Skocz do zawartości

Prośba o identyfikację ślimaka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

To mój pierwszy post, więc chciałbym przywitać wszystkich.

 

Mam prośbę jak w temacie, ma ok 2mm średnicy, oraz informacje czy jest groźny i czy szybko się rozmnaża.

 

Pojawił się ok 6 tyg temu, nie zauważyłem jakiej nadzwyczajnej ekspansji, wyjmuję z akwarium jak któryś wylezie na górę - średnio 5-7szt/tyg. Czasami jakiegoś uda się wciągnąć przy przekopywaniu żwiru odmulaczem.

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Atreyu: Przeniosłem do odpowiedniego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już uzupełniłem podpis, tak więc odpowiedź na pytanie w podpisie.

Zastanawiam się właśnie czy wypowiedzieć im wojnę, czy ograniczyć się jak dotychczas do wybierania tych co wyłażą.

tak jak wcześniej pisałem nie zauważyłem żeby się jakoś szybko mnożyły póki co, więc póki co specjalnie mi nie wadzą.

serdeczne dzięki za info

jestem pod mega wrażeniem szybkości odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są groźne, nie są niebezpieczne - może trochę w dużych ilościach nieestetyczne.

Przy okazji zjadają glony, detrytus i resztki pokarmu. Całkiem pożyteczne.

 

Z tego co widzę u siebie ich ilość jest ograniczona pokarmem. Jeśli w akwarium nie jest skrajnie zaglonione, a ty nie przekarmiasz ryb tak żeby masa jedzenia zalegała na dnie to raczej plagi nie wywołają. A nawet jeśli - kilka helenek i po sprawie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są groźne, nie są niebezpieczne - może trochę w dużych ilościach nieestetyczne.

Przy okazji zjadają glony, detrytus i resztki pokarmu. Całkiem pożyteczne.

 

Z tego co widzę u siebie ich ilość jest ograniczona pokarmem. Jeśli w akwarium nie jest skrajnie zaglonione, a ty nie przekarmiasz ryb tak żeby masa jedzenia zalegała na dnie to raczej plagi nie wywołają. A nawet jeśli - kilka helenek i po sprawie. ;)

Święta prawda, którą każdy młody stażem akwarysta powinien sobie powiesić nad akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zczą roślin.

 

Muszla tego ślimaka jest lewo czy prawoskrętna?

czy są prawo czy lewoskrętne, hmmm w sumie nigdy to im się nie przyglądałem aż tak dokładnie. :)

Jak wyłowię kolejnego to nie omieszkam napisać, ale nie mam plagi więc może to zająć kilka dni:)

 

Edit1: jak na moje oko niewprawnego fachowca :D ten którego wyłowiłem miał muszlę LEWOSKRĘTNĄ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groźne raczej są, ale dla roślin.

Bzdury w większości wypadków. Rozdętki i zatoczki tak tępione przez akwarystów nie niszczą roślin.

 

Muszla tego ślimaka jest lewo czy prawoskrętna?

 

U mnie są groźne dla roślin i je jedzą, chyba że ja cos pomyliłem może ja mam inne ale z opisu są takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie są groźne dla roślin i je jedzą, chyba że ja cos pomyliłem może ja mam inne ale z opisu są takie same.

Jeśli masz rozdętki to one nie jedzą żywych roślin. Albo twoje rośliny są delikatnie mówiąc nieco nadgniłe albo masz np błotniarki, tylko, ze one są sporo większe i mają nieco inny kształt muszli. Ze ślimaków akwariowych, które do tej pory miałam tylko niektóre rodzaje neritin oraz Marisa cornuarietis jadły zdrowe rośliny z tym, ze neritiny tylko wtedy jeśli brakowało w ich diecie glonów czy innych pokarmów pochodzenia roślinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie są groźne dla roślin i je jedzą, chyba że ja cos pomyliłem może ja mam inne ale z opisu są takie same.

Jeśli masz rozdętki to one nie jedzą żywych roślin. Albo twoje rośliny są delikatnie mówiąc nieco nadgniłe albo masz np błotniarki, tylko, ze one są sporo większe i mają nieco inny kształt muszli. Ze ślimaków akwariowych, które do tej pory miałam tylko niektóre rodzaje neritin oraz Marisa cornuarietis jadły zdrowe rośliny z tym, ze neritiny tylko wtedy jeśli brakowało w ich diecie glonów czy innych pokarmów pochodzenia roślinnego.

No właśnie ja też nie zauważyłem jakiejś nadzwyczajnej aktywności na roślinach jak również szkód. Raczej plączą się po dnie albo szybach - w sumie to wyłażenie najbardziej mnie u nich wkurza, ale z drugiej strony jak wylezą to mogę je bez wysiłku złapać i wywalić.

 

Edit: Chyba znalazłem odpowiedź na pytanie czy jedzą czy nie jedzą roślin http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/rozdetka-pospolita-id360.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Chciałbym odświeżyć wątek, mianowicie pojawił mi się kolejny rodzaj ślimaka również maluteńki max 4;5mm średnicy jak są. młode muszla prawie jest przezroczysta później stają się coraz bardziej brązowe.

Prosiłbym o opinie jakiegoś bardziej doświadczonego człeka, bo po moich poszukiwaniach w necie, dalej nie mam pewności co to za ślimor.

 

edit 1

Tak jak wcześniej już pisałem nie zauważyłem zbyt szybkiej ekspansji rozdętki, dalej wyjmuje po kilkanaście szt tygodniowo, a populacja wydaje się stała. Nie stwierdziłem też żadnych negatywnych skutków ich obecności.

Za to to nowe coś czego nazwy nie znam, pleni się jak głupie, zauważyłem to ok 2 tyg temu, a teraz jak się chwile poprzyglądać, to spokojnie można kilkanaście naszukać w żwirze i na roślinach. Podejrzewam, że pierwsze pogryzione liście jakie da się zauważyć to ich sprawka.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emiloos - bardzo dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.

Napiszę co zrobiłem do tej pory - oprócz usuwania mechanicznego, dodam: to mało wydajny sposób, te domniemane zatoczki nie sposób wyłapać rencami ;) bo strasznie są małe póki co, a nie mam ochoty czekać aż mi urosną :D, zastosowałem pułapkę marchewkową. Efekt: jedyne ślimaki, które do niej wlazły to ampularie :lol:. Dziś wpuściłem 3 helenki, może to niewiele, ale tylko tyle gość miał, a nie będę latał po całym Wrocławiu z ślimakiem :D. Zobaczymy co zdziałają, na razie poszły sobie gdzieś i ich nie widzę :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...