Jump to content

Sumik Szklisty - wygięty jak kij hokejowy i zielony nalot


Recommended Posts

Witam mam pewien problem z moim sumikiem szklistym ... nagle dzisiaj zauważyłem że pływa na boku i że jest wygięty - oraz że w okolicach głowy ma zielony nalot. Drugi sumik czuje się bardzo dobrze pływa po całym akwarium a temu nie wiem co się stało. Słyszałem że sumiki są uczulone na zieleń malachitową - ale ja tego nie dodawałem przynajmniej nie świadomie ( może w którymś ze specyfików jakie stosuje jest ) ale jeśli tak to dlaczego tylko temu się dostało... Na początku myślałem że któraś z ryb go uderzyła ( możliwe że gurami bo inne ryby są za małe żeby uderzyć z taką siłą ) czy to w ogóle możliwe? Jeśli to sprawka jakiejś ryby to skąd się wzięła ta dziwna zieleń na głowie...? Proszę o pomoc!

Link to comment
Share on other sites

Czy masz tylko te dwie sztuki? Sumiki szkliste są stadne i bardzo źle znoszą za małą ilość ich w akwarium.

Woda dla sumików szklistych musi być zupełnie krystaliczna !. Są one bardzo mało odporne na choroby właśnie kryjące się za brudną wodą.

 

Podaj obsadę akwarium. Litraż, chemia, pokarm, filtracja, parametry itp...

Być może akwarium za małe, i skarłowaciał.

 

Niech Red Eye się wypowie, koleżanka je ma. ;)

Link to comment
Share on other sites

O to chodzi że właśnie że wymieniłem wodę w akwarium na czyściutką i wtedy mu się to stało - że to są ryby stadne to wiem planowałem dokupić gdy odejdzie jeden z gurami bo jest już w podeszłym wieku. Wcześniej sumiki we 2 radziły sobie dobrze pływały z innymi rybami, nie chowały się w ogóle.

 

 

Akwarium mam firmy AQUAEL PEARL SET 50L (filtr i oświetlenie wbudowane w pokrywę)

Filtr AQUAEL 230V Qmax 530l/h

Chemia Tropical Algin (przeciw glonom), Tropical Ferro-Aktiv (nawóz w płynie) oraz miałem jeszcze z Tropical płyn do uzdatniania wody oraz nawóz w kulkach firmy Filtus.

 

Parametry ostatnio nie sprawdzałem bo rybki były w dobrej kondycji więc pomyślałem że przez jakiś czas odpuszczę ale widzę że teraz trzeba będzie to przy okazji skontrolować...

 

Obsada akwa:

2x gurami

4x neonki innesa

3x miedzianki

3x rybki których nazw nie pamiętam ale gabarytów jak neonki

2x glonojady dosyć małe

1x mułojad

1x coś podobne do mułojada taki wężyk w paski

3x krewetki

 

Jeśli coś nie pasuje to pisać po jestem raczej początkującym akwarystą i chyba wybrałem na początek zbyt małe akwarium ...

Link to comment
Share on other sites

No i się wyjaśniło:

1. Sumik szklisty nie toleruje chemii, żadnej chemii, nawet nawozy w płynie źle na niego wpływają.

2. Twoja obsada na te 50L też odpowiada na Twoje pytanie - za dużo ryb, źle dobrane i przy tym niemożliwe utrzymanie stałych parametrów wody.

Link to comment
Share on other sites

Jak już mówiłem jestem początkującym akwarystą czytałem że sumiki nie tolerują zieleni ale że niczego innego nie tolerują to tego nie słyszałem, a obsadę dobierałem z pomocą pana w sklepie to powiedział że będzie wszystko OK i nie powiedział że będzie ich za dużo na takie akwa ... jak widać nie każdy sprzedawca ma jakiekolwiek pojęcie i przejmuje się swoją robotą ... no cóż będę ograniczał chemie i może zmienię akwarium na większe przy okazji - bo ryb chyba nie wyrzucę do śmietnika. Mógłby mi ktoś napisać przy okazji które z moich rybek będą się nawzajem znosić (czy może w ogóle trzeba będzie od początku zacząć...)?

Link to comment
Share on other sites

Sprzedawcy w sklepach w większości chcą tylko zarobić. Twoja obsada jest tak pomieszana, że można by było zrobić z niej kilka dodając jeszcze jakieś rybki. Wybierz sobie te, które Ci się podobają następnie poczytaj o nich i tak dobieraj akwarium aby dla każdej wybranej ryby było odpowiednie. Co do obsady to załóż wtedy nowy wątek w odpowiednim dziale. Możesz oddać te rybki np. z powrotem do sklepu - ja wiem, że oni nie chcą ale ja bym poszła i jeszcze kolesia opierdzieliła za pomoc przy doborze rybek - lub dać ogłoszenie tutaj lub w internecie. Na pewno się ktoś chętny znajdzie.

 

1x coś podobne do mułojada taki wężyk w paski

To zapewne Cierniooczek.

Link to comment
Share on other sites

Tak to Cierniooczek Myersa. Rybki spróbuje oddać do sklepu zostawię sobie neonki - czy któryś gatunek z reszty mojego aqwa będzie do nich pasował bo żal mi trochę wszystkie je oddawać - w końcu to trochę kosztuje ...

Link to comment
Share on other sites

w końcu to trochę kosztuje ...

Nasze błędy zazwyczaj sporo kosztują ;). Neon Inessa rośnie do 4 cm. i może być mu ciasno w tym akwa no i trzyma się go w dużej grupie, ławicy ale nie możesz sobie pozwolić na ławicę bo masz małe akwa. Ja bym sobie zostawiła te "miedzianki" jeśli chodzi o Miedzika http://www.superakwarium.pl/miedzik-obr ... id455.html . No i do zidentyfikowania są jeszcze:

 

3x rybki których nazw nie pamiętam ale gabarytów jak neonki

Resztę ryb niestety musisz oddać bo i tak długo nie pożyją w takim litrażu.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym sobie zostawiła te "miedzianki" jeśli chodzi o Miedzika http://www.superakwarium.pl/miedzik-obr ... id455.html

 

Kolejny dowód na to że sklepikarze nie znają się na swojej robocie - na szybie pisało "miedzianki" tak samo tam gdzie gurami "guramiki" myślałem że to po prostu literówka a to jednak brak wiedzy (lub ignorancja) xD

 

Co do tych czerwonych to kurde pamiętałem ich nazwę ... Brzanka Wysmukła! Znalazłem na internecie w atlasie ... ale chyba jak kupowałem to miały inną nazwę ... ale to na pewno Brzanki Wysmukłe.

 

Gdy oddam rybki to zostawię sobie może same neonki. Czy 5-6 neonek będzie dobrych na taki litraż czy to w ogóle za mało?

A i jeszcze jedna sprawa kupował ktoś kiedyś np na allegro roślinki akwariowe bo są śliczne zestawy a nie wiem czy się na tym nie przewiozę ... hmmm i co jeszcze myślicie o mchach różnorakich w takim małych akwarium?

Link to comment
Share on other sites

Pewnie dokupię jeszcze z 4-5 neonek a później może jeszcze coś zobaczę jaki asortyment mają w sklepach i skonsultuje z wami tu na forum ... ponawiam pytanie dotyczące kupowania roślinek w paczuszkach na allegro - próbował ktoś tego?

Link to comment
Share on other sites

Pisałem wcześniej że mam już 4 neonki dokupię 6 i będzie ładne stadko widziałem w innych działach że niezła kombinacja do nich to pielęgnica ramireza (parka) oraz na dnie kiryski lub krewetki Red Cherry ;)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...