Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

[240L] Dzikie wody Majsterpila

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Majsterpil

Majsterpil

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 13 styczeń 2018 - 21:53

Jest to mój pierwszy post więc witajcie! Pochodzę z Lublina i niedawno przy okazji wyprowadzki dotarło do mnie że łatwiej przeprowadzić akwarium do akwarium niż jedno akwarium przenieść. Tak ze 112L zrobiło się 240L kupione okazyjnie na OLX. Dostałem je z wysłużoną komodą i miało być fajnie ale prawo Murphy’ego nie dawało mi spokoju. Uspawałem sobie stelaż który ową komodą obłożyłem i jest ok.

- Wymiary 120szer x 40 głębokość x 50 wysokość
- Oświetlenie moduły LED 30szt (23szt 6000K / 7szt 3000K) + eksperymentuje z diodami Deep Red i Royal Blue co widać na razie jako różową plamę.
- Filtracja Sun Sun HW 302. W 112L był idealny ale tutaj chyba trochę słabiej mu idzie. Założę deszczownicę i będę kontrolował.
- Ogrzewanie 100W jakiś chińczyk z termostatem.
- Dodatkowe akcesoria to karmnik automatyczny.
- Obsada: Skalar 2szt, Gurami marmurkowe 4szt, Żałobniczki 3szt, Molinezje 3szt, Mieczyk 1szt, Kiryski 3szt, Ślimaki Helenki 2szt. Otosek 3szt,Glonojad 1szt
- Roślinność: nie mam pojęcia, nie znam ich nazw. Jak na razie to mam z nimi tylko problem...

QkHfDJ7g_t.jpg

rzrowHwJ_t.jpg

9EVjCX7t_t.jpg

BHOuHoC0_t.jpg

Historia zbiornika jest w sumie na zdjęciach. Bazowałem na sporej roślinności na początku i okazało się że 3/4 tego zjadł glon. Wkurzyłem się i nie ratowałem tego bo miałem z tyłu głowy i tak rewolucję z wymianą stelaża. Po wymianie na stelaż chciałbym doprowadzić wszystko do ładu. Pilnuje parametrów wody i rośliny odbijają ale jest ich teraz mało.Podłoże to zwykły drobny żwirek ok. 2-4mm. Nawozów brak.

Czeka mnie trochę lektury na forum bo widzę na YouTube jak ludzie chwalą się LowTechami i wszystko śmiga prawie samo, a u mnie jak nie brązowy glon to zielony.
Parametry które znam: Ph 7,5, woda twarda powyżej 15kh, GH też słabo, NO2 0, NO3 czasami lekko powyżej normy a czasami bardzo. Sprawdzam to testami JBL 6w1.

Liczę na to że dzięki forum zdobędę wiedzę która pozwoli mi cieszyć się akwarium, a nie jedynie martwić że coś jest znowu źle.

Na razie dosadzę roślin by glony znowu nie wygrały.

#2 Kokokabana

Kokokabana

Dyskutant

• Użytkownik
  • 156 postów

Napisano 14 styczeń 2018 - 11:09

Standardowy błąd młodego akwarysty, który się dziwi, że mu pH nie spada i ma twardą wodę i kupę glonów. Sam tak robiłem i wybiłem połowę populacji na dosłownie "zatwardzenie" ;)

Jak już lać kranówkę, to długo odstaną i trzymać w zaciemnionym miejscu. Najlepiej zaraz po podmiance, uzupełnić wiadro, albo butelki świeżą kranówką i niech odstaje do następnej podmianki.

Sporo znajdziesz w tym temacie :

http://forum.superak...enia-odczyn-ph/

Niby człowiek dużo wie, ale musi podpytać innych żeby go rozjaśniło

Luty 2018___________________Kwiecień 2018
40fe380ab653cd12m.jpg 2af72ca5d8051a5em.jpg

#3 Majsterpil

Majsterpil

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 styczeń 2018 - 12:24

Dzięki za pomoc! Mój szef jest akwarystą z dłuższym stażem i widziałem filtr RO w pracy pod zlewem - wszystko nabrało sensu... Podpytam go o ewentualne szczegóły. W Lublinie mamy na prawdę twardą wodę i ciężko coś z tym fantem zrobić. Gdy miałem małe akwarium eksperymentowałem z dolewaniem demineralizowanej i sytuacja czasami ulegała poprawie ale targanie tych karnisterków było słabe na dłuższą metę. Nawet nie chce myśleć ile musiałbym dźwigać do podmianki w 240L. Skończy się pewnie na tanim filtrze RO i gdy poprawię parametr wody wszystko stanie się stabilne i problemy odejdą w niepamięć.

Ewentualnie CO2. Koszt nabicia mojej butli do migomatu 8L to 25zł więc eksploatacja wyszła by taniej tylko czy tak samo skutecznie?

Użytkownik Majsterpil edytował ten post 14 styczeń 2018 - 12:55

#4 Kokokabana

Kokokabana

Dyskutant

• Użytkownik
  • 156 postów

Napisano 14 styczeń 2018 - 13:05

Tak jak w tamtym temacie. Samym co2 nie zbijesz twardości. Jedynie trochę obniżysz pH, ale to przez zagazowanie wody. Zbij twardość, to nie będzie trzeba tyle podawać co2 z butli, bo będzie dużo łatwiej wpływać na odczyn wody, jak będzie miękka.

Na twoim miejscu bym się z szefem dogadał, zawsze nowy kolega i w dodatku szef :P I tak ma pewnie nadwyżki wody po filtracji  i nie ma co z nią zrobić, może Ci odstąpi co parę tygodni.

Użytkownik Kokokabana edytował ten post 14 styczeń 2018 - 13:06

#5 Majsterpil

Majsterpil

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 styczeń 2018 - 22:46

I myślisz że lepiej byłoby mieszać ze świeżą kranówką czy dolać czystej RO na razie i zobaczyć co będzie się działo?

Tak wygląda dzisiejszy test:

NAHlRLUG_t.jpg

#6 k0zz

k0zz

Dyskutant

• Użytkownik
  • 214 postów

Napisano 15 styczeń 2018 - 00:47

Paskowe testy sa do bani. Sa kompletnie niewiarygodne. Mozna wode ro i kran mieszac jak Ci sie podoba. RO to gh = 0 i kh = 0. Mieszajac pol na pol z kranixem obnizasz twardosc kranowki o polowe. Jesli masz w akwarium ryby to nie wiem czy mozna tak od razu twardosc zbic o polowe.

Użytkownik k0zz edytował ten post 15 styczeń 2018 - 00:50

#7 Majsterpil

Majsterpil

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 15 styczeń 2018 - 01:09

No i woda Ro jest jałowa, a kranówka ma pewnie jakieś minerały które rośliny wykorzystają. Zazwyczaj podmieniam 40-45L wody. Myślę że co najmniej 1/3 to mogłaby być RO jeśli właśnie nie połowa.

Testy paskowe niby takie sobie ale u mnie odzwierciedlają stan wody dosyć dobrze. Nie mam porównania do innych ale widzę że jeśli jest ok to i na testach jest ok. Skombinuję trochę RO, przemieszam i wpuszczę do akwarium. Zobaczę jak wszystko zareaguje i co pokażą testy.

#8 Kokokabana

Kokokabana

Dyskutant

• Użytkownik
  • 156 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 03:58

Wal śmiało całe RO , przy 240L i 20% podmiany nie wiele się pH obniży od razu. Sprawdź po 24h. Na moje oko obniży z 5KH i 0,4pH w dół.

Te testy które masz nie są dokładne i trzeba brać przy nich korektę. Jeśli faktycznie masz KH 15+ to pH oscyluje na poziomie 7,8-8.0 bez podawania co2.

Utrzymaj poziom zasadowy (6.8-7.2)i nie musisz się martwić o nawozy. Jeśli twoje roślinki są jeszcze małe, zwyczajne podmianki będą wystarczającym nawozem. Podlewaj je wężykiem a się odwzajemnią ładną barwą ;)

#9 Majsterpil

Majsterpil

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 16 styczeń 2018 - 11:12

Ok wszystko jasne, dzięki za info. Wodę mam już dogadaną po znajomości i zrobimy próbę generalną jak zadziała taka podmianka. Będę raportował :)

#10 Majsterpil

Majsterpil

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 31 styczeń 2018 - 19:06

No i wpadło RO, inaczej sie to nie mogło skończyć..

. yKwyN0FH_t.jpge6ySk1ws_t.jpg

Użytkownik Majsterpil edytował ten post 31 styczeń 2018 - 20:51

#11 Majsterpil

Majsterpil

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 03 luty 2018 - 12:01

Woda RO "robi robote". Przy okazji podmiany wody przeczyściłem akwarium troche mocniej i obserwuje co sie dzieje. Podmieniłem 40L wody z czego 30L to RO i poprawę widać od razu. Wydaje mi sie że wcześniej po podmianie roślinki których jest mało nie były w stanie przyjąć minerałów i wychodził glon. Teraz roślinki ruszyły w górę zdecydowanie i glon stopniowo znika. Ph spadło najmniej o 0,5pkt. Kh się normuje, a GH jeszcze słabo ale poczekamy i na to. Glon odpuścił też na podłożu gdy ściemniłem światło. Jak parametry będą ok to dorzuce kulek z nawozem, światło i będzie pięknie.

V9DbgkIz_t.jpg

#12 włóczykij

włóczykij

Tubylec

• Użytkownik
  • 373 postów
  • LokalizacjaPołudnie

Napisano 07 marzec 2018 - 11:44

Jak dla  mnie przydałoby się jednolite tło na plecach akwarium np. czarna folia. 

Wywaliłbym również te nienaturalne ozdoby i dolał wody do poziomu pokrywy. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!