Jump to content

Brązowy osad


Recommended Posts

Od kiedy masz akwarium? U mnie okrzemki pojawily sie po okolo 2 miesiacach dojzewania zbiornika. Wysyp trwal okolo 1,5 misiaca. W tym czasie oswietlalam akwarium normalnie i nie wprowadzalam zadnych zmian. Kupilam za to 3 otoski. Male i pożyteczne rybki, ktore szybko zeskrobaly okrzemki z roslin.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz - ja na poczatku tez wpadlam w panike. Poczytalam troche i dowiedzialam sie, ze to normalne, ze okrzemki pojawiaja sie w swiezych zbiornikach. Musisz uzbroic sie w cierpliwosc. Podmianami i czyszczeniem nic nie zwojujesz - mozesz tylko zachwiac rownowage akwarium, ktore i tak jest jeszcze niestabilne. Napisz mi ile masz litrow, jaka obsade i jakie rosliny ok?

Link to comment
Share on other sites

Hmm... W malym zbiorniku ciezej o zachowanie rownowagi ale coz - trzeba cos poradzic. Na poczatek musisz zrobic porzadek w obsadzie - nadmiar ryb powoduje wytwarzanie nadmiaru zwiazkow azotowych we wodzie a tym samym zmusza do czestych podmian i.. kolejnych zachwian rownowagi. Oswietlenie - konieczna jest pokrywa ze swietlowka - swiatlo bedzie mocniejsze i mniej rozproszone. Rosliny dzieki temu beda lepiej rosly. Na otoski akwa masz troche male.. Jezeli zrobisz porzadek w obecnej obsadzie mozliwe ze ze 3 otoski jakos "sie zmieszcza" chociazby na jakis czas. Ja mam w akwa tymczasowo 2 kosiarki do walki z krasnorostem. Potem oddam je do znajomego. Moze i ty tak zrobisz z otoskami.

Link to comment
Share on other sites

To są okrzemki na 100%. Powstają na skutek słabego oświetlenia. Glonojad ,pewnie chodzi ci o zbrojnika niebieskiego, a on jada glony tylko jak jest malutki większe sztuki glonów nie jedzą i żerują tylko nocą, a w ciągu dnia się kryją.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witam. Moje akwarium 60L funkcjonuje od ok. 3 miesięcy. 2 miesiące temu na anubiasach i microzorium pojawił się brązowy osad. O ile usuwanie go z anubiasów jest dość łatwe to z mikrozorium jest już gorzej. Niewielkie ilości "tego czegoś" osadzają się także na szybach. Częste czyszczenie akwarium i podmiany wody nie pomagają.

To okrzemki ? Jak z tym walczyć ?

 

Moje akwarium:

Rośliny:

- Mikrozorium oskrzydlone

- Anubias barteri var. nana

Ryby:

- Gurami mozaikowe (para)

- Rozborki klinowe x5

- Ciernioczki x2

Filtr wewnętrzny AQUEL Fan1

pH - 7

woda twarda

Oświetlenie 1x15W (przez 12h)

Link to comment
Share on other sites

Też z tym kiedyś miałem problem... samo znikło tzn. starałem się przy podmianie wody czyścić co nieco w akwarium z tego osadu ale z roślin samo głównie znikło...

Zauważyłem, że pomogło założenie automatycznego włącznika światła - długo i regularnie mam teraz oświetlone akwarium... a może samo dojrzało a to z włącznikiem to tylko przypadek, że w tym samym czasie go zamontowałem...

Poczekaj cierpliwie, uważaj z nadmiarem pożywienia, pilnuj oświetlenia - tyle mojej rady ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...