Skocz do zawartości

Podłoże


Rekomendowane odpowiedzi

Hehe chyba znam ten poradnik ;)

 

Moim zdaniem lepiej zastosować substrat, nie musisz się trzymać koniecznie Tetry. Dobre substraty podżwirowe mają też Tropica i Aquael. ;)

Co do tych InitialSticks - moim zdaniem są to najzwyklejsze kulki [lub w tym wypadku "pałeczki"] gliniano-torfowe sprzedawane pod "markową" nazwą. Takie kulki możesz sam wykonać niewielkim kosztem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie opłaca się kupować większości magicznej chemii z tego poradnika. ;)

Jeśli planujesz mieć dużo roślin i dobre światło to żyzne podłoże na pewno nie zaszkodzi.

Nie musisz koniecznie kupować gotowych substratów, wiele osób robi samemu takie podłoża na bazie ziemi/gliny [szczególnie mam tu na myśli akwaria LT]. No i mając taki substrat możesz sobie darować kulki gliniano-torfowe ;)

 

Oczywiście równie dobrze zamiast substratu możesz zastosować specjalne podłoże roślinne [do stosowania bez żwiru]. Takie rozwiązanie też ma swoje zalety, ale jest też trochę droższe. ;)

 

PS: Tu masz trochę informacji na temat podłoża:

viewtopic.php?f=7&t=11050

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trzeba wziąć też pod uwagę koszty jakie trzeba ponieść przy robieniu podłoża na complit substrate.Ja ma akwarium 200L jeśli miał bym usypać w nim 5 cm z tym podłożem,to bym na pewno "zbankrutował" :lol: .

U siebie dałem jeden worek gliny ogrodowej,na to jedno wiadereczko ,prawie 6 kg complit substrate i to wszystko przykryłem czarnym bazaltem,do poziomu 5 cm.

Wiem,że moim roślinkom bardzo sprzyja to podłoże ,wystarczyło mi spojrzeć na korzenie gdy musiałem pozbyć się części roślin.Były zdrowe i ładnie wyglądały,żadnych śladów gnicia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie na temat...

Ale ja stosuje i wielu moich znajomych także "STARE DNO"

I jestem bardzo zadowolony. Dodatkowo Stare dno ma jedną bardzo ważna wg mnie zaletę... Wystarczy na prawdę bardzo uboga warstwa (2-3cm) i już jest ok... Dodatkowo jeśli sami zrobimy sobie gliniane kuleczki, to mamy coś na prawdę bogatego odżywczo.

 

Zmieniłem celowo temat na inny rodzaj podłoża, gdyż coś niecoś właśnie na jego temat mogę powiedzieć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej używać dojrzałej wody/wkładów filtracyjnych. W tych tabletkach znajduje się chyba tylko pożywka dla bakterii i są zbędne, ale skoro już je masz to możesz zastosować - nie zaszkodzą. ;)

Plant Crypto to coś w deseń kulek gliniano-torfowych. Możesz je dać pod korzenie roślin.

Natomiast jak chodzi o NitrateMinus, aqua safe i easy balance to zbędna chemia ;)

 

Tutaj ujawnia się największa wada tego poradnika. Pokazuje on co prawda co i jak po kolei należy robić, nie pomija nawet bardzo ważnej kwestii dojrzewania akwarium - ale wychwala też chyba wszystkie możliwe potrzebne i nie-potrzebne preparaty...

 

Natomiast jak chodzi o ilość substratu - ja w 54l zużyłem coś ponad połowę 5l opakowania z substratu Tropica, pod substrat dałem węgiel aktywny, a nad nim i po bokach znajduje się spora ilość drobnego bazaltu. Polecam jeszcze dać jakąś siatkę między żwir i substrat - szczególnie przydatna jeśli dużo grzebiesz w akwa [unikniesz "wyłażenia" substratu].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ujawnia się największa wada tego poradnika. Pokazuje on co prawda co i jak po kolei należy robić, nie pomija nawet bardzo ważnej kwestii dojrzewania akwarium - ale wychwala też chyba wszystkie możliwe potrzebne i nie potrzebne preparaty...

 

Dziwisz się :)?? przecież to poradnik komercyjny a zarazem w pewnym stopniu oferta handlowa :P

Dobre jest to co mają do zaoferowania, i na czym mogą zarobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwisz się :)?? przecież to poradnik komercyjny a zarazem w pewnym stopniu oferta handlowa :P

Dobre jest to co mają do zaoferowania, i na czym mogą zarobić ;)

Wiem wiem ale to jest jak z tą książeczką z Tropicala. Masa reklam, ale między nimi jest kilka fajnych rad dla początkujących co i jak powinno się robić ;)

Heh zdziwiło mnie trochę, bo jak patrzę to subtrate z tetry jest tańszy._Czy mi wystarczy 2,8 kg???

Wystarczy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie.Jak wysypie ten subtrat to na nim mam położyć jeszcze żwir??

No oczywiście ;)

Dobrze jest też dać między żwir a substrat jakąś siatkę, ale nie jest to konieczne o ile nie będziesz za bardzo "orać" w podłożu ;)

Najlepiej jak żwir będzie jak najdrobniejszy, do tego jego warstwa powinna być dość gruba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...