Skocz do zawartości

okrzemki??pomocy


syzyf
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów

Mam następujący problem walczę z czymś co zidentyfikowałem jako okrzemki (o ile to trafna diagnoza ) wszystko zaczęło się nie całe dwa lata temu kiedy to też paskudztwo przywlokłem z roślinkami ze sklepu.Objawy to brązowo brunatny nalot wszędzie gdzie się da w starym baniaku wszystko było ok dopóki nie sprawiłem sobie trefnych roślinek ...od tamtej pory zaczęły się problemy .. a wiec glonów tych nie mogłem w żaden sposób usunąć nie mówiąc już o tym że restart robiłem ze 3 razy :) nic nie pomaga Wygotowywanie podłoża jakieś 2 h:) wyparzanie ,mycie akwa octem, solą, skrupulatne wyszorowanie wszystkiego szczoteczka do zębów zakamarków filtra pałeczkami do uszu :P ,dodawanie nadmanganianu, wszystko po 2 tygodniach wraca do stanu pierwotnego stosowałem takie środki jak Tetra Algizit ,Tetra Algo-Stop Depot ten pierwszy opóźniał rozwój glonów o jakiś tydzień :)również eksperymentowałem z oświetleniem a raczej jego brakiem prze około 2 tygodnie nic nie pomagało:( a ze miałem wcześniej już hęć zakup większego akwa to je sobie sprawiłem 180l :)i problem powrócił nie mówiąc o tym że przy zakładaniu nowego zbiornika znowu filtr grzałka i reszta osprzętu była umyta wygotowana(oprócz głowicy filtra i termometru) wymyta w roztworze soli i octu...gdzieś tam wyczytałem ze lampa uv może mi pomóc wiec dokupiłem filtr kubełkowy z taka tez lampa jak można się spodziewać poprawy brak i oczywiście podmiana wody raz w tygodniu po 50l przed całym tym cyrkiem z glonami akwarium cieszyło oko teraz.... :cry: chce dać mu ostatnia szanse i znowuż zainwestuje parę złotych chce je zdezynfekować teraz pytanie jak i czym by uśmiercić w nim wszystko głownie chodzi mi o przetrwalniki glonów , cale podłoże zostanie wymienione, wkłady do filtrów tez zostaną wymienione na nowe , rybkami zaopiekuje się kolega na czas rewolucji czytałem o chloraminie zakupiłem ja i teraz myślę zrobić tak wywalić podłoże resztki roślin wkłady z filtrów, wlać tam tego 2 buteleczki powrzucać tam węzę siateczkę niech się pokołuje tam to na włączonych filtrach ze 2-3 dn i skrupulatne wymyć wyszorować i restart tylko czy chloramina sobie z tym poradzi i czy ma to sens i co wy o tym myślicie ?? dziękuje za zrozumienie i krytykę :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fc0 ... 771c0.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2ba ... 8dcae.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c91 ... 0c78a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z grubsza przedstawiłem moją historię ogólnie szukam jakiegoś dobrego pomysłu na dezynfekcje baniaka tak żeby wyniszczyć wszystkie przetrwalniki glonów coś takiego co można wlać w akwa zrobi dzichad i da się to później dobrze wymyć zęby później nie było lipy jak rybki wpuszczę:)i żeby glony nie powróciły prawie dwa lata próbowałem się paskudztwa pozbyć i lipa wiec chciałbym wysterylizować akwa i filtry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z grubsza przedstawiłem moją historię ogólnie szukam jakiegoś dobrego pomysłu na dezynfekcje baniaka tak żeby wyniszczyć wszystkie przetrwalniki glonów coś takiego co można wlać w akwa zrobi dzichad i da się to później dobrze wymyć zęby później nie było lipy jak rybki wpuszczę

Tak to się nie da. ;)

Restarty, dezynfekowanie itd. to jedne z gorszych rzecz jakie można zrobić w takiej sytuacji.

A chemia na glony bardziej szkodzi niż pomaga...

 

Poza tym zacytuje tu jedną rzecz z artykułu o glonach RA:

Przyniosłem od Kolegi roślinki z jego akwarium i mam teraz plagę glonów

Mit: zarodniki glonów i tak z pewnością miałeś już w swoim akwarium lub dostarczyłeś je wraz z wodą kranową. Musiałeś popełnić błąd, który spowodował rozwój glonów.

Błędem może być niestabilna sytuacja w baniaku, a ta może wynikać z ciągłych restartów, lania chemii i koło się zamyka.

 

Znajdź powód powstawania glonów, zlikwiduj go. Najprostsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...