Czytalem, ze to normalne i nie ma sie co przejmowac kolorem ze z biegiem podmian wody wróci ona do normalnego koloru. Ale zastosuje sie do podanych mi przez was porad - podmienie znaczna czesc wody ogranicze czas oswietlania i bede podawac mniej jedzienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie co 4 tygodnie to troszkę za rzadko ;)

Mam podobny problem poradzono mi sól w dawce 1ł/40L wody i powiem ci że się troszkę unormowało ale nie zwalczyłem do końca. Podobno tak się zdarza w nowych zbiornikach. Nie ma co panikować trzeba poczekać

Cierpliwość cnotą akwarysty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zauważyłem na zdjęciach, że nurzańca przycinasz nożyczkami. Nie ucinaj nigdy liścia w połowie bo zacznie gnić.

Tak jak sugerowali poprzednicy, przeczyść dokładnie cały filter, włącznie z wirnikiem.

Najodpowiedniejsze w tej sytuacji byłoby kupienie nowego, bardziej wydajnego filtra.

 

I kolejne stwierdzenie z "innej beczki". Danio w 48L?

Są to bardzo ruchliwe ryby nadające się do zbiorników powyżej 112L,

przy okazji jest to ryba stadna. 6 sztuk minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr za rzadko czyszczony widać na zdjęciu że jest cały zawalony, też mam taki w moim 40 l baniaczku są w nim tylko trzy ryby( które zresztą na przekór przeczą teori że skarłowacieją zbrojnik ok. 8-9 lat jakies 13-15 cm i 2 kiryśniki czarnoplame podobny wiek i wymiar).Czyszcze ten filtr średnio co 2 tygodnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr za rzadko czyszczony widać na zdjęciu że jest cały zawalony, też mam taki w moim 40 l baniaczku są w nim tylko trzy ryby( które zresztą na przekór przeczą teori że skarłowacieją zbrojnik ok. 8-9 lat jakies 13-15 cm i 2 kiryśniki czarnoplame podobny wiek i wymiar).Czyszcze ten filtr średnio co 2 tygodnie

No to na prawdę gratuluję pomysłowości z trzymaniem tak dużysz ryb w 40 litrach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr za rzadko czyszczony widać na zdjęciu że jest cały zawalony, też mam taki w moim 40 l baniaczku są w nim tylko trzy ryby( które zresztą na przekór przeczą teori że skarłowacieją zbrojnik ok. 8-9 lat jakies 13-15 cm i 2 kiryśniki czarnoplame podobny wiek i wymiar).Czyszcze ten filtr średnio co 2 tygodnie

No to naprawdę gratuluję pomysłowości z trzymaniem tak dużysz ryb w 40 litrach!

To nie jest to, że ja się tym szczycę czy coś takiego, wiem że to nie są dobre warunki dla tych ryb, ale przecież ich nie wyrzucę( gdy zaczynałem swoją przygodę z akwarystyką jakieś 25-30 lat temu wszystko było inne, 9 lat temu załozyłem akwarium małe-bo na większe nie było miejsca) i dopiero teraz od kilku tygodni doszedłem do tego żeby założyć 120l ale muszę poczekać do wiosny( remont domu).Dlatego napisałem z mała przekorą że o dziwo ten zbrojnik dożył starości i ładnie urósł. Mam pytanie odnośnie kiryśnika czarnoplamego-konkretnie dwóch czy w nowym aqua dokupić im braci czy moge dobrać kirysów pstrych??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...