Skocz do zawartości

Zmiana podłoża - proszę o sugestie na jakie.


Rekomendowane odpowiedzi

Po tym jak okazało się, że mój, swoją drogą całkiem przystojny wizualnie żwirek, okazał się podłożem za bardzo wapniowym i powoduje bardzo wysoką twardosc wody a co za tym idzie jest powodem mojej nieustannej walki z okrzemkami, jestem zmuszona zmienić go na "coś" innego.

I tu mam dylemat. Po przejrzeniu całego chyba allegro wpadłam w lekki popłoch.... ceny firmowych podłoży są zabójcze. Kupić jakiś "no name" się obawiam, bo mogę wpaść w dokładnie takie same tarapaty jak z tym moim z lokalnej tudzież bardzo ekologicznej kopalni kruszyw.

 

Poradźcie mi proszę jakie podłoże wrzucić do mojego akwarium?

 

Zbiorniczek ma 60x30x35

docelowo będzie w nim ( przy zmianie podłoża planuje prawie całkowicie zmienić obsadę)

para Ramirezek

10 neonków Innesa (w obecnej chwili są 2)

6 otosków

6 kirysków panda

4 krewecie Amano (są już)

7 kreweci Red Cherry (są już)

na pewno dużo roślinek i mchów(ze względu na krewecie)

 

Podłoże na pewno chciałabym ciemne. - ponoć neonki takie wolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy to ma być podłoże bardziej substratowe dla roślin, czy takie standardowe...

Jeśli rośliny także mają coś dostać, to polecam jakąś chociaż minimalną warstwę substratu (jest ich ogrom na rynku)

Coś na wierzch aby ciemne było hmm może grys bazaltowy (nie wpływa na jakość wody a ładnie wygląda)

 

Przy słabym substracie dla roślin można przed posadzeniem każdej rośliny pod korzeń dodać kulkę glinianą (na pewno da całkiem zadowalające rezultaty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy to ma być podłoże bardziej substratowe dla roślin, czy takie standardowe...

Jeśli rośliny także mają coś dostać, to polecam jakąś chociaż minimalną warstwę substratu (jest ich ogrom na rynku)

 

Czyli np. coś takiego? - AQUAEL ACTI SUBSTRATE - PODŁOŻE DLA ROŚLIN 3L i czy takie 3 litry wystarczą na moje akwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie no name nigdy nic dobrego nie wróży... Jeśli chcesz wydać trochę więcej to polecam biogrunt ( sam mam i nie narzekam - jest ok ) albo aqua substrate2, który zbiera wiele pozytywnych opinii. Jeśli natomiast nie masz zbyt dużych funduszy możesz kupić żwirek bazaltowy pod który dasz kulki gliniane. Jest to tani i całkiem dobry sposób. Mimo wszystko polecam dołożyć i kupić coś sprawdzonego, jakieś substrat z prawdziwego zdarzenia bo dobre podłoże to polowa sukcesu w prowadzeniu ładnego i zdrowego baniaka.

Ważne jest też jakie rośliny masz zamiar uprawiać oraz na jakim poziomie zaawansowania technicznego będziesz prowadzić akwarium. Jest na forum osobny temat o podłożach do akwarium, który polecam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj książkę Diany Walstad "Rośliny w akwarium" może skusisz się na"Low-tech"

 

o "low-tech" czytam z zapartym tchem odkąd zawitałam w styczniu na to forum jeszcze jako tylko czytelniczka...marzy mi się bardzo...ale jak na razie za mało wiem, dokształcam się zatwardziale ale boję się że na razie nie sprostam....

aż się boję co będzie jak "dojrzeję i spadnę" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj książkę Diany Walstad "Rośliny w akwarium" może skusisz się na"Low-tech"

 

o "low-tech" czytam z zapartym tchem odkąd zawitałam w styczniu na to forum jeszcze jako tylko czytelniczka...marzy mi się bardzo...ale jak na razie za mało wiem, dokształcam się zatwardziale ale boję się że na razie nie sprostam....

aż się boję co będzie jak "dojrzeję i spadnę" ;-)

Człowiek uczy się na błędach. Zacznij teorię wprowadzać w życie. Nie myśl, że ogarniesz całą teorię i zrobisz super akwa bez błędów, tak się nie da. Zawsze coś się zrobi źle. Błędy kosztują ale z czasem zwracają się z nawiązką :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...