Skocz do zawartości

Glony co jest powodem


guzdi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zaopserwowałem takie glony na swoich roślinkach co jest powodem 4dni temu wymieniłem standardowe świetlówki które były w obudowie na aquaglo i floraglo, nie dodawałem żadnych nawozów. litraż to 126l oswietlenie 2x18W wyżej wymienione świetlówki, akwa stoi 2m od okna ale pokój jest od północnej strony. Dodaje zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z tych świetlówek wymień na zwykłą,rośliny dostały za dużo światła.

Koledzy zdecydujcie się w czwartek pisaliście, że mam wymieniś zwykłe świetlówki i dołożyć jeszcze trzecią teraz znowu, że mają za dużo światła?

 

To co mam wkońcu zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie pisali to samo kupiłem jedną dla roślin i jedną do barw ryb urzywam nawozów sera florena i fero activ żadnych glonów niema. Powodem może być zadurze stęrzenie azotanówi fosforanów w akwie.

I jeszcze ile h się pali światło bo umnie od 8-10h i roślinki mi rosną jak szalone :"]

kup sobie tabletki na glony w zoologu one nieszkodzą rośloną bo sam takie używałem (wkłada się do filtra)

i zakup sobie kosiarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szyszki olchy mogą jedynie trochę zakwasić wodę czyli zmniejszyć ph.Napisze wam tak,Żeby skutecznie walczyć z glonami trzeba samemu dojść do przyczyny ich powstawania.Czynników powodujących powstawanie glonów może być dużo.Zle usytuowanie akwa,zbyt duża ilość fosforanów azotanów i azotynów itd.Do autora i Mateusza Spróbujcie czasem skorzystać z opcji szukaj na forum.Opłaci się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mialem podobny przypadek - wszystkie rośliny były porośniete podobnymi glonami i od roślin przeniosły mi sie na dekoracje. Sadze ze nie jest to wina zbyt silnego oswietlenia bo ja mam w swoim akwa ~50l - 18W (czyli ok 0,3W na litr - docelowo chce mieć 0,6W na litr) roslinki rosna jak glupie tak samo jak i glony. Stosowalem wiele preparatów przeciw glonom ale efekt był krótkotrwały. Zacząlem czesto podmieniać wodę 2x w tygodniu ok 20% obniżylem pH do 6,8 za pomocą preparatów dostępnych w sklepie, kupilem dwa ślimaki Ampularie (polecam kazdemu - ślimaki te są rozdzielno-płciowe wiec nie ma obawy ze sie rozmnożą na potęge i skladają jajka ponad powierzchnią wody wiec je doskonale widac i mozna usunąć) oraz dwa otoski. Juz po tygodniu widac ogromną zmiane - prawie nie mam już glonów. Warto spróbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opsada to 6 mieczyków, 2 molinezje, 13 neonek, 5 skalarów,3 kiryski, 5 zbrojników, 2 gupiki, 2 gurami, 2 kardynałki, i od wczoraj 4 kosiarki. Z tego co widze to kosiarki zacęly zabawe z roślinami śmigają po nich. Zmniejszyłem naświetlanie i dodałem troche Aqua Plant B z Tropikala. Zobaczymy efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeżeli masz już glony to wymiana świetlówki ich nie wyeliminuje może jedynie pomóc w ich zwalczaniu ale tego też nie gwarantuje.Moim zdaniem kosiarki nie dadzą rady zwalczyć całych glonów w akwa.Po za tym posiadasz 5 zbrojników i nic.te ryby jedzą glony gdy są małe,jak już dorośnie to je glony sporadycznie.Jeżeli te molinezje które posiadasz to dobrze dobrana parka to rozmnóż je.A z czasem podrośnięte maluchy wpuść do ogólnego.Te żarłoki mogą pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według badan budulcem glonów są w wiekszości fosforany... nalezy wyeliminowac je z akwa a raczej ograniczyc ich ilosc... moja walka z glonami wyglada nastepujaco

 

Algacid (algin) - na glony zielone (stosowane bardziej do kontroli wzrotu glonów niz ich zwalczania) (nie usuwam ich z tylnej szyby bo one produkuja duzo tlenu)

 

algo stop depot - Tabletki szególnie przydatne w walce z krasnorostami (a te glony u Ciebie to właśnie krasnorosty tworza one takie pedzelki)

 

sera phosvec - do kontroli i szybkiego usuwania nadmiaru fosforanów

 

DODATKOWO stadko zbrojników niebieskich kilka kosiarek i oczywiscie Krewetki amano

 

Aha krasnorosty bardzo lubią ruch wody...

 

sądze ze to co masz na lisciach to krewetki amano +kosiarki wyjedzą w klka dni :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według badan budulcem glonów są w wiekszości fosforany... nalezy wyeliminowac je z akwa a raczej ograniczyc ich ilosc... moja walka z glonami wyglada nastepujaco

 

Algacid (algin) - na glony zielone (stosowane bardziej do kontroli wzrotu glonów niz ich zwalczania) (nie usuwam ich z tylnej szyby bo one produkuja duzo tlenu)

 

algo stop depot - Tabletki szególnie przydatne w walce z krasnorostami (a te glony u Ciebie to właśnie krasnorosty tworza one takie pedzelki)

 

sera phosvec - do kontroli i szybkiego usuwania nadmiaru fosforanów

 

DODATKOWO stadko zbrojników niebieskich kilka kosiarek i oczywiscie Krewetki amano

 

Aha krasnorosty bardzo lubią ruch wody...

 

sądze ze to co masz na lisciach to krewetki amano +kosiarki wyjedzą w klka dni :):)

4 Kosiarki mam od tygodnia i zabardzo się tym nie interesują jeszcze dokupiłem 2 oseski i ampularie do pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kosiarkami trzeba uwazac aby nie kupić "pseudokosiarek" są 2 bardzo podobne gatunki...

 

w internecie jest duzo informacji która ryba jest jaka... najłatwiej rozpoznać po czarnym pasie wzdłuż tułowia, jesli konczy sie na płetwie ogonowej to oznacza ze to nie jest kosiarka. pas powinien przebiegac przez cale ciało łącznie z płetwą ogonową... Sprawdź czy kosiareczki posiadają wąsiki - powinny posiadać oraz czy na ich grzbiecie jest widoczna łuska (powinna być ) a nie gołe ciało... Dziene bo u mnie kosiarki bardzo szybko zaczeły działac Dlatego polecam sprawdzić, czy to na pewno kosiarka...

 

A ze ślimakami uwazaj bo:

 

1- czasami lubią "poczęstować sie" roślinkami

2- czasami niekontrolowanie szybko sie rozmnazają (miałem kiedys istna plage poradziłem sobie dopiero chemią )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kosiarkami trzeba uwazac aby nie kupić "pseudokosiarek" są 2 bardzo podobne gatunki...

 

w internecie jest duzo informacji która ryba jest jaka... najłatwiej rozpoznać po czarnym pasie wzdłuż tułowia, jesli konczy sie na płetwie ogonowej to oznacza ze to nie jest kosiarka. pas powinien przebiegac przez cale ciało łącznie z płetwą ogonową... Sprawdź czy kosiareczki posiadają wąsiki - powinny posiadać oraz czy na ich grzbiecie jest widoczna łuska (powinna być ) a nie gołe ciało... Dziene bo u mnie kosiarki bardzo szybko zaczeły działac Dlatego polecam sprawdzić, czy to na pewno kosiarka...

 

Tak jestem pewien, że to są kosiarki ale nie mówie że one wcale nie jedzą moich glonów, ale dokupiłem im wsparcie ponieważ wyczytałem, że Oseski są aktywniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zaopserwowałem takie glony na swoich roślinkach co jest powodem 4dni temu wymieniłem standardowe świetlówki które były w obudowie na aquaglo i floraglo, nie dodawałem żadnych nawozów. litraż to 126l oswietlenie 2x18W wyżej wymienione świetlówki, akwa stoi 2m od okna ale pokój jest od północnej strony. Dodaje zdjęcie

zielone glony faktycznie sa efektem dobrego naświetlenia akwarium/ Ale nie zawsze można to światło zmniejszać (czasami gdy wymagania roślin nam na to nie pozwalają) ja wtedy zasilam CO2 rosliny maja stymulowany wzrost i glony giną...

 

Niektórzy polecają CO2 gdy światło przekracza 1 W/litr a u kolegi "Guzdiego" sądze ze nie ma 1W/litr a jednak pojawiły sie zielone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie blizej przyjrzalem tym glonom to ewidentnie to sa krasnoroty jesli nie poradzisz sobie z nimi przy pomocy rybek to polecam algo stop depop świetne tabsy na krasnorosty... i najważniejsze polecam świetny preparat sera phosvec około 15zł wiąze natychmiast fosforany po wlaniu woda robi sie mętna prawie biała... po kilku gozinach osad opada sciagasz go odmulaczem, podmieniasz cześć wody i w ten sposób zabrałes glonom ich budulec... to tak samo jak by zwierzetom odciac dostep do białka... no i dobrze na walke z glonami wpływa obnizenie lekkie ph w kwaśnej wodzie glony nie zbyt sie czują... :) dlatego niektórzy polecają torf inni szyszki olchowe inni korzenie wszystkie to substraty zakwaszają wode...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...