Skocz do zawartości

Bimbrownia - Zbieram dane do uzyskania Złotego Zacieru :)


HAL9001
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukałem dużo for w poszukiwaniu najlepszego zacieru i nie znalazłem. Stwierdziłem więc że trzeba to tego podejść od innej strony. Statystyka, czyli suche dane, wzory i wyniki. Wyniki będą dokładne na tyle, na ile będą dokładne dane. I tu pojawia się prośba do was. Potrzebuję danych i tylko danych. Żadnych pytań, bicia piany itp. Dane przesyłajcie PM-kami do mnie, będę miał czytelny obraz, co już wprowadziłem a co jeszcze czeka. PM-ki tytułujcie "bimber"

 

Potrzebuję:

- ilość wody w mililitrach (choć raz zmierzcie dokładnie ile nalewacie wody do butelki)

- ilość cukru w gramach lub ml (szklanka to około 250ml więc jak podacie w ml to sobie przeliczę na gramy ale ma być dokładnie, możecie nawet pisać że sypiecie 2 i 1/3 szklanki jednak szklanka musi być 250ml)

- ilość drożdży w gramach (najczęściej jest na opakowaniu ilość netto więc jeśli odkrajcie lub odsypujecie to przeliczcie ile)

- ile godzin działa bimbrownia ( za koniec działania zacieru przyjmuję wydajność 1 bąbelka na 2 sekundy oczywiście ten stan może się utrzymywać długo ale jeśli bąble będą się pojawiać co 3sek kończymy pomiar)

- spowalniacze ( tu będzie problem z liczeniem ale muszę i to uwzględnić, jeśli do zacieru dosypujecie sodę lub coś innego napiszcie co i ile gram lub łyżeczek od herbaty)

 

Forma przekazu:

woda-cukier-drożdże-praca-spowalniacz

czyli piszecie:

2000ml-200g-10g-336h-soda 8g

lub

2000ml-500ml-10g-500h-soda 2łk

lub

2000ml-4szk-20g-400h-coś 20g

 

ml - mililitry

g - gramy

szk - szklanka

h - godzina

łk - łyżeczka

 

PM-ki będę zbierał aż uzyskam zadowalającą ilość danych lub jeśli przez 4 kolejne dni nikt nic nie podeśle, oczywiście jeśli naglę dostane nowe dane to będę się starał aktualizować.

To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea złotego zacieru nie miała na celu tylko sprawdzenia jakie ilości poszczególnych składników dają najlepszy efekt, ale też pokazać jak trwonimy bezsensu kasę. Wiem że butla jest najtańszym rozwiązaniem, jednak początkowy wkład w instalację przewyższa budżet niektórych akwarystów. Dla przykładu [ceny z allegro i mojego sklepu pod domem]:

- zastaw co2 z butlą to około 400zł

- węgiel w płynie 1 litr około 65zł

- zacier miesięcznie to koszt około 12,50zł [4 zmiany, aby było stabilnie, 2kg cukru 6,30 i 4 torebki drożdży 40g 6,20 ]

Przy akwarium do 112L [chyba najpopularniejszym] robienie zacieru jest totalną porażką. Węgiel w płynie jest wydajniejszy, wygodniejszy i tańszy. Dawkowanie w/g zaleceń producenta 1ml/50l to 2ml na dobę dla 112l gdzie netto mamy około 95L , czyli 1000/2= 500 dawek !!!!!!!!!! nawet stosując podwójną dawkę bo mamy sporo roślin daje nam 250 dawek, 250/30=8 miesięcy, więc 65 zł wystarczy nam na 8 miesięcy podawania podwójnej dawki węgla w płynie. Jeśli mamy mało roślin to 16 miesięcy.

Analogicznie zacier jeśli chcemy mieć stabilnie bo mamy dużo roślin to zapłacimy 96 zł za 8 miesięcy ale jeśli robimy dwie zmiany to 96 zł na 16 miesiecy. Więc po co się pierdzielić z bimbrownią, kleić, uszczelniać, kombinować z odłączaniem na noc (choć ja nigdy tego nie robiłem) skoro możemy nalać 2ml/dobę węgla w płynie i jeszcze zaoszczędzić około 30zł.

 

Jednak to jest wyliczenie dla zbiorników do 112L w większych jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...