Skocz do zawartości

Kilka pytań o filtr Tetra EX 700


mors
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Że to mój pierwszy temat na forum, więc witam wszystkich bardzo serdecznie :)

Założyłem dzis akwarium wypłukałem żwirek, nalałem wodę i zmontowałem filtr. I właśnie mam kilka pytań odnośnie tego filtra:

1.Czy ta plastikowa rura wlotu może być pod wodą? Bo gdy przykrywam pokrywą akwarium to ona mi ją przygniata i znajduję się pod wodą.Zauważyłem że wtedy słabo woda z niej wylatuje.Zdjąłem nawet ten stoper na koncu wlotu rurki.A wode mam tak nalaną że pod samą pokrywe więc nie ma jak za bardzo podnieść juz tą rurkę wylotu,no wtedy by juz musiało być bez pokrywy.

2. Gdy filtr zmontowałem i włożyłem do akwarium, przeczytałem tam w instrukcji że po 5-10 dniach mam wyjąść węgiel aktywny ten jeden element filtru. Czy ktoś z was kto posiada lub posiadał ten filter tak robił? Czy może nic nie ruszal i zostawil go z tym wkładem filtracyjnym co w zestawie?

3.Przyciąłem też węże bo nie mogłem w ogóle zassać filtra przy tych pudełkowych wężach.Ale jakos wydaje mi się że słabo ta wode pompuję w górę. Szawka ma 70cm wysokosci a akwarium 50cm. Czy muszą byc tak na styk docięte?

przepraszam za takie błache pewnie dla was pytania ale akwarium miałem dośc dawno i były to zazwyczaj filtry wewnętrzne gąbkowe, a z zewnetrznym nie miałem jeszcze stycznosci aż do dziś.Dziś tylko zalałem akwarium oraz uzdatniłem od chloru i chiałem wszystko popodłączać. Za tydzień kupię roslinki i posadze, a na drugi może rybki jakieś.Za pomoc i porady będe bardzo z góry wdzięczny.Pozdrawiam akwarystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Tak może być ;) A co do tego,że niby woda leci słabiej to Ci się wydaje, to tylko tak wygląda ;)

3.Nie nie muszą być na styk ;) Ale jak nie możesz zassać? Przecież pobiera Ci wodę z akwarium i "wypluwa" rurką wylotową czy tak? Jeśli tak to dobrze zassałeś, bo jakby było inaczej to woda by nie leciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Tak może być ;) A co do tego,że niby woda leci słabiej to Ci się wydaje, to tylko tak wygląda ;)

3.Nie nie muszą być na styk ;) Ale jak nie możesz zassać? Przecież pobiera Ci wodę z akwarium i "wypluwa" rurką wylotową czy tak? Jeśli tak to dobrze zassałeś, bo jakby było inaczej to woda by nie leciała.

O dziękuję za odpowiedźi , wygląda na to że te filtry tak cicho chodzą, że je nie słychać i wolno wypływa woda z tej deszczownicy.Pewnie z biegiem czasu go obczaję, uzdatniłem juz wodę i za tydzień sadzę roslinki, a za drugi kupię jakieś rybki.Jeszcze nie wiem ale dowiedziałem sie że przez miesiac można trzymać ten węgiel aktywny w filtrze , ale wyjmę go chyba wczesniej. Zapytam jeszcze czy przy takich filtrach powinienem przez te dwa tygodnie zanim wpuszczę rybki sypać jedzenie do akwarium w celu rozwoju bakteri tych dobrych co rozkladają różne związki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Gdy filtr zmontowałem i włożyłem do akwarium, przeczytałem tam w instrukcji że po 5-10 dniach mam wyjąść węgiel aktywny ten jeden element filtru. Czy ktoś z was kto posiada lub posiadał ten filter tak robił? Czy może nic nie ruszal i zostawil go z tym wkładem filtracyjnym co w zestawie?

 

Jak już go wsadziłeś to go wyciągnij po tych paru dniach, węgiel ma dobre właściwości absorbcyjne i stosuje się go głównie po leczeniu środkami chemicznymi, a także w celu usunięcia metali ciężkich.

 

Dodam od siebie, żebyś nie zaniedbał węży bo spadnie Ci moc przepływowa, wczoraj czyściłem swojego EX'a (ostatni raz z 4 mc temu) i po wyczyszczeniu węży woda zdecydowanie szybciej płynie. Sam kubełek po takim czasie w zasadzie w środku nie był mocno zasyfiony ale węże aż prosiły się przeczyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Gdy filtr zmontowałem i włożyłem do akwarium, przeczytałem tam w instrukcji że po 5-10 dniach mam wyjąść węgiel aktywny ten jeden element filtru. Czy ktoś z was kto posiada lub posiadał ten filter tak robił? Czy może nic nie ruszal i zostawil go z tym wkładem filtracyjnym co w zestawie?

 

Jak już go wsadziłeś to go wyciągnij po tych paru dniach, węgiel ma dobre właściwości absorbcyjne i stosuje się go głównie po leczeniu środkami chemicznymi, a także w celu usunięcia metali ciężkich.

 

Dodam od siebie, żebyś nie zaniedbał węży bo spadnie Ci moc przepływowa, wczoraj czyściłem swojego EX'a (ostatni raz z 4 mc temu) i po wyczyszczeniu węży woda zdecydowanie szybciej płynie. Sam kubełek po takim czasie w zasadzie w środku nie był mocno zasyfiony ale węże aż prosiły się przeczyszczenie.

No wlaśnie że ja go nie wsadzałem do filtra , nawet nie zaglądałem. Po prostu podpiąłem węże i przyciałem je. W pudełku z filtrem był tylko pokarm,uzdatniacz i jakieś kołeczki czarne bez nazwy tylko z firmy Tropical. Nawet by było dla mnie lepiej, jak by nie bylo tego węgla aktywnego w filtrze.To nie musiał bym go teraz roztwierać.tu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

.....nawet nie zaglądałem. Po prostu podpiąłem węże i przyciałem je. ...

 

Zmniejsz rozmiar zdjęcia do regulaminowego 800x... .

Przypomnijcie mi proszę, bo dawno temu miałem tetre i po prostu już nie pamiętam szczegółów. Czy aby czasem jakieś wkłady nie były oryginalnie włożone do filtra w woreczkach nylonowych? I przed zalaniem nie trzeba było otwierać filtra celem zdjęcia ich wkładów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

węgiel aktywny jest tylko w orginalnej torebce reszta wkładów jest luzem (ceramika i biobale)

 

pamietaj, żeby co jakiś czas podczas czyszczenia przepłukać głowice filtra i wirnik (dużym ciśnieniem wody w miejsce przykrecania zaworów) bo tam też osadzają się glony

 

jeśli filtr chodzi 24 h to węże nie zarosną ci glonami , deszczownia 3 cm pod lustrem wody strumieniem skierowana do powierzchni

 

po czyszczeniu filtra jak podłączysz pod zawory najpierw lekko otwórz ten zawór który zasysa wode i poczekaj aż caly filtr sie zaleje potem otwórz go do końca, potem zawór od deszczowni wtedy ci sie woda z deszczowni nie cofnie do pustego filtra bo bedziesz miał już zalany!!!

 

jeśli będziesz miał powietrze w kolanku przy deszczowni możesz sie go pozbyć poprzez kilkukrotne szybkie (energiczne) zakrecenie zaworu od zasysania wody na 3 sekundy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli filtr chodzi 24 h to węże nie zarosną ci glonami ,

I tu bym polemizował, w wężach będzie się osadzał brud, szczególnie tym co zasysa wodę, nawet jak zastosuje się prefiltr na rurce zasysającej. Po paru miesiącach użytkowania węże będą brudne od osadów, ja co tydzień podczas podmian wody czyszczę prefiltr, co miesiąc węże, a sam kubeł co 3-4 miesięcy.

 

jeśli filtr chodzi 24 h

Filtr musi chodzić 24h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pamiętam jakie sa wkłady. Tylko czy one czasem nie są oryginalnie pakowane w workach foliowych. Może dlatego jest mniejszy przepływ wody.

No to mnie wystraszyłeś, bo ja tam do niego w ogóle tak nie zagladałem szczegółowo.Chyba zaraz czeka mnie dziś rozbiurka.Macie jakieś sposoby spuszczania wody z filtra(zatkac jeden zawór?)by to szybko sprawnie poszlo bez uszkodzeń, bo te elementy filtra zwłaszcza plastikowe są takie delikatne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Mamy. Zakręcasz zawory(dla bezpieczeństwa). Odpinasz cały aquastop(wiem, że samo odpięcie odłącza wodę) i idziesz z filtrem do łazienki ;). Dokładnie tak jak jest to opisane w instrukcji. Najprostsze rozwiązania są najlepsze ;). I pamiętaj: nic na siłę!! Wszystko powinno się dać odczepić bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy. Zakręcasz zawory(dla bezpieczeństwa). Odpinasz cały aquastop(wiem, że samo odpięcie odłącza wodę) i idziesz z filtrem do łazienki ;). Dokładnie tak jak jest to opisane w instrukcji. Najprostsze rozwiązania są najlepsze ;). I pamiętaj: nic na siłę!! Wszystko powinno się dać odczepić bez problemu.

No i tak bylo na samym spodzie filtra pod gabeczkami ukryte byly ceramiczne, a pod drugą gąbeczką węgiel aktywny w torebce foliowej również. Aż sie dziwie ze to filtrowało jakoś. No ale ze mnie gapa i nieuwaga. A to wszystko przez to że ja szybko chce wszystko zrobić i w gorącej wodzie jestem kąpany :zamieszany: Teraz to widać wydajność i juz nie mam obaw o węgiel, że zaszkodzi rybką :) Filter jest swiety bardzo prosty w obsłudze jak się go pozna :) Nic nie urwałem , nie ułamałem czyli jest git:) Wszystko poskładane teraz do kupy i działa jak powinno ;)

Dziękuje wszystkim za pomoc i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami naprawdę warto zaglądnąć do instrukcji :) życzę długiego i bezawaryjnego używania Ex'a ja ze swojego jestem zadowolony.

No dokładnie, tyle że w instrukcji nie było mowy o tym że to w woreczkach foliowych jest i jeszcze ukryte pod gąbkami ,ze jak rozbierzesz i zerkniesz to nie widac. Dopiero pod nimi schowane, nawet na fotkach w instrukcji bylo pokazane bez. Więc sobie pomyslalem ze to juz gotowe aby odpalić :roll: Ale jednak trzeba zawsze być przezornym. Już się nie moge doczekać na posadzenie roslin w sobotę, a za dwa tygodnie rybki wpuszczę. Tylko woda mam nadzieje że sie ochłodzi bo juz mam 28 a czasem 29 stopni C . Najwyzej będe wkładał lód w butelkach, lub wentylator jakis trza skombinować :idea:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie 105 masz jak byk napisane, "wkłady wyciągnąć z woreczków foliowych i wypłukać" :D a wentylator taki zewnętrzny nic Ci nie da, butelka z lodem zdecydowanie lepszym pomysłem jest. A jeśli wentylatory to zamontowane w obudowie i też dużej różnicy nie zauważysz. Za te dwa tygodnie to też całej obsady na raz nie wpuszczaj bo woda po tym czasie na pewno nie przejdzie całego cyklu azotowego i woda w akwarium nie będzie dojrzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie 105 masz jak byk napisane, "wkłady wyciągnąć z woreczków foliowych i wypłukać" :D a wentylator taki zewnętrzny nic Ci nie da, butelka z lodem zdecydowanie lepszym pomysłem jest. A jeśli wentylatory to zamontowane w obudowie i też dużej różnicy nie zauważysz. Za te dwa tygodnie to też całej obsady naraz nie wpuszczaj bo woda po tym czasie na pewno nie przejdzie całego cyklu azotowego i woda w akwarium nie będzie dojrzała.

Widocznie ja muszę mieć nowszą instrukcję bardziej mizerna, bo na stronie 105 mam "Szanowny kliencie i tabelki" ale juz mniejsza o to.No w tą sobote akwarium będzie już stało tydzień i zamierzam kupić roslinki, a dopiero od tej soboty po dwoch tygodniach rybki. Więc powinien już zbiorniczek dojrzeć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się podepnę .mam ten filtr ale przy filtracji w wodzie unoszą się takie mikroskopijne drobiny , jakby kurz. Jak się tego pozbyć? Wkłady mam stndardowe.

A jesteś pewien, że te drobinki to z filtra? Może masz tak wylot z deszczowni ustawiony, że Ci wzrusza podłoże i stąd drobinki unoszące się w wodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...