Skocz do zawartości

Duże, ale lekkie akwarium. Problem.


rafalnam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mój pomysł na akwarium wygląda tak, że mam dość niski regał o powierzchni 40x150 cm. Dokładnie na całej jego powierzchni chciałbym mieć akwarium, o wysokości około 50 cm. Nóżki regału znajdują się w jego rogach i chciałbym, żeby nad nimi znajdowało się akwarium, dlatego zależy mi na tym, żeby zajmowało całą powierzchnię regału. To daje w sumie około 300 l wody tj. ponad 300 kg ciężaru. Martwi mnie, że to za dużo na wytrzymałość regału, chciałbym jakoś odciążyć akwarium, ale bez rezygnowania z jego wymiarów.

 

Trudna sprawa, nie ?

 

Pierwszym pomysłem jaki mam to użycie dużej ilości lekkiej, przyczepionej do tylnej ściany i do dna dekoracji. Coś z pianki, drewna, czegoś ala styropian? Dzięki temu do akwarium o pojemności 300 l zmieściłoby się powiedzmy 250 l wody. Co Wy na to? Może jakieś inne pomysły?

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

... o powierzchni 40x150 cm. Dokładnie na całej jego powierzchni chciałbym mieć akwarium, o wysokości około 50 cm. Nóżki regału znajdują się w jego rogach ...

 

Nie chcę Cię zrażać na wstępie, ale życzę powodzenia. Bez wzmocnienia samej szafki szkoda kombinować.

Od tego powinieneś zacząć. Dobrze by było gdybyś dał zdjęcie tej szafki. Opisał jaką grubość mają płyty. Jak znam życie jest to 16-18mm wiórówka, a tylna ścianka jest z 3mm hdf-u. Szafka wygina się pewnie już sama pod swoim własnym ciężarem. Jak postawisz akwa na niej i zalejesz je...hmmm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.pajmebel.com.pl/sajt/zal/pajmebel_schematy.pdf

 

Mam szafkę rtv nr 5. Ona jest całkiem solidna, jest niska, ma 8 nóg, każda noga o przekroju kwadratu o boku około 5 cm. Napisałem do producenta z zapytaniem o nośność, zobaczymy co powie.

 

Niezależnie od tego na jak duże akwarium się w końcu zdecyduję, będę chciał je odciążyć. Więc proszę o rady w temacie lekkich dekoracji do akwarium. Np. nie kamienie, ale korzenie itd. A może jakaś konstrukcja z pianki? specjalnego styropianu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odciążyć się nie da. Jedynie zalewanie do połowy. Jedyne co bym zmienił to zamiast pleców z hdf 3mm dać ucięte na wymiar plecy z 18mm wiórówki. Inaczej akwa będzie stało na stabilnej szafce, ale jak na widelcach. Drobne ruchy mogą sukcesywnie odchylać ją od pionu aż do osiągnięcia sedna sprawy. Dodaj te plecy i skręć konfirmatami. Dla pewności możesz szafkę od wewnątrz przykołkować do ściany i na pewno wytrzyma!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem sobie dziś wystawę ryb akwariowych w Łodzi w Manufakturze. Tam są akwaria o długości około 2 metrów i wysokości 50 cm. Większość z nich miała w rogach, na całej wysokości akwarium, szczelnie, odgrodzone szybą obszary gdzie znajdowały się filtry? kuleczki o średnicy 2-3 cm? Miałem wrażenie, że woda jedynie przepływa przez kulki, ale większość tego co tam się znajduje to powietrze? Dzięki temu akwarium będzie trochę lżejsze i być może ukryje się spora część sprzętu potrzebnego do jego obsługi? Znacie takie rozwiązania?

 

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...