Skocz do zawartości

Oświetlenie do 25L


Gralik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, chciałbym się podzielić z Wami jak można tanio zrobić oświetlenie do 25L [w przyszłości mcharium]. Ale najpierw:

 

W tym przypadku mamy do czynienia z prądem 220V. Nieodpowiednie obsługiwanie się z prądem grozi nawet śmiercią. Dlatego też wszelkie majsterkowanie przy tego typu połączeniach powinni wykonywać tylko i wyłącznie osoby znające się na elektryce-elektronice i osoby pełnoletnie.

Jeżeli się nie znasz, NIE KOMBINUJ!!! Kup sobie żarówkę energooszczędną na gwint lub moduł oświetleniowy. Prąd to nie przelewki, możesz stracić życie lub spalić dom.

 

Podaję tylko sposób wykonania, za wszelkie negatywne sytuacje związane ze złym podłączeniem instalacji NIE ODPOWIADAM!!!

 

Pomysł zaczerpnięty z różnych artykułów internetowych.

 

Do zrobienia oświetlenia jest potrzebne:

 

- elektronika od żarówki energooszczędnej kompaktowej o odpowiedniej mocy

- kable doprowadzające prąd z elektroniki do oprawek

- kabel z wtyczką do 220V

- 2X oprawki, najlepiej bryzgoszczelne

- coś w co schowasz instalację, w moim przypadku puszka do elektryki

- lutownica

- cyna

 

Sposób wykonania:

 

Z żarówki energooszczędnej [w moim przypadku z przepalonej żarówki 11W] wyciągamy elektronikę [należy wyciągać ostrożnie by nie pourywać]. W elektronice tej znajdują się dwa kabelki do 220V oraz 4 miejsca do podłączenia kabli do oprawek [w moim przypadku są to oznaczenia J1,2,3,4]

Jest zasada że należy mieć elektronikę nieco mocniejszą od świetlówki jaką użyjemy, np. do świetlówki 8W dajemy elektronikę od żarówki 11W itd. Ale ja użyłem do świetlówki 14W dałem elektronikę 11W i śmiga, mam pewne zastrzeżenia ale to później.

 

Dołączona grafika

 

Elektronikę wkładamy do puszki, w puszce trzeba zrobić dziurki przez które będą przechodzić kable.

 

Następnie lutujemy do każdego ''wyjścia'' -J1,2,3,4 kable. J1, J2 będą doprowadzały kablem do oprawki z jednej strony świetlówki, J3, J4 z drugiej strony. Przymocowujemy oprawki do pokrywy lub szafki. Podłączamy odpowiednio kable.

Natomiast dwa kabelki od 220V łączymy do kabla z wtyczką. Wszystko trzeba odpowiednio i precyzyjnie polutować i pozabezpieczać by nie doszło do styku, zwarcia czy 'pokopania'.

 

kilka fotek dla ułatwienia:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jak widać ja wszystko podłączyłem do własnej roboty pokrywy. Puszka znajduje się z tyłu. Wszystko należy dobrze pozabezpieczać, zamierzam wyciąć dekielek z czegoś przezroczystego, zrobić otwory wentylacyjne i zakryć puszkę z elektroniką.

 

Koszty tego rozwiązania były znikome, żarówkę przepaloną miałem, narzędzia do zrobienia miałem, kable miałem, kupiłem dwie oprawki po 5zł, i samą świetlówkę. Jest to tani sposób na oświetlenie jeżeli nie chcesz wydawać kasy na statecznik elektroniczny który kosztuje od 40zł.

 

Do tego użyłem świetlówki Sylvania Gro-Lux 14W T8. Zamierzam zrobić mcharium. Moje pytania dla znających się na tym:

 

- czy świetlówka ta jest odpowiednia [barwa, moc itd]?

- jaki filtr polecacie do 25L?, w tej chwili mam słaby jakiś i nie daje rady, zastanawiam się nad jakąś małą kaskadą

- czy powinienem do tego połączenia użyć elektroniki mocniejszej, tj. 15-20W, czy świetlówka 14W wtedy będzie świeciła mocniej?

 

Mam nadzieję że jakoś pomogłem. Liczę na odpowiedzi w sprawie moich pytań.

 

Pozdrawiam!!!

 

Gost: Czerwony kolor jest zarezerwowany dla zarządu forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym minusem jest ograniczenie zastosowania do świetlówek większej mocy (pow. 30W).

 

Trzeba pamiętać ze należy mieć elektronikę trochę mocniejszą niż świetlówka do której chcemy to podłączyć, czyli np. do świetlówki 8W podłączamy elektronikę z 11W, 14-18W itd.

 

Lecz w moim przypadku elektronika 11W ciągnie świetlówkę 14W, niby wszystko ok, ale możliwe że przez to troche słabiej świeci, muszę sprawdzić tą samą świetlówkę jak będzie chodzić na mocniejszej elektronice, np. 18-20W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Po co tak kombinować skoro na znanym portalu z aukcjami są elektroniczne stateczniki do świetlówek w cenie prawdopodobnie niższej od lepszej żarówki kompaktowej (a w wielu wypadkach trzeba kupić takie dwie). Kiedyś kupiłem 2 takie stateczniki bo mi zwykłe stateczniki bardzo zwiększały temp wody wszystko chodzi idealnie, jeden z 2 świetlówkami w akwa a drugi tak samo w kotłowni. Ważne żeby dobrać odpowiednią moc statecznika wtedy wszystko zapewnia maksymalną sprawność i dobrą żywotność świetlowek.

 

Niektóre stateczniki pozwalają płynnie regulować jasność.

 

Dodatkowo spotkałem się z opiniami że takie użycie świetlówek kompaktowych skraca żywotność zwykłych świetlówek (wypalanie elektrod?) ale ja nie mam co do tego pewności. W każdym razie wszystko pracuje najlepiej jak pracuje w warunkach nominalnych:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się ze statecznikami 'elektronicznymi' w cenie poniżej 30zł, Ok może jakieś stateczniki są taniutkie ale nie elektroniczne tylko zwykłe gdzie trzeba jeszcze mieć starter-zapłonnik.

 

Poza tym ja żarówkę miałem już przepaloną i uchroniłem jej elektronikę od wyrzucenia :-), a więc za dużo nie wydałem, co do żywotności świetlówek zasilanych na elektronice z żarówki energooszczędnej to jeszcze nie wiem, zobaczymy jak długo wytrzyma, ale myślę że jak się odpowiednio dobierze moce świetlówka-elektronika to trochę pośmiga, z tego co czytałem niektórym wytrzymywały spokojnie ponad rok a nawet dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stateczniki indukcyjne mają kilka wad, a starter to najmniejsza z nich wszystkich:

- migotanie świetlówki

- większe zużycie prądu przez duże straty, czyli grzanie

- krótsza żywotność świetlówek

- błyskanie świetlówki zanim "zaskoczy", zwłaszcza przy niższych temperaturach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo że jak można coś wykorzystywać to lepiej to zrobić niż wyrzucić:) Jednak kupić takie coś i rozebrać to już chyba sie nie opłaca, szczególnie duże moce.

 

Teraz na allegro oglądam stateczniki 2*36W po 22zł. Robiąc to z kompaktów 36W które też oglądam wyjdzie 24zł;d

Dodatkowo powiem że w mrówce kupowałem kompletne oprawki na 2 świetlówki po 24zł razem ze statecznikami elektronicznymi:)

 

Także jak ktoś ma uszkodzone kompakty i lubi kombinować to może się bawić a jak ma specjalnie niszczyć i robić sobie dodatkową robote to lepiej kupić gotowe rozwiązanie.

 

PS pamiętajcie o parach rtęci w świetlówkach bo są szkodliwe;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się ze statecznikami 'elektronicznymi' w cenie poniżej 30zł, Ok może jakieś stateczniki są taniutkie ale nie elektroniczne tylko zwykłe gdzie trzeba jeszcze mieć starter-zapłonnik.

 

Poza tym ja żarówkę miałem już przepaloną i uchroniłem jej elektronikę od wyrzucenia :-), a więc za dużo nie wydałem, co do żywotności świetlówek zasilanych na elektronice z żarówki energooszczędnej to jeszcze nie wiem, zobaczymy jak długo wytrzyma, ale myślę że jak się odpowiednio dobierze moce świetlówka-elektronika to trochę pośmiga, z tego co czytałem niektórym wytrzymywały spokojnie ponad rok a nawet dłużej.

 

Za 20 PLN kupujesz kompletną "meblową" oprawę T5. Po co się tak męczyć, zważywszy na dyskusyjną estetykę efektu końcowego?

 

Przykład pierwszy z brzegu: http://80r.utnij.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak macie rację, ja tylko chciałem podać takie rozwiązanie,

 

jeśli chodzi o oprawę meblową, tak zastanawiałem się nad nią ale jeżeli wybrałbym 13W to ma ona 573 mm, a więc za długa, by nie weszła w pokrywę do parametrów akwarium 25L.

 

Najlepiej by było wybrać 2X oprawa meblowa 8Watt ale maja one dł. 343 a więc boki trochę mniej doświetlone by były, ale wtedy to 40 zł. by wyszło, więc lepiej wtedy kupić już ten statecznik elektr.

 

Tak więc jakieś rozwiązanie jest z tą elektroniką od żarówki kompaktowej.

 

Co do estetyki, póki co jest wszystko w fazie prototypowej, a z reszta wszystko znajduje sie z tyłu pokrywy i nic nie widać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...