Skocz do zawartości

Filtracja biologiczna. Pytanie.


Letys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Konkretnie chodzi mi o filtr Aquael VERSAMAX FZN-2 i zbiornik 45l (choć nie sądzę żeby miało to jakikolwiek wpływ na odpowiedź do mojego pytania). Sporo już się naczytałem o tym filtrze i o tym czym go "faszerujecie" jednak pozostaje jeszcze jedna wątpliwość, która nie została rozwiana. Czy filtracja biologiczna może wpływać w jakiś sposób na odczyn i twardość wody? Jeśli tak to jakie wkłady prowadzą do jakich zmian? Poza tym czy stosowanie w tym konkretnym filtrze w połowie wkładu do filtracji mechanicznej i w połowie wkładu do filtracji biologicznej nie wpłynie źle na filtrację mechaniczną? Czy warto się w takie coś angażować czy może lepiej pozostać tylko i wyłącznie przy filtracji mechanicznej? Proszę pomóżcie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEHE :)

 

mocno poplątałeś, ale postaram się trochę to naprostować.

Po pierwsze nie można zrezygnować z żadnej z ww filtracji, i mechaniczna, i biologiczna są absolutnie niezbędne. Ponieważ: jak nie będziesz miał mechanicznej będziesz miał brunatną, syfiatą wodę i to bynajmniej nie z powodu zawartości garbników :D a ryby będą się taplać we własnych odchodach, przy braku biologicznej azotany poszybują momentalnie w górę i wytrujesz w szybkim tempie wszystkie zwierzęta jak również dojdzie wo wykwitu glonów.

Po drugie media mechaniczne np gąbka czy wata, zapewniają też poniekąd słabą bo słabą ale zawsze, filtrację biologiczną. Zostają skolonizowane przez bakterie czy nam się to podoba czy nie :) reasumując polecam zasypać 80% pojemności filtra ceramiką (f. biol) - dość szczelnie ją ułożyć a pozostałe 20% gąbką (f. mech) z drobnymi porami. Gąbkę dajemy na wierzch bo o ile ceramika jest w miarę bezobsługowa, to gąbki trzeba będzie płukać dość często, więc ważne żeby łatwo się je wyjmowało.

Po trzecie filtrem absolutnie nie da się zmieniać Ph, robi się to stosując preparaty do regulacji Ph, lub jak ktoś umie dozując odpowiednio garbniki, kwasy lub zasady.

Po czwarte o ile obniżać Twardość da się stosując w filtrze zeolit lub inne wymieniacze jonowe, to ich stosowanie nie wpływa na filtracje biologiczna i mechaniczną i odwrotnie.Pomijam fakt nikłej kolonizacji bakteryjnej zeolitu i fakt że zajmuje on miejsce w filtrze, które można by przeznaczyć na inne wkłady. Zwiększyć twardość jest trudniej, chyba że nawalisz do filtra miękkiego wapienia :lol:.

A co do wpływu na filtracje mechaniczną to niestety, trzeba pilnować czystości wkładów mechanicznych, bo ich zabrudzenie powoduje znaczny spadek wydajności i czyścić je adekwatnie do potrzeb.

reasumując odp na wszystkie twoje pytania brzmi NIE :!:

swoja droga zastanawiam się skąd przyszły ci do głowy że to parametry mogą wchodzić w interakcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie:) Teraz już raczej wszystko rozumiem:) Pisałeś żeby 80% wypełnić ceramiką, a pozostałe 20% gąbką. Czy wkład gąbkowy, który standardowo znajduje się w zestawie z FZN-2 może być czy mam kupić jakąś inna gąbkę? Poza tym zostaje jeszcze kwestia dwóch koszyków na media filtracyjne. Czy w każdym z nich ma znajdować się jednocześnie ceramika i gąbka? Domyślam się, że to śmieszne pytanie ale to będą moje pierwsze ryby i bardzo nie chciałbym czegoś pominąć. Z góry dzięki za wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Daj po równo wkładów w każdym koszu. Oryginalną gąbkę po prostu obcinasz i dajesz ja na samą górę.

Lub druga opcja: założyć prefiltr z gąbki na wlot wody do kaskady. A ją samą zasypać do pełna ceramiką.

Zamiast ceramiki możesz także użyć keramzytu. Ma podobne właściwości. Z tym, że im drobniejszy tym lepiej.

Niezaprzeczalnym jego plusem jest cena w porównaniu z ceramiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej uciąć fabryczną gąbkę z zestawu nic nie stoi na przeszkodzie.

co do keramzytu absolutnie się nie zgodzę. właściwości rzeczywiście ma podobne, ale powierzchnie absolutnie nieporównywalna. keramzyt można stosować w filtrach kubełkowych typu DIY jak się ma 20l pojemności. filtr o którym jest mowa w temacie ma malutko miejsca na wkłady więc kwestia efektywności medium jest kluczowa, argument cenowy to już w ogóle chybiony jak ostrzał artyleryjski na szpital :D, za woreczek rozważanej ceramiki do tego filtra zapłacisz maks 8zł i pewnie całej nie zużyjesz, nawet jakbyś się szarpnął na jakąś super hiper ceramikę co robi lo..... JBL'a nie wydasz więcej niż 20zł.

co do proporcji ile gąbki ile ceramiki to już indywidualna sprawa ja stosuje 80 do 20 ale mam zainstalowany jeszcze jeden filtr typowo do filtracji mechanicznej. więc możesz zrobić pół na pół. pre-filtru bym nie stosował - obniża wydajność a jak się go zdejmie do czyszczenia to w skutek wypłukiwania kupa brudu wydostaje się z powrotem do akwa, chyba że masz jakieś bardzo małe rybeczki zamiar trzymać, albo młode krewetki, to wtedy nie masz wyjścia. W innej sytuacji nie widzę sensu jego stosowania. Filtra hamburskiego się w ten sposób nie zrobi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie mówiłem aby robić filtr hamburski ;).

Co do prefiltru z gąbki to jakoś już przyjąłem za pewnik, że w takim zbiorniku na pewno będą krewetki :D. Pomimo, że autor o tym nie wspominał, to jednak w większości takich litraży się one znajdują. Przyzwyczajania z forum ;).

Co do keramzytu to ma mniejszą powierzchnię, to fakt. Jednak spotykałem go w wielu filtrach, sam zresztą z niego często korzystam. W zdecydowanej większości przypadków sprawdza się bez problemu. Jednak tak jak pisałem, im drobniejszy tym lepszy.

Zdaję sobie sprawę, że najlepiej działa w filtrach z beczki, sumpach, hydroponikach itp, itd ;).

Co do ceny. Ludzie często go mają w domu pod ręką a nawet nie wiedzą, że może się na coś przydać w akwarystyce.

Ceny ceramiki? Hmm...to inny temat niestety. Sklep a sklep to dwie różne rzeczy niestety ;). Rozmawiałem z ludźmi z chyba już wszystkich regionów kraju (i nie tylko). Wcale bym się nie zdziwił, jakby w sklepiku osiedlowym zapłacił za woreczek z 20 rurkami 15pln. Bo i takie ceny już widziałem niestety. A jednak nie wszyscy kupują na alegro lub mają większy wybór sklepów w okolicy. Jeżeli ma w normalnej cenie "pod ręką" to jak najbardziej tak.

 

Zresztą nie ma co się za dużo rozwodzić na ten temat. FZN-2 nawet na samych gąbkach i przy odpowiednim czyszczeniu zapewni lepszą biologię niż zdecydowana większość filtrów wewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady:) Postanowiłem spróbować wkładów ceramicznych pół na pół z gąbką. Prefiltru nie będę wstawiał gdyż mylnie ahaed stwierdził, że w zbiorniku pojawią się krewetki:P Co prawda nie sprawdzałem jeszcze jak mają się ceny ceramiki w trójmiejskich sklepach zoologicznych ale w razie czego zamówię na allegro.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że rozrzut cenowy może być znaczny, a co do przydatności różnych domowych zasobów w akwarystyce, to ja tez patrzę ze swojego punktu widzenia, czyli mieszkam w bloku i jedyne czego używam przy moim baniaku z posiadanych już rzeczy to pęseta i silikon na gorąco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...