Jump to content

Rybki do zwalczania glonów


Black_Angelus
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

moje 300 litrowe akwa funkcjonuje już jakieś 2 miesiące, problem w tym, glony pojawiają się na roślinach, co w ewidentny sposób wpływa na ich kondycję. W moim akwa mam 4 kosiarki, 3 młode glonjady. Obawiam się, że ryb zajmujących się glonami jest zbyt mało. Czy należy powiększyć obsadę?

Bardzo proszę was o radę.

 

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

...jeśli chodzi o nazwę tych glonów to nie znam, ale może opiszę - na roślinach są w postaci zielonych kropek, z tendencją "zlewania" się w większe formy, natomiast na szybach czy kamieniach to takli zielonkawy nalot.

To są zapewne zielenice. Ja bym odstawiła nawozy na jakiś czas jeśli używasz i skróciła czas oświetlenie do 6h.

Link to comment
Share on other sites

A CO2 ?

 

Jeśli brakuje jednego składnika (CO2, światła), rośliny nie będą zużywały w pełni pozostałych, które podajesz. To co zostawią rośliny, wspomaga rozwój glonów - to tak w skrócie.

 

W moim akwarium ostatnio też pojawiły się zielenice punktowe, właśnie po rozpoczęciu nawożenia PG micro. Zredukowałam nawóz, do mniejszej dawki a zielenice ustępują. Tak jak pisałam wyżej, gdzieś czytałam o tym że powodem jest nadmiar micro, a zwłaszcza żelaza.

Link to comment
Share on other sites

ostatnio (tzn. 3 dni temu) zmniejszyłem ilość światła z 10 h na 8 h, i zwiększyłem filtrację na maksa (filtr eheim 2228). No i czekam?

 

Zastanawiam się czy ma też jakieś znaczenie, dla rozwoju glonów, oświetlenie nocne jakie mam zamontowane - tzn 2 paski diodowe.Oświetlenie nocne pracuje jeszcze przez 4 h po wyłączeniu głównego.

Link to comment
Share on other sites

Atreyu, napisałam co czytałam ;) i co się stało u mnie...

 

Black_Angelus, Zmniejsz ilość światła i nawozów. Zastanów się poważnie nad CO2 ponieważ jest to chyba najważniejszy "nawóz". Zasada taka: albo mało światła i zero nawożenia, albo nawozimy wszystkim co potrzebują rośliny i dajemy więcej światła. Podnosząc ilość jednego składnika, musimy podnieść ilość reszty - i na odwrót.

Link to comment
Share on other sites

Zmniejsz ilość światła do 0.3-0.5W/L i przestań nawozić lub zredukuj nawożenie do minimum.

 

Jak załatwisz sobie CO2 (zrób to szybko bo wymagające rośliny nie przetrwają braku światła), stopniowo zwiększaj ilość światła i nawozów do myślę max 0.8 W/L (3x 54W) - więcej światła moim zdaniem to tylko problemy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...