Skocz do zawartości

[240l] ogólne


adasiek231
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, przedstawiam moje obecne akwarium które zamierzam od nowa urządzić (240l)

 

Sprzęt:

Pompka napowietrzająca

Oświetlenie 2x30 Wat

Filtr zewnętrzny UNIMAX 250 – AQUAEL (lampą UV 9W)-wnętrze wypełnione orginalnie:

- Gąbka;

- Węgiel

- Zeolit

- BioCeraMax UltraPro

Filtr Wewnętrzny Senior Plus 1000 (150-250l) Aquaszut

Grzałka Elite z termoregulatorem

 

Rośliny:

Różne – cieśli chodzi o nazwy to nie za bardzo się orientuje :/

 

Podłoże:

kamyki jak na zdjęciu

 

obsada:

- 3x paletka

- 7x bocja wspaniała

- 5x kirysek

- 8x glonojad (zbrojnik niebieski)

- 1x labeo

- 7x gupik

- 3x kosiarka

- 1x glonojad (Zbrojnik lamparci)

 

parametry:

pH - ok 7

Co2 - dawkuje na oko gdy z nie mam kasy na specjalistyczny sprzęt póki co :/

reszty nie mierzyłem jak do tej pory ;/

 

Temperaturę w akwarium utrzymuję na poziomie 29 stopni

oświetlenie - wiem że za słabe zamierzam dokupić oprawki bryzgoszczelne i dołożyć jedną świetlówkę pod pokrywę

 

Teraz tak ogólnie, akwarium mam od dawna ale przyznam się szczerze że jestem amatorem i słabo radze sobie z nim, co jakiś czas mam problemy z rybkami (chorują lub padają) lub z roślinami bo w ogóle nie chcą rosnąć, postanowiłem w końcu poszukać na forum rozwiązań tak aby moje akwarium dobrze się prezentowało zwłaszcza chodzi mi o bujną roślinność no i aby mieszkańcy czuli się dobrze. Wiem że będę musiał zdaje się kupić testy do pomiaru parametrów – obecnie mierze tylko pH więc tu prosiłbym o pomoc co jeszcze dokupić tylko żeby za dużo nie kosztowało bo z kasą zawsze ciężko ;/ Kolejna sprawa - zamierzam zrobić restart mojego akwarium, jestem na etapie kupienia mniejszego zbiornika myślę że tak ok. 50l wystarczy aby przenieść rybki na czas gdy będę zajmował się czyszczeniem i restartem mojego dużego. Tu muszę przemyśleć jak rozłożyć korzenie kamienie i roślinki aby to wyglądało fajnie, muszę dokupić kamyków bo te obecne chyba nie za bardzo mi się podobają, muszę jeszcze przemyśleć jak na nowo poustawiać wszystko w akwarium, oczywiście zdjęć w necie znalazłem ale mile widziane są sugestie jak fajnie to poukładać. A jeszcze jedna sprawa miałem do tej pory fototapetę ale pozbyłem się jej i kupiłem pleksę (taką która wstawia się do drzwi pokojowych zamiast szklanej szyby) o grubości 2 mm dotnę na wymiar pomaluje na ciemno niebiesko i wstawię na tylną ścianę – pomyślałem że to lepszy pomysł niż karton bo przynajmniej jak woda mi się przez przypadek dostanie na tylną część to nic się nie stanie, dodatkowo pleksa ma karbowaną jedną stronę jakby deska nie wiem czy wszyscy mnie rozumieją ale jak pomaluje mam nadzieje że dobrze będzie wyglądało – ot taki eksperyment. Mam dwa korzenie jeden słabo widać na zdjęciu a nowy niedawno kupiony po prawej stronie obecnie naciąga wodę bo był trochę suchy, wewnątrz mam jeszcze trochę kamieni które tez chciałbym jakoś wykorzystać. Załatwię sobie także mech którym zamierzam obsadzić trochę korzenia i myślałem także o obsadzeniu tych większych kamieni. To chyba tyle z grubsza czekam na jakieś podpowiedzi, sugestie, rady.

 

Pozdrawiam Adam

 

Co do zdjęcia mam aparat nikon coolpix p80 ale nie wiem jak zrobić nim idealną fotkę - fotografem chyba nie będę ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

hm no może i mam za dużo gatunków ryb :/ ale jakoś mi tak szkoda ich oddać, zbrojnik lamparci - trochę mnie denerwuje jak pływa i ciągnie długa że tak to nazwę nitkę swoich odchodów :( strasznie kiepsko to wygląda ale szkoda mi go oddać bo fajnie się prezentuje - zamieszczam świeże zdjęcie po restarcie baniaka, rybki obecnie pływają w mniejszym tymczasowym baniaku a duże obecnie będzie dojrzewać kilka dni, roślinek zostało mi trochę swoich a część dokupiłem tyle że trzeba poczekać aż się rozrosną co do korzenia to wiem na razie jest w fazie zatapiania :P bo niedawno go kupiłem i musi nasiąknąć aby nie wypływał - zamierzam oczywiście kupić mech i go obsadzić :) jak macie jakieś uwagi lub propozycje co do nowego wyglądu to z chęcią czekam na opinie co zmienić co dodać itp. Na tylnej ścianie będzie oczywiście tło chyba czarne lub niebieskie tu jestem w fazie wytwarzania :P

 

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po małych zmianach w obsadzie oraz sprzętu obecnie moje akwa posiada:

Pompka napowietrzająca

Oświetlenie:

1x30W (T-8) Narva Oceanic Light 30W (90cm)

1x30W (T-8) Sylvania Grolux 30W (90cm)

1x39W (T-5) Sylvania Luxline Plus 830 T5 39W (85cm)

1 metr taśmy (zielona LED) zasilacz od wzmacniacza antenowego z regulowanym napięciem

Filtr zewnętrzny UNIMAX 250 – AQUAEL (lampą UV 9W):

-Gąbka;

-Węgiel

- Zeolit

-BioCeraMax UltraPro

Filtr Wewnętrzny Senior Plus 1000 (150-250l) Aquaszut

Grzałka Elite z termoregulatorem 150W

Rośliny - Różne

Podłoże - kamyki jak na zdjęciu

 

obsada:

- 3x paletka

- 7x bocja wspaniała

- 5x kirysek

- 8x glonojad (zbrojnik niebieski)

- 1x labeo

- 7x gupik

- 2x kosiarka

- 5x otoski

- 6x krewetka

 

parametry:

ph - ok 7,6

No3 – ok 12 mg/l (po restarcie dziś minęło 8 dni)

Co2 - dawkuje na oko czyli napuszczam do tego zielonego baniaczka – jak wykończę zakupione butle to planuję ok. lutego marca kupić już profesjonalny sprzęt

 

Temperaturę w akwarium utrzymuję na poziomie 29 stopni. Rybki wpuściłem wczoraj czyli po 7 dniach od restartu i jak na razie czują się dobrze. Zaraz po ok. 6 dniach od restartu wystąpił wielki nalot glonów (krasnorosty) od razu zacząłem czytać na forum skąd się wzięły, usunąłem większą część mechanicznie, zmniejszyłem napowietrzanie, zmniejszyłem ruch wody kupiłem 2 kosiarki i 5 otosków i zobaczymy. Oddałem 3 duże kosiarki a na ich miejsce kupiłem 2 malutkie bo z tego co wyczytałem są bardziej pracowite :) dodatkowo oddałem glonojada lamparciego (żona się złości z tego powodu ale trudno) co do bocji to trzymam je bo kiedyś miałem atak ślimaków a odkąd mam bocje ten problem się skończył :) jeśli chodzi o paletki to jeszcze dokupię tylko chwilowo brak kasy ;/

Aha jedna ważna rzecz jak dołożyłem jedną świetlówkę T-5 39w zrobiło się strasznie jasno w akwarium i chyba to też spowodowało że glony (krasnorosty)strasznie zaczęły rosnąć obecnie ją wyłączyłem ;/ i teraz za bardzo nie wiem co robić bo jak ją włączę to znowu mogą się zacząć bardziej rozrastać może ktoś podpowie co w tej sytuacji zrobić.

 

Dołożyłem tez oświetlenie LED zielone i mam tak teraz podłączone (czasowniki) że gdy wyłącza się główne w nocy to zapala się LED. Oświetlenie główna pracuje w godzinach od 5:50 do 11:50 i od 14:30 do 21:30 a LED od 5:00 do 6:10, od 11:30 do 14:40, od 21:00 do 23:00 (jasność ustawiona tak na średnio)

Jeszcze wrócę do glonów (krasnorosty) wcześniej miałem oświetlenie główne włączone całe i pracowało od 5:50 do 21:30 teraz gdy nastąpił atak wszystko pozmieniałem jak opisałem powyżej.

TERAZ FOTKI:

oświetlenie 2x30w

Dołączona grafika

 

oświetlenie 2x30 + 1x39w

Dołączona grafika

 

oświetlenie LED ustawione ma max jasności

Dołączona grafika

 

oświeltenie LED ustawione na noc

Dołączona grafika

 

zamontowane LED i świetlówki

Dołączona grafika

 

oświeltenie - włączone 2x30

Dołączona grafika

 

oświeltenie 2x30 + 1x39

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś minęło chyba 40 dni jak się nie mylę od czasu jak postał nowy zbiornik, w sumie wiele się nie zmieniło gdyż miałem trochę problemy z glonami ale udało się z tego wybrnąć, roślinki troszkę stanęły bo ograniczyłem światło :/ ale mam nadzieję ze nie długo ruszą do przodu ponieważ w końcu dorobiłem się butli z CO2 :) no wygoda niesamowita - muszę jeszcze dokupić elektrozawór ale to w nowym miesiącu jak pensja wpłynie :P Co do obsady dokupiłem paletek, otosków i 4 krewetki. Obsada jeszcze pewnie się zmieni ale póki co pozostaje tak jak jest. Muszę jeszcze roślinek dokupić na tylną ścianę bo obecne nie bardzo mi się podobają. Zamieszczam aktualną fotę baniaczka.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...