Jump to content

Dziwne glony z bąblami


silent
 Share

Recommended Posts

Witam

W moim miesięcznym zbiorniku 25 l, który zamieszkuje jeden bojownik pojawiły się dziwne chyba glony. W większości osiadają na kakombie, mają kształt zielonych nitek a dodatkowo przyczepione do nich są bąbelki wypełnione powietrzem lub jakimś innym gazem. Co powinnam zrobić? Wyrzucić roślinki, przecedzić wodę przez jakiś materiał, wypłukać żwir? Bardzo proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie masz sinice glony nitkowe. Zobacz czy są jak włosy i czy ściągniesz je po prostu ręką :zamieszany: Jeżeli są mocno przytwierdzone do roślin jakby się zakorzeniły to trochę gorzej ale i te glony da się zwalczyć ;)

 

Ale najpierw napisz.

1 Ile dojrzewał zbiornik - jeżeli był niedojrzały sinice są często następstwem okrzemki

2 Jak podmieniasz wodę

3 Jaki masz filtr czy i jak go czyściłeś?

4 Ile godzin świecisz

5 Jak odmulasz dno (skoro masz miesiąc pewnie nie odmulałeś i nie podmieniałeś wody)?

 

Zrób test wody NO2 i NO3 przede wszystkim, możesz zrobić jeszcze PH

 

Na pewno nie przecedzaj wody nic do niej nie lej nie płukaj żwirku ;) Jeżeli tego nie robiłeś to odmul dno podmień 30% wody (odstanej minimum 24h) Później podmieniaj co tydzień już tylko 20%

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik nie dojrzał ale zmuszona byłam wpuścić do niego bojownika zaraz po zalaniu( długa historia - dostałam w prezencie bojownika w ok 2 l kuli)

Od początku podmieniam ok 30% wody co 3 dni.

Świecę ok 15 godz na dobę.

Temperatura 26 stopni.

Odmulam tak z grubsza przy każdej podmianie.

Filtr patt - mini od aquaela.

Te glony są też na podłożu i korzeniu, taki nitkowaty dywan w kilku miejscach powstał.

Wywaliłam już obrośnięta kakombę...te bąble wyglądały niebezpiecznie, została jeszcze mała kryptokoryna. Testy zrobię jak tylko kupię. Czy warto kupić nowe roślinki?

Link to comment
Share on other sites

Przesadziłaś z podmianą wystarczy co tydzień 20 max 30% odstanej wody minimum 24h. Gąbkę z filtra czyść w wodzie spuszczonej z akwarium.

Zbyt częsta podmiana, niedojrzały zbiornik to przyczyna nie wytworzenia się pełnej populacji bakterii nitryfikacyjnych, czego skutkiem są glony dożywiane NO3 (patrz cykl azotowy) sam azot jest bardzo potrzebny do prawidłowego wzrostu roślin. Ale jego połączenie z wodorem lub tlenem jest niepożądane w akwarium.

 

Glony co się da usuń. Kup przynajmniej jakiś środek przyspieszający rozwój bakterii nitryfikacyjnych ( na naturalne dojrzewanie jest już za późno :( )

Oświetlenie zmniejsz do 8 potem świeć 10h/24.

Kup sobie ślimaki Neritina mają ładne muszle, nie rozmnożą ci się w akwarium a pomogą z glonami. (możesz dać jeszcze świderki siedzą w dnie więc ich praktycznie nie będziesz widzieć jeśli nie lubisz ślimaków ;) )

Rozważ krewetki ale muszą mieć zakamarki (i akwarium musi mieć pokrywę bo może się zdarzyć że krewetki zechcą wybrać się na wycieczkę po mieszkaniu i rano znajdziesz "suszki")

Możesz kupić (jeżeli masz małe akwarium) jakieś 2-3 rośliny szybko rosnące (np. bakope rośnie spora ale jest dość łatwa w hodowli a możesz jej przycinać gałązki bez szkody dla niej) będziesz je przycinać a one będą się "krzewić" i pochłaniać azot ;) i wytwarzać tlen - natlenienie wody jeżeli tam będzie tylko bojownik ze względu że to labiryntowiec nie jest potrzebne i wystarczy to co wytworzą roślinki.

 

Testy kup NO2 i NO3 te są najważniejsze ( w drugiej kolejności warto mieć NH4 i PH)

Kropelkowe są najdokładniejsze dostępne są też paskowe ( również są paskowe 5w1 ale są czasem niewiarygodne ze względów na duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędów)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...