Jump to content

Moje akwarium

Recommended Posts

Chciałbym przedstawic moje akwarium i zapytac was co mogę jeszcze zrobic zeby bylo ładniejsze.

temp. 26

ph. 7

reszta parametrów w normie.

filtr fan-2 plus

podłoże to żwir

oświetlenie to 16w.

Reszta jest na filmiku.

Myślę, że jednak lepiej jest napisać niż pokazać na "filmie"... Twoja "produkcja" jest ogólnie za ciemna i pokazuje zbiornik jedynie w detalach. Wybacz, ale niezbyt imponujących - ostatecznie oczekujesz, że forum pomoże ci wprowadzić pozytywne zmiany w aranżacji , więc mam nadzieję, że się nie obrazisz.

1 Parametry wody które podajesz właściwie nic nie wnoszą, poza jednym - temp 27C jest dla Welonów za wysoka (ten gatunek toleruje max 24C).

2 Mimo filmu w zasadzie nie jest znana obsada - dość ciemno, ryby się ruszają. Na prawdę niezbyt potrafię rozpoznać i ocenić ilość ryb na podstawie filmu.

3 Oświetlenie rzeczywiście słabe i zdaje mi się, że nawet cieniolubne gatunki roślin mogą nie rosnąć zbyt dobrze.

4 Nic nie wiadomo o "ozdobach" - co to właściwie leży w lewym tylnym rogu zbiornika? korzeń(?) w centrum jest naturalny?

5 Na końcu, choć nie najmniej ważny fakt - znamy litraż z tytułu filmu, ale podaj wymiary(!) Pamiętaj, że ten sam litraż można osiągnąć w różny sposób.

Na chwilę obecną mogę udzielić jedynie bardzo podstawowych porad:

1 Zastanów się (najlepiej pooglądaj galerie forumowiczów) jakie gatunki roślin (najlepiej w zaobserwowanych zestawieniach) ci się podobają.

2 Postaraj się osiągnąć oświetlenie mocy 0,5W/L - to pozwoli na dość dużo swobody w doborze roślinności. Pamiętaj, że przelicznik został stworzony dla świetlówek liniowych (czyli tych rur) T8. Pod żadnym pozorem nie kieruj się (jak to niektórzy potrafią) przelicznikami z kompaktów (że 11W to tak jak 60W), bo nie dotyczą one ilości światła (a o to nam chodzi) tylko energooszczędności w porównaniu do "zwykłej żarówki"

Więcej gdy tylko będą szczegóły. Mile widziane propozycje z Twojej strony (po przejrzeniu galerii oczywiście).

temp. 26

ph. 7

reszta parametrów w normie.

filtr fan-2 plus

podłoże to żwir

oświetlenie to 16w.

obsada;

2x mieczyk

2x gurami

1x welonka

1x pielegnica

60x35x40 cm

Faktycznie dosc ciemnawo (na dniach kupie 2świetlówki po 15w)

Interesują mnie przede wszystkim roślinki pływające,oraz jakieś rośliny na I plan nisko rosnące.

Z mchów to mam gałęzatkę.Korzeń jest sztuczny.To z tyłu po lewej to porcelanowa jaskinia.Pielęgnica tam przesiaduję. ogólnie to podoba mi się

-Blyxa japońska

-Kryptokoryna

-Moczarka kanadyjska

Akwa o długości 60cm - prawdopodobnie cała obsada do wymiany.

Mieczyki mogą chyba zostać :)
Absolutnie nie. Akwarium jest dla nich o wiele za małe.

Długość taka jak w standardowych 54l, czyli o wiele za mała dla dorastających do sporych rozmiarów mieczyków Hellera.

83l nie wystarczy?? Gdzieś czytałem ,że w akwariach od 60l mogą już żyć.

Różne bzdury czasami piszą. W 60l to można hodować zmienniaki plamiste, a nie dwa razy większe od nich mieczyki. Dorosłe nie skarłowaciałe mieczyki Hellera miałyby ciasno w takim akwarium. Samiczki spokojnie dobijają do 13cm - to dość sporo...

Właśnie szukam tej stronki co w niej to wyczytałem. Dam linka jak znajdę ( o ile znajdę ). Sam posiadam 2 mieczyki w 70l. Ale nawet przed zakupem rybek pytałem się ponoć "doświadczonego" sprzedawcy o możliwą obsadę do tego akwarium i sam zaproponował mi parkę mieczyków. Eh.

Moim skromnym zdaniem, takie minimum dla mieczyków to akwarium 80x40 [wysokość ma drugorzędne znaczenie]. Z całego rodzaju Xiphophorus do którego zaliczają się wszystkie gatunki mieczyków i zmienniaków te ryby o ile pamiętam są jednymi z największych, jeśli nie największymi.

13cm to dla porównania więcej niż typowa szkolna linijka... To wielkie ryby. Niestety nie często można obserwować dorosłe w pełni rozwinięte osobniki.

Co do sprzedawców... już setki razy na forum przekonaliśmy się że sprzedadzą wszystko żeby tylko zarobić. Gdybyś miał 25l też pewnie by Ci je polecił... Z takimi przypadkami to nawet osobiście się spotkałem.

Ale już skończmy dyskusję o mieczykach - bo temat jest o całym akwarium, a nie tylko o nich. ;)

W takim razie co proponujecie,podobają mi sie ryby pływające w ławicach..Typu neonki.

Ps.Obsady sam nie wybierałem.Na poczatku miałem krajowe z małymi kiełbiami złapanymi nad rzeką,takimi 3-4cm później ktoś mi kupił te własnie rybki co mam teraz.

Stado złożone z 15 neonek będzie się ładnie prezentowało. Drugiej ławicy do takiego akwa bym już nie dokładał.

Do tego można by wziąć też coś większego, bojowniki/jakieś pielęgniczki/średniej wielkości żyworódki. Kwestia gustu.

Przydało by się coś "na dno" - tu polecam kiryski pandy, lub glonożerne otoski w ilości 7-8 sztuk.

Chyba że zdecydujesz się na same neonki, wtedy więcej niż 15.

Share

• Create New...