Skocz do zawartości

Problem ludwigia arcuata, blyxa japonica, cabomba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zbiornik jest 3 tygodnie od zalania zacząłem podawać Co2 gdyż wystąpił problem z roślinami. Blyxa już od początku zaczęła się marnować zżółkła listki same odpadają czasami bąbelkuje, ludwigia jest trochę lepsza niektóre listki (mało) pobrązowiały ale to chyba od braku światła nie wiem, a łodyga cabomby robi się jaśniejszą cieńsza i łamie tak jakby gniła od połowy, również bąbelkuje. Co jest tego przyczyną? Czy mam zacząć nawozić? Świecę 7 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No świecić nie świece dłużej bo miałbym wysyp glonów akwarium dojrzewało i dlatego taki krótki czas świecenia. Światło też jest mocne bo glossostigma rośnie bez problemu. Akwarium ma 450l 150x50x60cm ale trzeba kilkadziesiąt litrów od tego odjąć a światło to 2x150w HQI. Nie daję żadnych nawozów wczoraj podpiąłem co2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy na początku nie świeci się tak krótko?

dobrze prawisz, powinno się świecić krótko. Wg. wielu akwarystów, którzy mają na prawdę ładne zbiorniki można usłyszeć, że na początek powinno się świecić 5-6 godzin i stopniowo zwiększać do 10-11 godzin, choć niektórzy świecą i 20 godzin i nie jest źle, ale generalnie chodzi o tożeby robić to stopniowo

 

Nie czeka się aż rośliny się zakorzenią?

zdecydowanie nie chodzi tu o ukorzenianie się. Roślina bez problemu ukorzeni się jeśli będzie miała pod dostatkiem makroelementów w podłożu. Chodzi tu o to, że w nieustabilizowanym akwarium poziomy podstawowych parametrów (NO2, NO3 itp) mają duże wartości/ albo wahania tych wartości dlatego najbezpieczniej dla ochrony przed glonami jest świecić krócej.

CO2 można, a nawet jeśli masz taką możliwość to trzeba dawać jak najwięcej od samego startu... roślinom to dobrze zrobi, glony ukatrupi, a rybom nic sie nie stanie, bo przecież nie dajemy ich do świeżych zbiorników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...