Skocz do zawartości

Białe plamki na głowie, ogonie i płetwach.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam akwa od kilku dni, towarzyskie. Dzisiaj zauważyłem jakieś dziwne plamki na ciele tetry czarnej, orantusa i mieczyka. Wygląda to jak brokat albo coś podobnego, a ja nie mam pojęcia co to może być. Siedzę po kilka godzin dziennie i obserwuję rybki i nie zauważyłem jakichkolwiek zmian w zachowaniu rybek - wszystkie są żywe i ruchliwe. Karmię je płatkami ichtiovit,żywą i mrożoną ochotką, i wodzieniem. Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje na ten temat. Z góry dzięki. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ichtioftirioza to dość częsta uleczalna choroba wywoływana przez orzęska ... chore ryby ocierają się o różne przedmioty w akwarium, starając się pozbyć pasożyta, poza tym są powolne i apetyczne. na ich skórze widoczna jest biaława wysypka ... w miarę postępu choroby dochodzi do zniszczenia płetw, a po zajęciu skrzeli do duszności ...

idź jutro do zoologiczne i kup preparat akwarystyczny do odkażania i zwalczania ichtioftiriozy w akwarium ... koszt ok 5,- ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z pokarmem? Zmieniać na jakiś inny czy zostawić ten sam??? To wogóle ma coś wspólnego z tą chorobą?

 

EDIT:

 

Nie mam czym zrobić teraz fotek. Akwa towarzyskie 112l, 11 gatunków ryb: mieczyk, black molly, kirys spiżowy, orantus, błyszczyk parański, wielkopłetw, gupik, zbrojnik, kosiarka, tetra czarna, gurami mozaikowy. Na dnie kamienie rzeczne, dokładnie wyparzone i wymyte po kilka razy, 4 moczarki i 4 kabomby, 3 ceramiczne ozdoby - czaszka, pień i coś na ksztalt jakiegos kanionu, filtr o przepustowości 330l/h, grzałka 100W, plastkowe ozdoby typu kamyki, perły (pokryte farbą, ale w sklepie zoo powiedzieli, że się nadają), 4 muszle morskie. temperatura stała ok 25,5C. Na oko niby wszystko się zgadza i pasuje... Aha. Jeszcze sztuczny koral i sztuczna roślina, używane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO ;) ozdoby - czaszka, pień i coś na ksztalt jakiegos kanionu, filtr o przepustowości 330l/h, grzałka 100W, plastkowe ozdoby typu kamyki, perły (pokryte farbą, ale w sklepie zoo powiedzieli, że się nadają), 4 muszle morskie. temperatura stała ok 25,5C. Na oko niby wszystko się zgadza i pasuje... Aha. Jeszcze sztuczny koral i sztuczna roślina, używane...czy wodę też masz plastikową? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn??? Mam sobie to wstawić do wanny?:) Tego się wydaje dużo, ale wszystko poza roślinami jest na samym dnie... Ryby mają sporo miejsca na pływanie w środku i na górze... A co do filtra, to w zoo dowiedziałem się, że wystarczy, bo chciałem kupić mocniejszy. Natomiast grzałka jest podłączona do 1000W termostatu. Wszystko było konsultowane ze sprzedawcami. A że akwa jest przerybione.... Póki co rybki są małe więc jest ok, a za ok miesiąc będę miał ok 500l... A co do wody - organiczna, mokra:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czas leczenia podwyższ stopniowo temperaturę (tylko nie ugotuj rybek, sprawdź, jaką najwyższą temperaturę tolerują), i wyrzuć muszle, bo one zatwardzają wodę, a tę sztuczną roślinkę zmień na jakąś naturalną o czerwonych liściach i wtedy będziesz mógł pozbyć się tego czerwonego "czegoś". I jeszcze coś: napisałeś:"wszystko poza roślinami jest na samym dnie... Ryby mają sporo miejsca na pływanie w środku i na górze..." - ale z moich obserwacji wynika, że zbrojniki czasem również po dnie pływają, kiryski zdaje się także...i nie zawsze wierz sprzedawcom :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z moich obserwacji wynika, że zbrojniki czasem również po dnie pływają, kiryski zdaje się także...i nie zawsze wierz sprzedawcom :o

masz racje. nawet nie tylko one. ale te ozdoby nie sa duze, maja po ok 10 cm, a akwa ok 40 szerokosci... na zywo wyglada ono nawet na troche pustawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję Ci że taka fajna ryba zachorowała na te paskudztwo :cry: Mnie zdarzyło się to samo jak zaczynałam z akwarystyką. Niestety tak to już jest jak dostaje się rybkę w prezencie. Przynajmniej w moim przypadku tak było. A jak już piszę tego posta to ostrzegam wszystkich którzy mieszkają na śląsku NIE KUPUJCIE NIGDY PRZE NIGDY RYB, A W SZCZEGÓLNOŚCI GLONOJADÓW Z SKLEPU ZOOLOGICZNEGO W TESCO W TYCHACH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bo tam to nawet na roślinach są orzęski :o Ichtiofiriozę często myli się z rybią ospą - BŁĄD :geek: Przede wszystkim trzeba się dobrze przyjrzeć rybce. Jak plamki są "płaskie" to rybia ospa, a jak są to takie jakby krostki to Ichtiofirioza. Szczególnie trudno rozróżnić te dwie choroby w 3-stadium Ichtiofiriozy, bo wtedy zamiast krostek mogą występować białe, a nawet żółtawe rozległe plamy :( Jeżeli podwyższanie temp. nic nie da to radzę zastosować "Tropical Ichtiofirioza", bo jest tani, szybko działa i na długo wystarcza. Ale pamiętaj, że mimotego co jest napisane na etykiecie to ja osobiście nie polecam profilaktycznego podawania leku, bo organizm ryby przyzwyczaja się i kiedy podasz go przy prawdziwej chorobie to nic to nie da.

Pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylem dzisiaj w sklepoe i kupilem ichtiosan tropicala. dostalem cynk, zeby wlac 100 kropli na 112l wody i troche rozcienczyc lek w wodzie z akwa. zrobilem jak kazali ale mam nadal pare pytan. po kuracji zmieniac wode? czy temp ok 28 stopni nie zaszkodzi gupikom i blyszczykowi paranskiemu? i jak zniosa to zdrowe ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zmienić tylko podmienić częściowo i ewentualnie 2-3 dni przefiltrować węglem, stężenie leku uzupełniaj wlewając co 3dni ok 30% leku czyli 3ml (jeśli jest dużo żywych roślinek to 50%), 28st powinny wytrzymać bez problemu, melduj o postępach

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zmienić tylko podmienić częściowo i ewentualnie 2-3 dni przefiltrować węglem, stężenie leku uzupełniaj wlewając co 3dni ok 30% leku czyli 3ml (jeśli jest dużo żywych roślinek to 50%), 28st powinny wytrzymać bez problemu, melduj o postępach

powodzenia

wiem, ze moze glupio to zabrzmi i pewnie smiesznie, ale moze mi ktos powiedziec na czym polega filtrowanie weglem? bo mimo, ze staram sie czytac i dowiadywac coraz wiecej, to jednak jeszcze do tego nie dotarlem. w sumie to moja przygoda z akwatium zaczela sie na wariata... przegladalem allegro i wpadlem na rybki. moja kobieta powiedziala, ze tez by chciala i ze jej matka miala kiedys baniak. jeden tel i to co widac na foto kosztowalo ok 50 pln :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuracja skonczona. Dodawalem lek tak jak radziles, podnienilem 30l wody, muszle poszly, to czerwone badziewie tez. Przy okazji rozsadzilem moczarki, dolozylem paproc i kokosa. Roznice najbardziej widac po kosiarkach - jest ich znowu wszedzie pelno, nie leza caly czas w jednym miejscu itp. jedna ofiara - gurami mozaika. wydaje mi sie ze nie wytrzymal temp rzedu 27-8*C, choc z drugiej strony pare dni wczesniej byl dziwny. no trudno. ale za to okazalo sie, ze mieczyk, wielkopletw i gupik sa kotne :). dzieki wszystkim za pomoc. uratowaliscie moje rybki!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...