Skocz do zawartości

Problem z amoniakiem


cuski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa miesiace temu zalozylem 75 L cold water akwarium (bez grzalki). Temperatura w zbiorniku jest ok. 21 stopni C.

Ciagle mam problemy z amoniakiem w akwarium. Robilem cotygodniowe 10 % podmiany wody, a przez ostatnie dwa tygodnie robie po 20 % tygodniowo.

 

Posiadam wewnetrzny filtr firmy Tetra Whisper o wydajnosci od 40-110 L na godz. z gabka bilogiczna wewnatrz, filtracja mechaniczna i aktywowanym weglem. Regularnie raz na miesiac wymieniam mechaniczny wklad filtrujacy wraz z weglem aktywowanym. Oprocz tego w moim zbiorniku znajduje sie spora ilosc korzeni winogronowych i sredniej wielkosci zwir.

 

Co do roslin to od niedawna mam java fern, lucku bamboo, mala lilie wodna. Jakis tydzien temu wrzucilem do akwarium rowniez 4 nasiona (bulwy) jakiejs roslinki nabytej w sklepie zoologiczny (w tej chwili nie moge przypomniec sobie nazwy).

 

Moja obsada to:

- 1 malutka czarna fantail goldfish,

- 7 Pimephales promelas,

- 3 Ghost shrimps (Palaemonetes kadakensis).

 

 

Bede wdzieczny jesli ktos pomoze rozwiazac mi moj problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam wewnetrzny filtr firmy Tetra Whisper o wydajnosci od 40-110 L

 

Za słaby jak na ten litraż i obsadę. ;)

To co deklaruje producent że filtr nadaje się do takiego a takiego akwarium to zwykle fikcja.

Przy welonie dobra kaskada to minimum.

Robilem cotygodniowe 10 % podmiany wody, a przez ostatnie dwa tygodnie robie po 20 % tygodniowo.

Robiłeś za małe podmiany, moim zdaniem przy tej obsadzie powinieneś robić nawet większe niż 20%. Ważne żeby woda do podmian była odstana min 24h w otwartych pojemnikach - może to mieć pośredni związek z ilością amoniaku w akwarium.

gabka bilogiczna wewnatrz, filtracja mechaniczna i aktywowanym weglem. Regularnie raz na miesiac wymieniam mechaniczny wklad filtrujacy wraz z weglem aktywowanym.

 

Gąbka nie jest najwydajniejszym medium filtracji biologicznej. Raz na miesiąc wymieniasz wkład mechaniczny [czyli jaki?] i węgiel, natomiast gąbki nie ruszasz?

Węgiel aktywny natomiast powinieneś wyjąć. Używa się go zwykle tylko w specyficznych sytuacjach np. po kuracji lekami lub w celu usunięcia zabarwienia wody. Tak na codzień węgiel bardziej szkodzi niż pomaga ;)

Oprocz tego w moim zbiorniku znajduje sie spora ilosc korzeni winogronowych

 

Do celów akwarystyki używa się raczej tylko korzeni twardych drzew liściastych np. dębu - są oczywiście też wyjątki. Korzenie winorośli moim zdaniem się nie nadają, bardzo możliwe że po prostu gniją.

- 1 malutka czarna fantail goldfish,

 

To pływająca fabryka amoniaku. ;)

 

Jakimi testami mierzysz poziom amoniaku?

Jaki jest jego poziom?

Akwarium dojrzewało zanim wpuściłeś ryby?

Masz jakieś inne testy?

Czym karmisz ryby?

Woda do podmian jest odstana min 24h?

Filtr działa 24/7?

Odmulasz dno?

Dużo pytań, ale wszystkie mają znaczenie ;)

 

Z takich rad na szybko:

W pierwszej kolejności sprawdź te korzenie. Raz w tygodniu rób rybom [zalecaną] jednodniową głodówkę i nie przekarmiaj ich czasem. Rób większe podmiany.

Wywal węgiel z filtra i zastąp go jakimś wkładem biologicznym, najlepiej ceramiką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady.

 

Co do korzeni, to wedlug mnie wygladaja one ok. Na samym poczatku byly na nich jakies takie galaretowate naloty, ale ryby szybko je wyczyscily.

 

Co do Twoich pytan, to:

- pomiary amoniaku robie testami kropelkowymi firmy API,

- ostatni poziom amoniaku mialem 1.0 ppm (mg/L),

- akwarium dojrzewalo 4 tygodnie zanim wpuscilem ryby,

- nie mam jak narazie zadnych innych testow,

- ryby karmie platkami,

- woda do podmian jest odstana min. dobe,

- filtr dziala 24/7,

- przy kazdej podmianie zasysam wode z dna specjalnym syfonem (chyba to mozna nazwac odmulaniem ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucky bamboo w akwarium? Bulwy? To może jeszcze bułkę tartą?

 

Proponuję dwie rzeczy:

1/ poczytać - na forum jest sporo porad dla początkujących

2/ nie pisać głupot w stylu "nie mam polskich czcionek": ty może nie masz, ale twój OS owszem - wystarczy kliknąć na opcje regionalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...